page contents
top of page

Ajurvédska imunita - Ako pozerá na imunitu ajurvéda?

Ajurvéda sa ako veda o dlhovekosti zameriava na podporu zdravia a prevenciu chorôb. Počas pandémie prudko stúpol záujem o učenie ajurvédy. Ľudia si začínajú viac uvedomovať, aké cenné je naše zdravie. Ajurvéda učí, že zdravie je na prvom mieste a prejaví sa v plnej miere, ak žijeme v súlade s prírodou.


V čom je ajurvéda iná ako klasická medicína?


Ajurvéda je odhalená starodávnymi mudrcmi (nazývanými Rišiovia) v hĺbke meditácií v Himalájach pred tisíckami rokov. Títo duchovní vedci strávili celý život jednoduchým pozorovaním prírody a sledovaním toho, čo sa môžeme naučiť z jej múdrosti. V ajurvéde nevidíme imunitu ako otázku umývania rúk či brania vitamínov, ale ako celý životný štýl. Ajurvéda pomáha dosiahnuť harmóniu tela, mysle, duše a piatich zmyslov tým, že nám ukazuje, ako žiť v súlade s rytmami prírody.


Skutočný význam slova imunita podľa ajurvédy


V ajurvéde vzniká imunita vďaka vynikajúcemu tráveniu. Už dávno predtým, ako bol objavený črevný mikrobióm a pojem „črevo ako druhý mozog“, ajurvédski mudrci vedeli, že dobré trávenie je kľúčom k celkovému zdraviu, imunite voči chorobám a k dlhovekosti. Telo plné metabolických toxínov zo zlého trávenia a neorganickej stravy je živnou pôdou pre vírusy, baktérie, plesne a parazity. V ajurvéde sa metabolické toxíny nazývajú áma. Telo plné ámy je pozvánkou pre infekcie. Najviac infekcií prichádza na jar a na jeseň, kedy dochádza k zhoršeniu trávenia kvôli zmene ročných období. Na predídenie zanesenia organizmu ámou používame v ajurvéde 3 hlavné procesy. Na začiatok sa odporúča vykonať sezónny detox, kedy sa zbavujeme ámy. P