page contents
 

O Nás

Škola ajurvédy vznikla v roku 2014 so záujmom šíriť múdrosť ajurvédy na Slovensku. Zakladateľom Školy ajurvédy je slovenský ajurvédsky terapuet a vedúci jogacentra Miroslav Maduda. Naše ajurvédske centrum leží v krásnom prostredí pri Levoči - v dedinke Uloža, na východnom Slovensku. V Škole ajurvédy ponúkame rôzne typy vzdelávania a predávame naše skúsenosti ďalej všetkým záujemcom o najstaršiu medicínu sveta - božskú ajurvédu. Všetky možnosti vzdelávania si môžete pozrieť tu.

Miroslav Maduda, Bhaktanand

Celý život som hľadal odpovede na základné otázky života – kto som, čo je zmyslom života a kam pôjdem, keď život skončí a táto cesta hľadania ma priviedla k joge.

Joge sa venujem vyše 30 rokov. Cestu poznania mi otvorilo hlavne stretnutie s mojím jógovým Majstrom Vishwagurujim Mahamandaleshwarom Paramhansom Swamim Maheshwaranandom, ktoré ma priviedlo k štúdiu najstarších posvätných textov – k štúdiu Véd. Jednou z Véd je aj Ajurvéda, ktorá ma zaujala svojou praktickosťou a nadčasovosťou. Preto som sa jej rozhodol profesionálne venovať. Najskôr som študoval ajurvédu u môjho prvého učiteľa – Pavla Hlôšku v jeho Škole ajurvédy, ktorému ďakujem za schopnosť prakticky uchopiť a aplikovať ajurvédu v dennom živote.

Poznatky som si ďalej prehĺbil štúdiom ajurvédy u môjho druhého učiteľa Tribhangu Dasa na jeho Bhaktivedanta univerzite, ktorému som vďačný za hlboké vedomosti o ajurvéde a za priblíženie jej originálnych koreňov a zdrojov poznania. Posledných sedem rokov sa venujem ajurvédskym diagnostikám a školeniam. Okrem toho som vedúci Jogacentra a som cvičiteľom jogy pre začiatočníkov a pokročilých. Pred niekoľkými rokmi som participoval na úspešnom rodinnom projekte „Škola intuície“, kde som sa venoval výuke intuície a kurzom videnia bez očí pre dospelých a detí. O tejto našej zaujímavej činnosti sme napísali knižku, „Vidieť bez očí, vedieť bez učenia“, ktorej som spoluautorom.

Na indickej Astralvarsity dokončujem štúdium Jyotish – védskej astrológie a ako koníčka študujem Vastu – posvätné umenie architektúry a vplyvu prostredia v ktorom žijeme na naše zdravie a prosperitu. Štúdium véd a zavedenie viacerých ich princípov do môjho života mi úplne zmenilo život v tom najlepšom slova zmysle. Na mojich prednáškach a seminároch sa snažím túto moju osobnú skúsenosť sprostredkovať s láskou a pokorou všetkým mojím poslucháčom.

Ajurvédsky terapeut - Bhaktanand

Dr. Paul Dinil

Dr. Dinil Paul je ajurvédsky lekár, ktorý pracuje pre Arya Vaidya pharmacy (AVP)

Coimbatore India (www.avpayurveda.com) od roku 2010, v jednom z najlepších liečebných

a výskumných centier v Indii.

 

Vo svojej klinickej praxi získal diagnostické a terapeutické skúsenosti v oblasti Panchakarma

terapie, gastrointestinálnych chorôb, mentálnych porúch, muskuloskeletálnych problémov,

neurologických chorôb, pediatrie, kožných a alergických problémov s využitím liečby

pomocou ajurvédskych výživových doplnkov a ajurvédskych terapií.

 

Svojím zamestnávateľom bol vyslaný do Európy s cieľom šírenia Ajurvédy v Európe. Od roku 2016 pracuje v Lotyšsku v AVP Baltics ako vrchný lekár v oblasti klinických služieb, výskumu a rôznych pravidelných akademických aktivít v Slovinsku, Luxemburgu a Turecku.

Je členom skupiny lektorov pre kurzy ajurvédy organizované University of Latvia v Rige

a konzultantom Ayurvedic Centre in the Baltic Beach Hotel & Spa in Jurmala, Latvia.


Od roku 2022 je externým lektorom našej Školy ajurvédy.

