page contents
top of page

Ajurvédsky pobyt so spoločným varením a jogou v Levočských vrchoch 

Spoločné varenie

Srdečne vás pozývame na zážitkovo-poznávací Ajurvédsky pobyt so spoločným varením a cvičením jogy v Levočských vrchoch.

 

Na predĺženom víkendovom pobyte sa spoločne naladíme do sattvy - energie čistoty a harmónie, prostredníctvom dvoch sestier ajurvédy a jogy. 

 

Budeme harmonizovať prevládajúcu energiu aktuálneho ročného obdobia - Váta, Pitta alebo Kapha za pomoci skvelých sattvických vegetariánskych jedál, ktoré si spoločne navaríme, pomocou jogových techník, prechádzok v prírode s výhľadom na dolný Spiš, Slovenský raj a východné Vysoké Tatry.

Ako môžeme pociťovať rozladenie energií v ročných obdobiach vo fyzickej a mentálnej rovine?
 

 • Zvýšenie prevládajúcej energie Váta v jesennom období: najtypickejším prejavom je zápcha, ďalej suché pery/pokožka/oči/vagína, ubúdanie sily, stuhnutosť svalov a šliach, kŕče, zlý krvný obeh, vysoký/premenlivý tlak, ochorenia a bolesti/praskanie kĺbov, náhle sa objavujúce bolesti v rôznych častiach tela, zhoršenie trávenia, nepokoj, nervozita, nedočkavosť, obavy, strach, nespavosť, zhoršenie pamäte, neschopnosť uvoľniť sa, netolerovanie chladu a vetra, atď. 

 • Zvýšenie prevládajúcej energie Kapha v jarnom období: najtypickejším prejavom je zadržiavanie moči/tekutín a zahlienenie, ďalej pomalý metabolizmus, pocity tiaže v tele, nadmerný spánok, priberanie na váhe, studená a vlhká koža, dušnosť pri námahe, kašeľ s vykašliavaním hlienu, zápal pľúc/pohrudnice, vyklbovanie alebo uvoľňovanie kĺbov v dôsledku nadmernej tvorby kĺbneho mazu, celulitída, zvyšovanie hladiny cholesterolu, malátnosť, zhoršená pozornosť, letargia, otupelosť, depresie, atď.

 • Zvýšenie prevládajúcej energie Pitta v letnom období: najtypickejším prejavom sú kožné problémy/vyrážky, horúčky a zápaly v tele, ďalej pociťovanie slabosti pri pobyte na slnku alebo v teple, problémy s trávením, znížená tolerancia pálivých jedál/alkoholu/ťažkých jedál, neprirodzený hlad a smäd, vyhľadávanie chladných jedál a nápojov, problémy so žilami, vysoký krvný tlak, problémy so zrakom, žltnutie moču/stolice/očných bielok/pokožky, problémy s pečeňou a žlčníkom/slezinou/štítnou žľazou, žalúdočné vredy, hnev, napätie, prchkosť, popudlivosť, atď.

Spojením harmonizujúceho varenia s jogovými technikami a tiež s pobytom v prírode, nielen harmonizujeme rozladené energie, ale aj kvalitne vyživíme fyzické a jemno-hmotné telá: telo energie, telo mysle, telo intelektu a kauzálne telo blaženosti. Výber potravín, spôsob varenia a výber jogových techník bude podliehať tvorbe najčistejšej kvality sattva, ktorá prebúdza čistotu a harmóniu v tele, mysli i v duši.

 

Pobyt je vhodný pre každého, aj bez predchádzajúcich skúsenosti s jogou a ajurvédou. Odnesiete si so sebou nielen nové skúsenosti, ale i všetky recepty a zoznam jogových cvičení, podľa ktorých si budete môcť variť a cvičiť aj doma.

 • Ajurvéda - najstaršia medicína na Zemi, dáva nám poznanie ako môžeme dosiahnuť zdravie a dlhý život.

 • Sattvické varenie - výživa je všetko čo prijímame, a sattva je jedna z troch základných kvalít stvorenia. Sattva prináša do života šťastie, radosť, spokojnosť, trpezlivosť, vytrvalosť, schopnosť odpúšťať, prebúdza duchovnú túžbu po čistote, dobre, poznaní a harmónii, rozvíja bezpodmienečnú lásku k celému stvoreniu.

 • Jogové techniky - dostávajú telo, myseľ i dušu do rovnováhy, do jednoty so svojou podstatou a celým vesmírom.

Čo zažijete?

 

 • 6x varenie: 2x raňajky, 2x obed vrátane sladkosti a 2x večeru, začíname piatočnou večerou a končíme nedeľným obedom, čo si navaríme to si aj zjeme :-)

 • 5x cvičenie jogy: 2x ráno, 1x polhodinová regeneračná relaxácia - joganidra, 2x večer

 • 3x prechádzky s jogovými technikami na získanie jemnohmotnej výživy: 2x kratšia na trávenie, 1x dlhšia

 • 2x spanie v drevenej chate v Levočských vrchoch

 • krásnu sattvickú energiu, ktorú si spolu vytvoríme a spriaznené duše na rovnakej „vlne“

 • spoznáte priestor Školy ajurvédy kde bude prebiehať program, a tiež Mirka Madudu - ajurvédskeho terapeuta, lektora a zakladateľa Školy ajurvédy

Čo sa dozviete?

