page contents
top of page

Výskumné projekty Školy Ajurvédy 

Škola Ajurvédy v spolupráci s odborným tímom ajurvédskych lekárov vedeným medzinárodne uznávaným ajurvédskym lekárom a zakladateľom spoločnosti Planet ayurveda Dr. Vikram Chauhan (doktor medicíny (MD) v oblasti bylinnej farmakológie), realizuje jedinečný výskumný projekt európskeho významu:

 Určenie ajurvédskych vlastností

európskych liečivých bylín 

 

Slovenským koordinátorom projektu za Školu Ajurvédy je RNDr. Eva Štefánková, PhD. (biologička, klinický antropológ, študuje ajurvédsku fytoterapiu).

 

Cieľom projektu je umožniť odbornej i laickej verejnosti využívať liečivé vlastnosti dostupných európskych bylín podľa ajurvédskych princípov na navrátenie a udržanie zdravia.

hand-touching-beautiful-white-flower.jpg

Stredoeurópske krajiny majú pestrú rastlinnú biodiverzitu a bohatú bylinkársku tradíciu. Avšak chýba ajurvédsky popis vlastností liečivých bylín, ktorý by umožňoval okrem ich špecifického účinku zohľadniť aj ajurvédsku individualitu každého človeka a tým výrazne zefektívniť ich použitie pri zdravotnej prevencii a liečbe. A túto chýbajúcu časť poznania má zaplniť náš výskumný projekt.


Vyzývame preto všetkých dobrých ľudí, ktorí majú záujem o liečivé bylinky a využitie sily prírody pre naše zdravie aby sa zapojili do tohto jedinečného projektu a stali sa spolupracovníkmi Školy ajurvédy.

 

V prvej etape realizujeme výskum na 20-tich najbežnejších a najdostupnejších bylinkách na Slovensku, ktoré rastú počas 4 ročných období na našom území.

Ako sa zapojiť do výskumu?  


K výskumu v teréne Ti postačí Tvoj mobil s internetovým prehliadačom a pripojením. K zapisovaniu meraných údajov máme skvelý nástroj ajurportál (pozri www.ayurportal.com/research/) a na overenie správnej identifikácie byliniek v teréne Ti poslúži free aplikácia PlantNet (pozri www.identify.plantnet.org/sk).

Je na Tebe, koľko bylín si vyberieš na skúmanie, len počítaj s tým, že by mali rásť v Tvojom okolí aby si bylinku mohol testovať 1x denne, vždy čerstvú 1 - 3 týždne (minimálne 1 týždeň), resp. po dobu jej možného zberu a chutnania. 

 

V prvom videu si ukážeme ako sa môžeš zapojiť do projektu s využitím ajurportálu: 

Podrobný manuál v pdf otvoríš Tu >>

V druhom videu si ukážeme ako v teréne identifikovať bylinky za pomoci aplikácie PlantNet:

Aké vlastnosti bylín skúmame?

1. Rasa: Rasa je termín z ájurvédskej medicíny, ktorý opisuje prvotnú chuť alebo esenciu rastliny. Každá rastlina má určitú chuť, ktorá môže byť sladká, kyslá, slaná, horká alebo trpká. Tieto chute nie sú iba o fyzickej chuti, ale aj o energetických vlastnostiach, ktoré ovplyvňujú telo po konzumácii.

2. Anurasa: Anurasa je určitý dobeh chuti rastliny ktorú cítime nejaký čas po zvlčení rastliny slinami, dokonalom prežutí a prehltnutí. Rasa sa prejavuje alebo vníma v prvej fáze a Anurasa sa vníma na konci. Rasa sa prežíva okamžite, Anurasa sa prežíva neskôr, v rozpätí niekoľkých minút.

 
3. Virya: Virya označuje termín pre "energetický účinok" rastliny na telo. Môže byť teplý (zahrievajúci) , studený (chladivý) alebo neutrálny. Tieto vlastnosti môžu ovplyvniť teplotu tela, metabolizmus a ďalšie funkcie.


4. Guny: Guny sú kvalitatívne vlastnosti rastliny, ktoré zahŕňajú jej fyzikálne a emocionálne vlastnosti. Existuje mnoho rôznych vlastností, ako sú ťažké, ľahké, ostré, tupé, mäkké, tvrdé, suché, mokré atď. Každý guna má svoj vlastný vplyv na ľudské telo
a myseľ. 

 
5. Vipak: Vipak je účinok rastliny po jej natrávení. Môže byť kyslý, sladký alebo horký. Vipak môže ovplyvniť procesy trávenia a vstrebávania živín.

Máš otázky?

 

Tešíme sa na Tvoje bádanie a spoznávanie vlastností našich lokálnych byliniek :-)

 

Zdroj - horné foto s bylinkami na lúke: Image by freepik

Odber noviniek zo sveta ajurvédy
Pre viac info nás kontaktujte na 0915 850 255 alebo emailom ahoj@skolaajurvedy.sk
bottom of page