page contents
top of page

Ako zvládať letné horúčavy?

Ako každé ročné obdobie, tak aj leto prichádza so svojou typickou povahou. Horúce a rušné obdobie ohňa prirodzene zvyšuje horúčavu v tele každého človeka. Leto organizmus vyčerpáva a pre veľa jedincov je práve leto najťažším ročným obdobím. Naučte sa, ako zvládať letné horúčavy s ľahkosťou. V článku nájdete mnoho zaujímavých a hlavne chutných tipov, ktoré si určite obľúbite.


V lete sa dostáva do nerovnováhy Pitta


Každý človek má individuálnu konštitúciu s rôznym pomerom dóš. V organizme majú dóše svoju úlohu - Váta je energiou pohybu, Pitta je energiou premeny a Kapha je energiou štruktúry, spájania. Každá dóša prevláda aj v určitej časti dňa a v určitom ročnom období. Jeseň a skorá zima sa považujú za sezónu Váta. Kapha sa objavuje v druhej polovici zimy a trvá do jari. V lete prichádza na rad Pitta, tá trvá do jesene a celý kolobeh sa opäť opakuje.


Bez ohľadu na to, aký typ dóše máte v konštitúcii, vás bude v každom ročnom období ovplyvňovať prevládajúca dóša. Preto sa v lete dostáva do nerovnováhy Pitta. Podľa ajurvédy sú vlastnosti leta horúce, ostré a prenikavé. Nerovnováha spojená s Pittou prináša úpaly, návaly horúčavy, vyčerpanie, zápaly, akné či hnačky. Emocionálne sa nadmerná Pitta môže prejaviť vo forme hnevu, žiarlivosti a netrpezlivosti.