page contents
top of page

Ajurvéda a joga - nerozlučné sestry

Joga a ajurvéda sú ako dve nerozlučné sestry, ktoré sa spájajú už tisíce rokov. Zatiaľ, čo sa joga zaoberá harmonizáciou mysle, tela a duše, ajurvéda sa stará o fyzickú a duševnú pohodu človeka prostredníctvom stravovania a zmeny životného štýlu. Aj keď obe disciplíny samostatne sľubujú skvelé výsledky, keď sa skombinujú, pocit pohody, ktorý budete cítiť, sa ešte zlepší. Prečítajte si celý zaujímavý článok.


Joga a ajurvéda zdieľajú rovnaký princíp


V sanskrte sa slovo joga prekladá ako „spojenie“ a vzťahuje sa na spojenie tela, mysle a duše. Fyzický pohyb cez ásany, upokojenie mysle prácou s dychom (Pránájáma) a meditácia prinášajú spojenie s vyšším ja. Toto spojenie je zámerom jogy. Ajurvéda je odvodená zo sanskrtského slova ayu a znamená „život“ alebo „dĺžka života“. Veda znamená „poznanie“. Ajurvéda teda prináša skutočné poznanie života cez správnu stravu a zmenu životného štýlu.


Všeobecne povedané, ajurvéda sa zaoberá zdravím tela, zatiaľ čo joga sa zaoberá očistou mysle a vedomia. Joga aj ajurvéda sa navzájom podporujú a ponúkajú mnoho spôsobov, ako predchádzať rôznym problémom, detoxikovať a omladiť telo. Či už hovoríme o joge alebo ajurvéde, cieľom nie je len dobré zdravie, ale aj zvýšený stav uvedomenia a jednoty – úplné spojenie a integrácia mysle, tela a vedomia. To je ich cieľ.


Aj keď sú to dve samostatné disciplíny, vzájomne sa dopĺňajú a ak chcete poznať jednu védu, mali by ste poznať aj druhú. Védske poznanie začína zasahovať do životov ľudí na celom svete a pomáha nám by