page contents
top of page

O Nás

Škola ajurvédy vznikla v roku 2014 so záujmom šíriť múdrosť ajurvédy na Slovensku. Zakladateľom Školy ajurvédy je slovenský ajurvédsky terapeut Miroslav Maduda. Naše ajurvédske centrum leží v krásnom prostredí levočských vrchov v dedinke Uloža pri Levoči, na východnom Slovensku. V Škole ajurvédy ponúkame rôzne typy vzdelávania a odovzdávame naše skúsenosti ďalej všetkým záujemcom o najstaršiu medicínu sveta - božskú ajurvédu. Všetky možnosti vzdelávania si môžete pozrieť tu.

Miroslav Maduda, Bhaktanand

Celý život som hľadal odpovede na základné otázky života – kto som, čo je zmyslom života a kam pôjdem, keď život skončí a táto cesta hľadania ma priviedla k joge.

Joge sa venujem vyše 30 rokov. Cestu poznania mi otvorilo hlavne stretnutie s mojím jogovým Majstrom Višvaguru Mahámandaléšvar Paramhans svámí Mahéšvaránandom, ktoré ma priviedlo k štúdiu najstarších posvätných textov – k štúdiu Véd. Jednou z Véd je aj Ajurvéda, ktorá ma zaujala svojou praktickosťou a nadčasovosťou. Preto som sa jej rozhodol profesionálne venovať. Najskôr som študoval ajurvédu u môjho prvého učiteľa – Pavla Hlôšku v jeho Škole ajurvédy, ktorému ďakujem za schopnosť prakticky uchopiť a aplikovať ajurvédu v dennom živote.

Poznatky som si ďalej prehĺbil štúdiom ajurvédy u môjho druhého učiteľa Tribhangu Dasa na jeho Bhaktivedanta univerzite, ktorému som vďačný za hlboké vedomosti o ajurvéde a za priblíženie jej originálnych koreňov a zdrojov poznania. Posledných sedem rokov sa venujem ajurvédskym diagnostikám a školeniam. Okrem toho som vedúci Jogacentra a som cvičiteľom jogy pre začiatočníkov a pokročilých. Pred niekoľkými rokmi som participoval na úspešnom rodinnom projekte „Škola intuície“, kde som sa venoval výuke intuície a kurzom videnia bez očí pre dospelých a detí. O tejto našej zaujímavej činnosti sme napísali knižku, „Vidieť bez očí, vedieť bez učenia“, ktorej som spoluautorom.

Na indickej Astralvarsity dokončujem štúdium Jyotish – védskej astrológie a ako koníčka študujem Vastu – posvätné umenie architektúry a vplyvu prostredia, v ktorom žijeme, na naše zdravie a prosperitu. Štúdium véd a zavedenie viacerých ich princípov do môjho života mi úplne zmenilo život v tom najlepšom slova zmysle. Na mojich prednáškach a seminároch sa snažím túto moju osobnú skúsenosť sprostredkovať s láskou a pokorou všetkým mojím poslucháčom.

Ajurvédsky terapeut - Bhaktanand

Dr. Paul Dinil

Dr. Dinil Paul je ajurvédsky lekár, ktorý pracuje pre Arya Vaidya pharmacy (AVP)

Coimbatore India (www.avpayurveda.com) od roku 2010, v jednom z najlepších liečebných

a výskumných centier v Indii.

 

Vo svojej klinickej praxi získal diagnostické a terapeutické skúsenosti v oblasti Panchakarma

terapie, gastrointestinálnych chorôb, mentálnych porúch, muskuloskeletálnych problémov,

neurologických chorôb, pediatrie, kožných a alergických problémov s využitím liečby

pomocou ajurvédskych výživových doplnkov a ajurvédskych terapií.

 

Svojím zamestnávateľom bol vyslaný do Európy s cieľom šírenia Ajurvédy v Európe. Od roku 2016 pracuje v Lotyšsku v AVP Baltics ako vrchný lekár v oblasti klinických služieb, výskumu a rôznych pravidelných akademických aktivít v Slovinsku, Luxemburgu a Turecku.

Je členom skupiny lektorov pre kurzy ajurvédy organizované University of Latvia v Rige a konzultantom Ayurvedic Centre in the Baltic Beach Hotel Spa in Jurmala, Latvia.


