page contents
top of page

Ajurvédska fytoterapia - bylinkárstvo z pohľadu ajurvédy

Vedeli ste, že ajurvédska fytoterapia je najdôležitejšou znalosťou pred začatím akejkoľvek liečby? Táto veda sa v ajurvéde nazýva Dravya Guna a zaoberá sa štúdiom liečivých bylín, ich vlastnosťami a pôsobením. Je to dokonalá a úplná veda o poznaní byliniek, ktorá mení v tradičnom bylinkárstve hru.


Dravya Guna a jej obrovský význam pre zdravie


Dravya znamená „látka“ alebo „materiál“ a guna znamená „kvalita“. „Dravyaguna“ je teda štúdium bylinnej medicíny prostredníctvom špecifických vlastností každej bylinky. V ajurvéde vyjadruje každá potravina alebo bylina svoj vplyv na ľudské telo vďaka svojim vlastnostiam. Tieto vlastnosti posudzujeme na základe chuti, ktorá sa v ajurvéde nazýva rasa, na základe energetickej potencie, ktorá sa v ajurvéde nazýva vírja a na základe celkového výsledného efektu po strávení, ktorý sa v ajurvéde nazýva vipáka.

  1. rasa (chuť)

  2. virya (zahrievajúci alebo ochladzujúci účinok)

  3. vipaka (dlhodobý účinok na telo po strávení)

  4. prabhava (špecifický účinok byliny)