 

 • o prevládajúcej energii, ktorá prevláda v aktuálnom ročnom období, dozvieme sa aké má vlastnosti, ako sa prejavuje na tele i na mysli, ako ju môžeme harmonizovať výživou, jogovými a ajurvédskymi technikami

 • o výžive piatich tiel (piatich kóš): tela fyzickej výživy, tela energie, tela mysle, tela poznania, a kauzálneho tela blaženosti.

 • o kozmických kvalitách (gunách): sattva, radžas a tamas, ktoré zásadne ovplyvňujú naše myslenie, konanie a celkovo náš prejav a životné smerovanie.

Máme pre vás ešte 4 bonusy

 • Tri e-booky s vlastnosťami a návodmi ako harmonizovať výživou jednotlivé dóše: váta, pitta a kapha.

 • Študijný materiál o troch gunách a zoznam aktivít ako sa prejavujú pod vplyvom sattvy, radžasu a tamasu.

 • Naučíme sa dve špeciálne jogové techniky na naštartovanie vnútorného ohňa (tráviaci oheň a oheň poznania), jedna technika sa cvičí len ráno na lačno a druhá len večer pred spaním.

 • Vytlačené recepty a zoznam jogových cvičení na harmonizáciu aktuálnej energie, ktoré budeme praktikovať počas víkendu.

Termíny

 • október 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej jesennej a zimnej energie VÁTA

 • 12. - 14. apríl 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej jarnej energie KAPHA

 • 03.- 05. máj 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej letnej energie PITTA

Program

Pobyt je určený pre dospelých záujemcov. Predchádzajúce skúsenosti s cvičením jogy nie sú potrebné, každý ich zvládne. Začíname v piatok spoločnou prípravou večere o 17h a končíme v nedeľu spoločným obedom okolo 13h. 

Piatok

15:00 - 17:00 ubytovanie na chate Lipa
17:00 varenie večere
18:30 večera
19:00 program s ajurvédou a jogou
 
Sobota
východ slnka - ranná joga
07:30 varenie raňajok
08:
30 raňajky
09:00 tráviaca prechádzka s výhľadom na okolie
10:00 varenie obeda
13:00 obed
14:30 poznávacia prechádzka prírodou
16:30 joganidra - regenerácia jogovým spánkom
17:00 varenie večere
18:30 večera
19:00  program s ajurvédou a jogou  

Nedeľa
východ slnka - ranná joga
07:30 varenie raňajok
08:30 raňajky
09:00 tráviaca prechádzka
09:30 varenie obeda
13:00 obed

 

Zmena programu vyhradená, obzvlášť pri zmene počasia.

 

Lektor: Pobytom vás bude sprevádzať Jozef Jogendra Zajasenský certifikovaný inštruktor jogy a lektor Školy ajurvédy a Školy intuície, s viac ako 30 ročnou praxou jogy (Systém Joga v dennom živote) a zdravého životného štýlu, s viac ako 25 ročným lektorovaním kurzov jogy a zdravého varenia v súlade s princípmi ajurvédy. Bol zakladateľom a redaktorom internetového magazínu o zdravej výžive, majiteľom internetového a kamenného obchodu so zdravou výživou kde šíril princípy a techniky pre zdravie. Podieľal sa na založení prvých jogacentier na Slovensku, na vyučovaní jogy pre pedagógov a príprave nových inštruktorov jogy. V súčasnosti sa venuje predovšetkým prepojeniu ajurvédy a jogy prostredníctvom kurzov ajurjogy, pobytmi s ajurjogou a varením podľa ajurvédy a vyučovaním 1. ročníka Školy ajurvédy - Moja profesia.

 

Ubytovanie: V drevenej chate Lipa na Uloži s krásnym výhľadom na dolný Spiš a Východné Vysoké Tatry. K dispozícii 13 lôžok, dvoj a trojlôžkové izby a jedna štvorlôžková izba, web: http://hostineclipa.sk/ubytovanie/

Cena: 200 Eur komplet (za program, plnú penziu a ubytovanie). 
Poznámka: študenti kurzu Ajurvéda moja profesia alebo Ajurjoga majú zľavnenú cenu 170 eur.
Rezervačný poplatok je 50 eur. Rezervačný poplatok je nevratný (možnosť presunúť na náhradníka). Počet miest je obmedzený na 13 účastníkov. 

 

Prihlasovanie

 

Napíšte nám váš záujem na e-mail: ahoj@skolaajurvedy.sk

Fotogaléria ajurvédskeho pobytu s jogou

IMG_20230527_164211.jpg
IMG_20220828_063057_resized_20220830_071019818.jpg
bottom of page