page contents
top of page

Ajurvédsky workshop so spoločným varením a jogou
- Harmonizovanie vybranej dóše - víkendový pobyt v Levočských vrchoch 

Spoločné varenie

Srdečne vás pozývame na zážitkovo-poznávací víkendový workshop so spoločným varením a cvičením jogy v ajurvédskom centre a s ubytovaním na chate v Levočských vrchoch.

 

Na predĺženom víkendovom pobyte sa spoločne naladíme do sattvy - energie čistoty a harmónie, prostredníctvom dvoch sestier ajurvédy a jogy. 

 

Spoločne zharmonizujeme prevládajúcu energiu aktuálneho ročného obdobia - Váta, Pitta alebo Kapha za pomoci skvelých sattvických vegetariánskych jedál, ktoré si spoločne navaríme v súlade s ajurvédskymi princípmi, a tiež za pomoci jogových techník, a tiež prechádzok v prírode s výhľadom na dolný Spiš, Slovenský raj a východné Vysoké Tatry.

Ako môžeme pociťovať rozladenie energií v ročných obdobiach vo fyzickej a mentálnej rovine?
 

  • Zvýšenie prevládajúcej energie Váta v jesennom období: najtypickejším prejavom je zápcha, ďalej suché pery/pokožka/oči/vagína, ubúdanie sily, stuhnutosť svalov a šliach, kŕče, zlý krvný obeh, vysoký/premenlivý tlak, ochorenia a bolesti/praskanie kĺbov, náhle sa objavujúce bolesti v rôznych častiach tela, zhoršenie trávenia, nepokoj, nervozita, nedočkavosť, obavy, strach, nespavosť, zhoršenie pamäte, neschopnosť uvoľniť sa, netolerovanie chladu a vetra, atď. 

  • Zvýšenie prevládajúcej energie Kapha v jarnom období: najtypickejším prejavom je zadržiavanie moči/tekutín a zahlienenie, ďalej pomalý metabolizmus, pocity tiaže v tele, nadmerný spánok, priberanie na váhe, studená a vlhká koža, dušnosť pri námahe, kašeľ s vykašliavaním hlienu, zápal pľúc/pohrudnice, vyklbovanie alebo uvoľňovanie kĺbov v dôsledku nadmernej tvorby kĺbneho mazu, celulitída, zvyšovanie hladiny cholesterolu, malátnosť, zhoršená pozornosť, letargia, otupelosť, depresie, atď.

  • Zvýšenie prevládajúcej energie Pitta v letnom období: najtypickejším prejavom sú kožné problémy/vyrážky, horúčky a zápaly v tele, ďalej pociťovanie slabosti pri pobyte na slnku alebo v teple, problémy s trávením, znížená tolerancia pálivých jedál/alkoholu/ťažkých jedál, neprirodzený hlad a smäd, vyhľadávanie chladných jedál a nápojov, problémy so žilami, vysoký krvný tlak, problémy so zrakom, žltnutie moču/stolice/očných bielok/pokožky, problémy s pečeňou a žlčníkom/slezinou/štítnou žľazou, žalúdočné vredy, hnev, napätie, prchkosť, popudlivosť, atď.

Spojením harmonizujúceho varenia s jogovými technikami a tiež s pobytom v prírode, nielen harmonizujeme rozladené energie, ale aj kvalitne vyživíme fyzické a jemno-hmotné telá: telo energie, telo mysle, telo intelektu a kauzálne telo blaženosti. Výber potravín, spôsob varenia a výber jogových techník bude podliehať tvorbe najčistejšej kvality sattva, ktorá prebúdza čistotu a harmóniu v tele, mysli i v duši.

 

Workshop je vhodný pre každého, aj bez predchádzajúcich skúsenosti s jogou a ajurvédou. Odnesiete si so sebou nielen nové skúsenosti, ale i všetky recepty a zoznam jogových cvičení, podľa ktorých si budete môcť variť a cvičiť aj doma.

  • Ajurvéda - najstaršia medicína na Zemi, dáva nám poznanie ako môžeme dosiahnuť zdravie a dlhý život.

  • Sattvické varenie - výživa je všetko čo prijímame, a sattva je jedna z troch základných kvalít stvorenia. Sattva prináša do života šťastie, radosť, spokojnosť, trpezlivosť, vytrvalosť, schopnosť odpúšťať, prebúdza duchovnú túžbu po čistote, dobre, poznaní a harmónii, rozvíja bezpodmienečnú lásku k celému stvoreniu.

  • Jogové techniky - dostávajú telo, myseľ i dušu do rovnováhy, do jednoty so svojou podstatou a celým vesmírom.

Čo zažijete?

 

  • 6x varenie: 2x raňajky, 2x obed vrátane sladkosti a 2x večeru, začíname piatočnou večerou a končíme nedeľným obedom, čo si navaríme to si aj zjeme :-)

  • 5x cvičenie jogy: 2x ráno, 1x polhodinová regeneračná relaxácia - joganidra, 2x večer

  • 3x prechádzky s jogovými technikami na získanie jemnohmotnej výživy: 2x kratšia na trávenie, 1x dlhšia

  • 2x spanie v drevenej chate v Levočských vrchoch

  • krásnu sattvickú energiu, ktorú si spolu vytvoríme a spriaznené duše na rovnakej „vlne“

  • spoznáte priestor Školy ajurvédy kde bude prebiehať program, a tiež Mirka Madudu - ajurvédskeho terapeuta, lektora a zakladateľa Školy ajurvédy

Čo sa dozviete?

