page contents
top of page

Ajurvédska liečba jedlom.


Existuje liečba jedlom alebo je to len metafora?

Keď som prvýkrát počul slovné spojenie Ajurvédska liečba jedlom tak mi napadlo, že je to šikovný reklamný ťah, metafora, alebo mantra obéznych ľudí.

Ukázalo sa však, že nič z toho nie je pravda a Ájurvédska liečba jedlom je odborný termín ajurvédy – pôvodného zdroja všetkých medicínskych systémov na svete. V sanskrite sa volá Ahára chikitsa. Je to nedeliteľná súčasť všetkých terapií, ktoré predpisuje ajurvédsky poradca a ajurvédsky lekár svojim pacientom.

Keď som sa ponoril do hlbšieho štúdia tejto chutnej a voňavej terapie a pochopil som jej zákonitosti, začal som ju s radosťou aplikovať najskôr doma a potom predpisovať všetkým svojím klientom.

Po čase sa ukázalo , že samotná zmena životosprávy, aj bez fytoterapie a ostatných ajurvédskych terapií dokázala niektoré zdravotné ťažkosti úplne odstrániť a niektoré výrazne zlepšiť. Išlo o prípady úpravy hmotnosti, alergií, exémov, dny, trávenia, nervozity, porúch spánku a iných.

Ájurvéda a jej liečba jedlom má svoje zákonitosti a predpisuje sa ľuďom na základe ich individuálnej ajurvédskej konštitúcie a špecifických zdravotných problémov.

A keďže najčastejšie otázky mojich klientov sa týkajú stravy a ja som „lenivý“ neustále odpisovať tie isté odpovede na opakujúce sa otázky, rozhodol som sa zhrnúť všetky potrebné poznatky do jedného produktu vhodného pre všetkých záujemcov a urobiť kurz ajurvédy, v ktorom sa ajurvédska životospráva a liečba jedlom rieši podrobne a konkrétne.

Tento kurz ajurvédy som viedol vo viacerých slovenských mestách a stal sa veľmi obľúbeným modulom.

Ale na skutočný život podľa ajurvédy a toto alternatívne vzdelávanie nepostačovalo. Ľudia sa pýtali na ďalšie súvislosti, lebo sa na knižný trh dostalo niekoľko veľmi dobrých kníh s touto témou. Vtedy som pochopil, že na to aby táto ajurvédska výuka zahrňujúca ajurvédske varenie dávala kompletnejšie poznatky, treba ju rozšíriť o ďalšie kľúčové poznatky. A tak vzniklo nové alternatívne vzdelávanie, kurz ajurvédy s názvom Ájurvéda - moja profesia. Jeho súčasťou je podrobná náuka o účinkoch stravy na naše zdravie , ajurvédske varenie , ajurvédska životospráva a veľa ďalších praktických poznatkov a terapií, ktoré môže využívať každý ajurvédsky konzultant a ajurvédsky poradca.


Comentários


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page