Od roku 2022 je externým lektorom našej Školy ajurvédy.

Dr Paul Dinil

Lenka Hradiská

Volám sa Lenka, som kreatívna duša a veľmi rada píšem o tom, čo ma baví a napĺňa. Milujem učiť sa všetko nové, moju permakultúrnu záhradku, a zo všetkého najviac ajurvédske varenie a pečenie.

 

Vo svojom živote som vyskúšala veľa povolaní. Už počas štúdia Biológie na vysokej škole som pracovala v marketingovej agentúre ako copywriter a začala som dávať veciam zmysel cez texty. Po štúdiu Biológie ma cesty zaviedli k 2 ročnému štúdiu ajurvédy. Sestre ajurvédy - joge sa venujem už od strednej školy, preto som ani chvíľu so štúdiom ajurvédy neváhala. A až pri štúdiu ajurvédy som konečne pochopila vetu: Robiť to, čo ma baví a napĺňa celým bytím. 

 

Dvojročné štúdium ajurvédy som prehĺbila akreditovaným kurzom jogy 1. kvalifikačného stupňa. A taktiež štúdiom Astrológie a Vastu Shastra na indickej Astralvarsity. V Škole ajurvédy chcem dať ľuďom pridanú hodnotu, prebudiť v nich túžbu správať sa šetrnejšie k svojmu telu, prírode a ľuďom navôkol. Verím v dobro, chcem ponúknuť svetu viac, inšpirovať a byť inšpirovaná. Moje poznatky predávam ďalej prednáškami v 2-ročnom module Ajurvéda Moja profesia a v 3-mesačnom kurze Ajurvédsky výživový poradca. 


Venujem sa aj individuálnym ajurvédskym diagnostikám. Moje skúsenosti s tvorbou obsahu a marketingom naďalej uplatňujem v Škole ajurvédy a v ďalších zmysluplných projektoch, ktoré kladú dôraz na vyšší zmysel svojho podnikania, než na vyrábanie peňazí.

Lenka Hradiská

Jogendra Zajasenský

Tajomstvá prírody a žitie v súlade s prírodným zákonitosťami mi boli blízke od malička. Vyrastal som v dome neďaleko lesov a lúk, zbieral som liečivé bylinky a plody na lúkach, lákali ma ich liečivé schopnosti. Staral som sa o záhradu po starom otcovi, čo ma viedlo k hlbšiemu precíteniu prírody a k úcte k nej.

Na strednej škole, po nežnej revolúcii, som sa dozvedel, že môžem byť vegetarián. To bol začiatok mojej prax a vášne pre zdravé varenie. Keď som sa dozvedel, že človek má aj energetické telo a skryté schopnosti, ktoré v sebe každý môže rozvinúť, začal som v roku 1990 s pravidelným cvičením jogy podľa Systému Joga v dennom živote. 

Naštartovalo to môj celostný progres. Krok za krokom som jogovou praxou rozpúšťal staré nánosy z minulosti, otváral som sa novým výzvam. Vybral som si vysokoškolské štúdium pedagogického odboru na MFF UK v Bratislave. V roku 1997 som sa stal medzinárodným certifikovaným cvičiteľom jogy, začal som precvičovať jogu pre všetky vekové kategórie, pre pedagógov, viesť kurzy varenia s použitím liečivých korenín, budovať s priateľmi jogacentrá, prednášať, organizovať a lektorovať víkendy s jogoun, či kurzy očistných techník.

Popritom som spoznal Mirka Madudu, ktorý mi ľahko uchopiteľným kurzom ajurvédy otvoril nový pohľad na aplikáciu prírodných zákonitostí do denného života, s prihliadnutím na jedinečnú konštitúciu každého človeka. Využil som jeho ponuku lektorovať kurzy varenia podľa ajurvédy v rámci ajurvédsko jogových pobytov. V Škole ajurvédy lektorujem aj nový kurz Ajurjogy, v ktorom prepájame jogu a ajurvédu do praktického celku.