 

  • o prevládajúcej energii, ktorá prevláda v aktuálnom ročnom období, dozvieme sa aké má vlastnosti, ako sa prejavuje na tele i na mysli, ako ju môžeme harmonizovať výživou, jogovými a ajurvédskymi technikami,

  • o výžive piatich tiel (piatich kóš): tela fyzickej výživy, tela energie, tela mysle, tela poznania, a kauzálneho tela blaženosti,

  • o kozmických kvalitách (gunách): sattva, radžas a tamas, ktoré zásadne ovplyvňujú naše myslenie, konanie a celkovo náš prejav a životné smerovanie.

Máme pre vás ešte 4 bonusy

  • Tri e-booky s vlastnosťami a návodmi ako harmonizovať výživou jednotlivé dóše: váta, pitta a kapha.

  • Študijný materiál o troch gunách a zoznam aktivít ako sa prejavujú pod vplyvom sattvy, radžasu a tamasu.

  • Naučíme sa dve špeciálne jogové techniky na naštartovanie vnútorného ohňa (tráviaci oheň a oheň poznania), jedna technika sa cvičí len ráno na lačno a druhá len večer pred spaním.

  • Vytlačené recepty a zoznam jogových cvičení na harmonizáciu aktuálnej energie, ktoré budeme praktikovať počas víkendu.

Termíny

  • 12. - 14. apríl 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej jarnej energie KAPHA - PLNÝ

  • 03.- 05. máj 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej letnej energie PITTA

  • 13. - 15. september 2024 zamerané na harmonizáciu prevládajúcej jesennej a zimnej energie VÁTA

Program

Workshop je určený pre dospelých záujemcov. Predchádzajúce skúsenosti s cvičením jogy nie sú potrebné, každý ich zvládne. Začíname v piatok spoločnou prípravou večere o 17h a končíme v nedeľu spoločným obedom okolo 13h. 

Piatok

15:30 - 17:00 ubytovanie na chate Lipa
17:00 varenie večere
18:30 večera
19:00 program s ajurvédou a jogou
 
Sobota
východ slnka - ranná joga
07:30 varenie raňajok
08:
30 raňajky
09:00 tráviaca prechádzka s výhľadom na okolie
10:00 varenie obeda
13:00 obed
14:30 poznávacia prechádzka prírodou
16:30 joganidra - regenerácia jogovým spánkom
17:00 varenie večere
18:30 večera
19:00  program s ajurvédou a jogou  

Nedeľa
východ slnka - ranná joga
07:30 varenie raňajok
08:30 raňajky
09:00 tráviaca prechádzka
09:30 varenie obeda
13:00 obed

 

Zmena programu vyhradená, obzvlášť pri zmene počasia.

 

Lektor: Workshopom vás bude sprevádzať Jozef Jogendra Zajasenský certifikovaný inštruktor jogy a lektor Školy ajurvédy a Školy intuície, s viac ako 30 ročnou praxou jogy (Systém Joga v dennom živote) a zdravého životného štýlu, s viac ako 25 ročným lektorovaním kurzov jogy a zdravého varenia v súlade s princípmi ajurvédy. Bol zakladateľom a redaktorom internetového magazínu o zdravej výžive, majiteľom internetového a kamenného obchodu so zdravou výživou kde šíril princípy a techniky pre zdravie. Podieľal sa na založení prvých jogacentier na Slovensku, na vyučovaní jogy pre pedagógov a príprave nových inštruktorov jogy. V súčasnosti sa venuje predovšetkým prepojeniu ajurvédy a jogy prostredníctvom kurzov ajurjogy, pobytmi s ajurjogou a varením podľa ajurvédy a vyučovaním 1. ročníka Školy ajurvédy - Moja profesia.

 

Ubytovanie: V drevenej chate Lipa na Uloži s krásnym výhľadom na dolný Spiš a Východné Vysoké Tatry. K dispozícii 13 lôžok, dvoj a trojlôžkové izby a jedna štvorlôžková izba, web: http://hostineclipa.sk/ubytovanie/

Komplet program workshopu + plná penzia + ubytovanie: 200 €
Poznámka: študenti Školy ajurvédy z kurzov: Ajurvéda - moja profesia, AyurVignyan, Ajurjoga alebo Saundaryacharya majú zľavnené na 170 €.
 
Rezervačný poplatok je 50 €. Rezervačný poplatok je nevratný (možnosť presunúť na náhradníka).
Počet miest je obmedzený na 13 účastníkov. 

 

Prihlasovanie

 

V prípade záujmu o víkendový workshop prosím vyplňte online formulár po kliknutí na tlačítko "Prihláška":

IMG_20230527_164211.jpg
IMG_20220828_063057_resized_20220830_071019818.jpg

V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na jozef@skolaajurvedy.sk

Fotogaléria víkendových workshopov

bottom of page