page contents
top of page

Ajurvédsky príbeh o kráľovskom lekárovi

Kto je autorom príbehu? 


Tento prastarý príbeh vyrozprávala ešte malému Georgovi Easseyovi (1955-2013) v Kerale v južnej Indii jeho babička. Keď vyrástol, stal sa z neho známy ajurvédsky lekár, popularizátor a propagátor Ajurvédy. Pôsobil v Japonsku, v Amerike, v Anglicku, našiel si životnú partnerku - manželku češku a v roku 1997 sa usadil v Prahe. S láskou odovzdával múdrosť ajurvédy českým a slovenským poslucháčom a pacientom, otvoril prvé ajurvédske kliniky v Čechách a na Slovensku, a svoje pôsobenie u nás zaznamenal v knihe Esence Ájurvédy. Ďakujeme za jeho prínos, česť jeho pamiatke.


A tu je príbeh ...


Kráľ sa spýtal svojho lekára: "Je tu niekto lepší ako ty?"


Lekár na to s úsmevom: "Môj brat, Vaše Veličenstvo."


Kráľa odpoveď prekvapila: "Ako to, že v tom prípade nie je na mojom dvore? Podľa toho, čo hovoríš, musí byť najlepší lekár na svete! Na čo sa špecializuje?" pýta sa ďalej kráľ.


Lekár: "Môj brat, keď mu niekto povie, čo konzumuje, tak vie povedať, akou chorobou ten človek bude trpieť."


Kráľa odpoveď potešila a znovu sa uisťuje: "Takže tvoj brat je najlepší Iekár v krajine?"


"Nie, Vaše Veličenstvo," pokrúti hlavou lekár.


Kráľ je ohromený: "Kto je teda najlepší?"


Lekár: "Mám ešte jedného brata, ktorému sa stačí pozrieť na človeka a hneď povie, aké jedlo mu chýba. Lieči tým, že odporučí jednoduchý pokrm a človek sa uzdraví."


To už bolo na kráľa veľa a tak sa pýta: "A čo ty?"


Lekár: "Ja som lekár kráľovskej rodiny. Stal som sa ním, lebo som si zaslúžil Vašu dôveru. Liečim až vtedy, keď sú ľudia skutočne chorí a prejavia sa u nich naplno príznaky ich ochorenia. Potom im poskytnem lieky, oni sa zdravia a ja zožnem uznanie. Preto som kráľovský lekár."


V tej chvíli kráľ pochopil a hovorí: "Od tejto chvíle budú Tvoji dvaja bratia učiť na našich lekárskych školách..."


 Ktorého lekára z príbehu by ste si vybrali? ...


Koniec tohto príbehu by sa mal pre nás stať počiatkom, ale bohužiaľ tomu tak nie je. Keď dnes vyslovíme slovo "medicína", prvé, čo nás napadne sú lieky, alebo nemocnica. Praotcovia medicíny však uvažovali úplne inak. Vedeli, že k udržaniu zdravia potrebujeme štyri veci:


  • čistý vzduch

  • čistú vodu

  • čistú stravu

  • čisté myšlienky.

Osobnosti ajurvédy, lekári Čaraka a Sušruta zdôrazňujú, že lieky prichádzajú na radu až ako piate v poradí.Ak chcete svoj život obohatiť o učenie ajurvédy, je u nás dostupné pre každého. Škola ajurvédy na Slovensku ponúka široký výber kurzov pre začiatočníkov i pokročilých >>
Zdroj - text: kniha Esence Ájurvédy, vyd. Fontána 2007

Zdroj fotka - George Eassey - ajurvedskecesty.cz

コメント


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page