Dr Paul Dinil

Lenka Hradiská

Volám sa Lenka, som kreatívna duša a veľmi rada píšem o tom, čo ma baví a napĺňa. Milujem učiť sa všetko nové, moju permakultúrnu záhradku a zo všetkého najviac ajurvédske varenie a pečenie.

 

Vo svojom živote som vyskúšala veľa povolaní. Už počas štúdia Biológie na vysokej škole som pracovala v marketingovej agentúre ako copywriter a začala som dávať veciam zmysel cez texty. Po štúdiu Biológie ma cesty zaviedli k 2 ročnému štúdiu ajurvédy. Sestre ajurvédy - joge sa venujem už od strednej školy, preto som ani chvíľu so štúdiom ajurvédy neváhala. A až pri štúdiu ajurvédy som konečne pochopila vetu: Robiť to, čo ma baví a napĺňa celým bytím. 

 

Dvojročné štúdium ajurvédy som prehĺbila akreditovaným kurzom jogy 1. kvalifikačného stupňa. A taktiež štúdiom Astrológie a Vastu Shastra na indickej Astralvarsity. V Škole ajurvédy chcem dať ľuďom pridanú hodnotu, prebudiť v nich túžbu správať sa šetrnejšie k svojmu telu, prírode a ľuďom navôkol. Verím v dobro, chcem ponúknuť svetu viac, inšpirovať a byť inšpirovaná. Moje poznatky predávam ďalej prednáškami v 2-ročnom module Ajurvéda Moja profesia a v 3-mesačnom kurze Ajurvédsky výživový poradca. 


Venujem sa aj individuálnym ajurvédskym diagnostikám. Moje skúsenosti s tvorbou obsahu a marketingom naďalej uplatňujem v Škole ajurvédy a v ďalších zmysluplných projektov, ktoré kladú dôraz na vyšší zmysel svojho podnikania, než na vyrábanie peňazí.

Lenka Hradiská

Jozef Jogendra Zajasenský

Tajomstvá prírody a žitie v súlade s prírodným zákonitosťami mi boli blízke od malička. Vyrastal som v dome neďaleko lesov a lúk, zbieral som liečivé bylinky a plody na lúkach, lákali ma ich liečivé schopnosti. Staral som sa o záhradu po starom otcovi, čo ma viedlo k hlbšiemu precíteniu prírody a k úcte k nej.

Na strednej škole, po nežnej revolúcii, som sa dozvedel, že môžem byť vegetarián. To bol začiatok mojej prax a vášne pre zdravé varenie. Keď som sa dozvedel, že človek má aj energetické telo a skryté schopnosti, ktoré v sebe každý môže rozvinúť, začal som v roku 1990 s pravidelným cvičením jogy podľa Systému Joga v dennom živote. 

Naštartovalo to môj celostný progres. Krok za krokom som jogovou praxou rozpúšťal staré nánosy z minulosti, otváral som sa novým výzvam. Vybral som si vysokoškolské štúdium pedagogiky na MFF UK v Bratislave. V roku 1997 som sa stal medzinárodným certifikovaným cvičiteľom jogy, začal som precvičovať jogu pre všetky vekové kategórie, pre pedagógov, viesť kurzy varenia s použitím liečivých korenín, budovať s priateľmi jogacentrá, prednášať, organizovať a lektorovať víkendy s jogou či kurzy očistných techník.

Popritom som spoznal Mirka Madudu, ktorý mi ľahko uchopiteľným kurzom Školy ajurvédy otvoril nový pohľad na aplikáciu prírodných zákonitostí do denného života, s prihliadnutím na jedinečnú konštitúciu každého človeka. Využil som jeho ponuku lektorovať kurzy varenia podľa ajurvédy. V súčasnosti lektorujem víkendové Školy intuície pre dospelých, pravidelné kurzy jogy v jogacentre a víkendové pobyty s jogou. V rámci Školy ajurvédy organizujem kurz Ajurjogy, v ktorom prepájam jogu a ajurvédu do praktického celku.

 

Napĺňa ma pomoc druhým cez odovzdávanie skúseností, múdrosti a techník jogy a ajurvédy, pomocou ktorých dokážeme znovu nastoliť rovnováhu vo všetkých rovinách ľudského bytia, prečistiť a prebudiť vedomie, aby duša mohla naplno zažiariť v celej svojej kráse. V jej svetle sa všetko uzdravuje a zažívame svoje pravé bytie, nachádzame zmysel života.

Jozef Zajasenský