 

Napĺňa ma pomoc druhým cez odovzdávanie skúseností, múdrosti a techník jogy a ajurvédy, pomocou ktorých dokážeme znovu nastoliť rovnováhu vo všetkých rovinách ľudského bytia, prečistiť a prebudiť vedomie, aby duša mohla naplno zažiariť v celej svojej kráse. V jej svetle sa všetko uzdravuje a zažívame svoje pravé bytie, nachádzame zmysel života.

Jozef Zajasenský

Ingrid Bajzíková

Ajurvéde sa venujem od roku 2015, keby som prvý krát navštívila AVP Ayurvedic Hospital & training centre v Indii. Najskôr ako preventívny pacient, kedy som si vyskúšala na vlastnom tele a mysli ajurvédske terapie, byliny, meditácie, jogu a pochopila silné prepojenie tela a mysle. Postupným spoznávaním princípov ajurvédy som si uvedomila, že Ajurvéda do môjho života prišla oveľa skôr, prirodzene a vtedy som ešte ani nevedela, že sa stravujem, fungujem podľa jej pravidiel. Praktické znalosti som si priniesla každý rok z Indie a od 2019 som začala rozširovať svoje teoretické znalosti v oblasti Ajurvédy. Pripravujem sa na 3 ročník profesionálneho vzdelávania v oblasti ajurvédy. Okrem toho absolvujem rôzne on-line medzinárodné kurzy v danej oblasti.
 

Mám ukončenú UK Pedagogickú fakultu v Bratislave a od skončenia školy sa viac ako 25 rokov venujem ľudským zdrojom. Spájam HR (ľudské zdroje) + Ajurvédu a vytvárame nový projekt HRA (doslova je to hra). Spájame mentálne telo s fyzickým telom. Učíme našich klientov prečo tieto oblasti (telo a myseľ) sú spojené nádoby a nie je možné ich oddeliť, nielen doma, ale aj v práci. Organizujeme vzdelávacie workshopy, denné, víkendové pobyty a konzultácie, kde sa zameriavame na výživu – Jedlo ako liek, spoznanie seba (individuálne dóše) a nastavenie životného štýlu. Svoje znalosti využívam aj v rámci individuálnych ajurvédskych diagnostík + používam špecializovaný SW VedaPulse na zistenie prebytku/vyčerpanej energie na úrovni dóš, orgánov, tkanív, subdóš, čakier ... prostredníctvom tepovej frekvencie srdca klienta.
 

Spolupracujem s ajurvédskym centrom RAJ zdravia V Bratislave, kde organizujeme rôzne projekty v oblasti ajurvédy a vzdelávame nielen klientov.  
 

Ajurvéda ma učí ako je dôležité upokojiť myseľ, pozastaviť sa na chvíľku, dopriať si kvalitné jedlo. Stravovanie podľa princípov Ajurvédy je aj mojim liekom, zmenilo môj životný štýl. Nie vždy máme možnosť odcestovať na dlhší čas na ajurvédsky pobyt do Indie, Srí Lanky alebo iných krajín, aby sme spoznali ako Ajurvéda blahodárne na nás pôsobí. Všetko je o našom rozhodnutí a môže si to každý vyskúšať aj v lokálnych podmienkach, s nami – som vašim ajurvédskym sprievodcom a koučom.
 

Ďakujem za každý môj krok, ktorý mi odkrýva tajomstvá a poznatky z tejto holistickej medicíny. Ďakujem mojim sprievodcom, ktorí mi ukazujú cestu k novým, hlbším informáciám o zdraví, jedle ako lieku, múdrosti a duchovnom pokoji.

3_Bajzikova Ingrid.jpg

Magdaléna Jakobeiová MUDr.

Moja 20 ročná prax v oblasti neurológie a výchova 3 detí ma priviedla k celostnému pohľadu na zdravie človeka, teda k prepojeniu klasickej medicíny s východným liečebným systémom. Ajurvéda ponúka účinné nástroje liečenia a samoliečby pri civilizačných a chronických ochoreniach, ktoré väčšinou začínajú ako únavový syndróm, poruchy trávenia, poruchy spánku, bolesti kĺbov, zhoršenie koncentrácie, pamäte...

