page contents
top of page

Ajurvédska diagnostika - kedy navštíviť ajurvédskeho terapeuta?

5000 rokov stará ajurvédska medicína kladie dôraz na veľmi personalizovaný spôsob liečby, ktorý sa zameriava hlavne na liečbu problémov s cieľom odstrániť symptómy. Ide o holistický liečebný systém, ktorý presahuje “zakrytie” symptómov či dočasné rýchle riešenia liečby. Kedy navštíviť ajurvédskeho terapeuta? Dozviete sa v článku.


V čom sa líši ajurvédska medicína od západnej?


Konzultácia s ajurvédskym terapeutom zahŕňa hlbšie skúmanie všetkých aspektov života, od spánkovej rutiny až po stravovacie návyky, osobné starosti či úroveň fyzickej aktivity počas dňa. Ajurvéda považuje anamnézu za základ a kontroluje všetky parametre života, aby zistila, čo narušilo zdravie.


Tento dôkladný proces zaznamenávania najmenších detailov pomáha terapeutovi identifikovať hlavnú príčin problémov, nerovnováhy v tele a podľa toho určiť personalizovaný liečebný plán, ktorý je pre daného človeka najvhodnejší. Takže, keď plánujete navštíviť ajurvédskeho terapeuta, buďte pripravení objasniť každý aspekt svojho života, aby lekár mohol identifikovať skutočnú príčinu vašich ťažkostí a obmedziť následky odstránením príčiny.


Kedy by ste mali navštíviť ajurvédskeho lekára?

  • Keď nemáte jasno vo svojej konštitúcii. Pravdepodobne ste už absolvovali nejaký online test „aká je vaša dóša“. Online testy často nezachytia celý obraz. Výsledok môže naznačovať skôr aktuálnu nerovnováhu. V tomto prípade je vhodná konzultácia s ajurvédskym terapeutom. Posúdi váš typ dóše pomocou otázok, pozorovania a diagnostiky pulzu. Získate tiež jasnú predstavu o svojom súčasnom zdravotnom stave a nerovnováhe.

  • Keď ešte len začínate s ajurvédou. Pamätáte si, keď ste dostali vodičský preukaz? Pravdepodobne ste neboli dostatočne sebavedomí na to, aby ste hneď šoférovali sami. Namiesto toho ste cvičili šoférovanie pod vedením rodiča. Práca s ajurvédskym terapeutom je podobná – s jeho podporou a povzbudením budete môcť uplatniť nové zručnosti. Následné stretnutia vám umožňujú kontrolovať pokrok a vykonať potrebné úpravy. Ako vaše vedomosti a zručnosti budú rásť, stanete sa svojim vlastným liečiteľom.

  • Keď ste skúsili ajurvédske tipy na vlastnej koži, no neúspešne. Možno patríte medzi ľudí, ktorí po prečítaní pár článkov o ajurvéde urobia doma niekoľko neúspešných pokusov a potom s tým skončia. Najlepšie bude, aby ste si od začiatku ušetrili čas a námahu tým, že získate odbornú pomoc. Zdravie stojí za investíciu.

  • Keď máte chronické ochorenie, s ktorým si neviete radi. Dlhodobé nerovnováhy sú zložité a budú si vyžadovať mnohostranný prístup. Na rozdiel od západnej medicíny, ktorá lieči symptómy, sa ajurvéda dostáva ku základnej príčine choroby a odstraňuje ju pri zdroji. Liečba diétou, životným štýlom a bylinnou medicínou zníži príznaky a vo väčšine prípadov prináša skvelé výsledky.

  • Keď nemáte čas cítiť sa bez energie a byť v strese. Ak máte náročnú prácu a plný pracovný kalendár, potom potrebujete vytrvalú energiu, aby ste sa pracovali čo najlepšie a vyhli sa negatívnym účinkom stresu. Spolupráca s ajurvédskym odborníkom vám pomôže aj v podobných náročnejších životných situáciách.

Ak ste sa videli v jednom alebo viacerých z týchto scenárov, potom je čas navštíviť ajurvédskeho terapeuta. Zaslúžite si zažiť silné trávenie, rozžiarenú pleť, menej stresu a viac energie. Viac info o ajurvédskej diagnosike nájdete tu.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page