page contents
 

O Nás

Ajurvédsky terapeut - Bhaktanand

Miroslav Maduda, Bhaktanand

Celý život som hľadal odpovede na základné otázky života – kto som, čo je zmyslom života a kam pôjdem, keď život skončí a táto cesta hľadania ma priviedla k joge.

Tej sa venujem vyše 30 rokov. Cestu poznania mi otvorilo hlavne stretnutie s mojím jógovým Majstrom Vishwagurujim Mahamandaleshwarom Paramhansom Swamim Maheshwaranandom, ktoré ma priviedlo k štúdiu najstarších posvätných textov – k štúdiu Véd. Jednou z Véd je aj Ajurvéda, ktorá ma zaujala svojou praktickosťou a nadčasovosťou. Preto som sa jej rozhodol profesionálne venovať. Najskôr som študoval ajurvédu u môjho prvého učiteľa – Pavla Hlôšku v jeho Škole ajurvédy, ktorému ďakujem za schopnosť prakticky uchopiť a aplikovať ajurvédu v dennom živote.

Poznatky som si ďalej prehĺbil štúdiom ajurvédy u môjho druhého učiteľa Tribhangu Dasa na jeho Bhaktivedanta univerzite, ktorému som vďačný za hlboké vedomosti o ajurvéde a za priblíženie jej originálnych koreňov a zdrojov poznania. Posledných sedem rokov sa venujem ajurvédskym diagnostikám a školeniam. Okrem toho som vedúci Jogacentra a som cvičiteľom jogy pre začiatočníkov a pokročilých. Pred niekoľkými rokmi som participoval na úspešnom rodinnom projekte „Škola intuície“, kde som sa venoval výuke intuície a kurzom videnia bez očí pre dospelých a detí. O tejto našej zaujímavej činnosti sme napísali knižku, „Vidieť bez očí, vedieť bez učenia“, ktorej som spoluautorom.

Na indickej Astralvarsity dokončujem štúdium Jyotish – védskej astrológie a ako koníčka študujem Vastu – posvätné umenie architektúry a vplyvu prostredia v ktorom žijeme na naše zdravie a prosperitu. Štúdium véd a zavedenie viacerých ich princípov do môjho života mi úplne zmenilo život v tom najlepšom slova zmysle. Na mojich prednáškach a seminároch sa snažím túto moju osobnú skúsenosť sprostredkovať s láskou a pokorou všetkým mojím poslucháčom.