Som medicínsky konzultant v Škole ajurvédy. S dcérou Ivankou sa venujeme ajurvédskej diagnostike pomocou prístroja Veda pulse v kombinácii s individuálnym prístupom, taktiež prednáškam o základoch ajurvédy a o praktických princípoch aplikovateľných v bežnom živote. Taktiež vedieme kurzy varenia podľa ajurvédskych princípov s prízvukom na dôležitosť črevného mikrobiómu, ktorý tvorí základ imunitného systému človeka.

 

Vyštudovala som Lekársku fakultu UK Bratislava - všeobecné lekárstvo, získala som atestáciu - špecializácia neurológia, absolvovala som EEG kurz 1.st v Brne, EMG kurz na LF UK Bratislava a UN Martin, kurz vertebrológie vo FN s PLK Žilina, 3. mesačný kurz ashtanga jogy u Danky Bednárovej, semináre etikoterapie u MUDr. Vladimíra Vogeltanza, semináre meditácií v škole Etherikos, štúdium ajurvédy v Škole ajurvédy na Uloži.

 

Aleksandra Klemenc

MUDr. Magdaléna Jakobeiová.jpg

Védska astrologička a ajurvédska odborníčka na výživu, ktorá má viac ako 12 rokov praktických skúseností s astrológiou, pôsobí v Slovinsku.

Pozorovanie hviezd a zvedavosť na astrológiu sú dve veci, ktorým sa venuje už od mladosti. Ako mladé dievča často trávila čas v prírode pod hviezdnou oblohou, čo v nej prebúdzalo vnútorné pochopenie astronomických udalostí. Od detstva ju obklopovalo množstvo astrologických kníh a postupne sa jej vášeň pre astrológiu stala jej životom. 
 
Aleksandra študovala védsku astrológiu Džótiš / Džjótiš (angl. Jyotish) v Slovinsku, vo svojej rodnej krajine, pokračovala v štúdiu v Chorvátsku a neskôr sa vzdelávala u indického astrológa dr. Pai Arjuna, známeho džótiš gurua. Zaujímala sa aj o oblasť ajurvédy, preto získala formálne vedomosti u B.A.M.S. Saurabha a neskôr dlhé roky asistovala rôznym ajurvédskym lekárom. S nadšením skúmala vzájomné prepojenie/vzťahy medzi džótišom a ajurvédou, aby pri liečbe klientov dosahovala lepšie a prospešnejšie výsledky. 

Po absolvovaní školenia ajurvédskej terapeutky začala spolupracovať s viacerými ajurvédskymi organizáciami v celosvetovom meradle, napríklad s organizáciou Mahariši Ayurveda a Art of Living

Súhlas a požehnanie gurua Šrí Šrí Šankara boli rozhodujúcim faktorom pre jej prijatie do čela organizácie Šankara. Následne sa Aleksandra stala zodpovednou za konzultácie a liečby Art of Living Ayurveda v Slovinsku a stala sa aj propagátorkou duchovných kurzov Art of Living na Bali

Aleksandra cíti, že sa ponorením do štúdia Utara Vastu u indického gurujiho Ma v USA dostala na úplne novú úroveň profesionálnej múdrosti. Táto ajurvédska medicína na liečenie maternice a pŕs určite posilňuje ženskú energiu tým najkrajším/neobyčajným spôsobom. 
Inštitút Life Veda v súčasnosti spolupracuje s ajurvédskou organizáciou AVP, ktorá má silné zastúpenie v Lotyšsku, Luxembursku, Slovinsku a v posledných rokoch aj na Slovensku.

Všetky Aleksandrine ajurvédske skúsenosti a džótiš poznatky sa trpezlivo hromadili celé roky, až prišiel ten správny čas a ona pocítila nutkanie všetko to spísať, a tak prehĺbiť a zveľadiť praktické chápanie véd. Spokojní klienti ju povzbudili a inšpirovali k založeniu Inštitútu Life Veda, ktorý ponúka školenia a kurzy džótišu, v ktorých sa tieto dve sesterské vedy prelínajú: Džjótiš a Ajurvéda. V dôsledku toho otvorila aj ajurvédske centrum

V súčasnosti poskytuje poradenstvo a vyučuje na medzinárodnej úrovni a poskytuje rôzne druhy astrologického poradenstva pre jednotlivcov aj firmy. Jej webstránka: www.lineja.si
 
 

Alexandra Klemens indicka astrologia.png
bottom of page