page contents
top of page

Ajurvéda a joga - nerozlučné sestry

Joga a ajurvéda sú ako dve nerozlučné sestry, ktoré sa spájajú už tisíce rokov. Zatiaľ, čo sa joga zaoberá harmonizáciou mysle, tela a duše, ajurvéda sa stará o fyzickú a duševnú pohodu človeka prostredníctvom stravovania a zmeny životného štýlu. Aj keď obe disciplíny samostatne sľubujú skvelé výsledky, keď sa skombinujú, pocit pohody, ktorý budete cítiť, sa ešte zlepší. Prečítajte si celý zaujímavý článok.


Joga a ajurvéda zdieľajú rovnaký princíp


V sanskrte sa slovo joga prekladá ako „spojenie“ a vzťahuje sa na spojenie tela, mysle a duše. Fyzický pohyb cez ásany, upokojenie mysle prácou s dychom (Pránájáma) a meditácia prinášajú spojenie s vyšším ja. Toto spojenie je zámerom jogy. Ajurvéda je odvodená zo sanskrtského slova ayu a znamená „život“ alebo „dĺžka života“. Veda znamená „poznanie“. Ajurvéda teda prináša skutočné poznanie života cez správnu stravu a zmenu životného štýlu.


Všeobecne povedané, ajurvéda sa zaoberá zdravím tela, zatiaľ čo joga sa zaoberá očistou mysle a vedomia. Joga aj ajurvéda sa navzájom podporujú a ponúkajú mnoho spôsobov, ako predchádzať rôznym problémom, detoxikovať a omladiť telo. Či už hovoríme o joge alebo ajurvéde, cieľom nie je len dobré zdravie, ale aj zvýšený stav uvedomenia a jednoty – úplné spojenie a integrácia mysle, tela a vedomia. To je ich cieľ.


Aj keď sú to dve samostatné disciplíny, vzájomne sa dopĺňajú a ak chcete poznať jednu védu, mali by ste poznať aj druhú. Védske poznanie začína zasahovať do životov ľudí na celom svete a pomáha nám byť viac v kontakte s vnútorným vedomím. Väčšina ľudí pozná výhody ajurvédy a jogy jednotlivo, ale keď sa skombinujú, môžu vytvoriť oveľa bohatší liečebný zážitok. Keď spojíte princípy ajurvédy s jogou, výrazne posilníte liečivú silu ajurvédy. Úplné spojenie jogy a ajurvédy predstavuje celistvú liečbu.


Joga a ajurvéda majú rovnaký cieľ


Konečným cieľom jogy a ajurvédy je pomôcť ľuďom stať sa zdravšou a vyváženou verziou seba samého. Joga aj ajurvéda považujú človeka za zdravého, keď sú myseľ, telo a duch v rovnováhe a v harmónii s okolitým svetom. Aj keď sa techniky, ktoré používajú, môžu líšiť, obe v konečnom dôsledku vedú k rovnakému výsledku. Určité jogové pozície majú vplyv na rôzne dóše a tiež napomáhajú tráveniu, ktoré je dôležitou súčasťou ajurvédy. Zatiaľ čo niektoré ajurvédske procedúry, ako sú napríklad teplé olejové masáže, uľahčujú vykonávanie určitých jogových pozícií. Aj keď obe techniky samotné sľubujú skvelé výsledky, keď sa skombinujú, pocit pohody, ktorý budete cítiť, sa ešte zlepší.


Joga pre váš ajurvédsky typ tela


Keď poznáme stav našich dóš, môžeme použiť jogové ásany a ajurvédske denné praktiky na nápravu základnej nerovnováhy. V západnej medicíne sa lekári primárne zaoberajú liečbou symptómov, zatiaľ čo v ajurvéde ide hlavne o riešenie príčiny zdravotného problému. Keď sú dóše v rovnováhe, udržujú telo v dobrom zdravotnom stave. Pri nerovnováhe sa prejavujú poruchami a chorobami v tele. Jogové ásany a ajurvéda upokojujú a vyrovnávajú všetky tri dóše. K ajurvédskej stave vám prispôsobené cvičenie jogy pre vašu dóšu výrazne pomôže k obnoveniu rovnováhy a posunie vás na ceste k emocionálnej a fyzickej pohode.

  • Joga pre Váta dóšu: Váta dóša riadi pohyb, flexibilitu a nervový systém. Keď nie je v rovnováhe, môžete pociťovať suchosť, úzkosť a nespavosť. Preto sú pre Vátu vhodné pomalé a uzemňujúce asány, ako sú inverzie, vytočenie chrbtice, ako aj hlboké, pokojné dýchanie na kultiváciu vnútorného pokoja a starostlivosti o seba.

  • Joga pre Pitta dóšu: Keď Pitta dóša nie je v rovnováhe, môže sa v tele objaviť zápal, kožné problémy, hnev či žiarlivosť. Na schladenie vnútornej Pitty odporúčame vyskúšať chladivé a relaxačné jogové polohy, “otváranie srdca” (luk. kobra a ťava) a predklony, ktoré vám pomôžu nájsť trpezlivosť a schopnosť spomaliť.

  • Joga pre Kapha dóšu: Ak u vás prevláda Kapha, typ vášho tela je chladnejší, ťažký a pomalý. Pre obnovenie rovnováhy prostredníctvom cvičenia jogy odporúčame energické cvičenia jogy na povzbudenie nadšenia, sústredenia a tepla.

Najlepší spôsob, ako skutočne pochopiť spojenie medzi jogou a ajurvédou, je zažiť ich spojenie na vlastnej koži. Preto sme pripravili Základný kurz ajurjogy, ktorý nádherne prepája princípy jogy a ajurvédy do jedného celku. Všetky informácie o kurze nájdete tu.

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page