page contents
top of page

Ajurvédska fytoterapia - bylinkárstvo z pohľadu ajurvédy

Vedeli ste, že ajurvédska fytoterapia je najdôležitejšou znalosťou pred začatím akejkoľvek liečby? Táto veda sa v ajurvéde nazýva Dravya Guna a zaoberá sa štúdiom liečivých bylín, ich vlastnosťami a pôsobením. Je to dokonalá a úplná veda o poznaní byliniek, ktorá mení v tradičnom bylinkárstve hru.


Dravya Guna a jej obrovský význam pre zdravie


Dravya znamená „látka“ alebo „materiál“ a guna znamená „kvalita“. „Dravyaguna“ je teda štúdium bylinnej medicíny prostredníctvom špecifických vlastností každej bylinky. V ajurvéde vyjadruje každá potravina alebo bylina svoj vplyv na ľudské telo vďaka svojim vlastnostiam. Tieto vlastnosti posudzujeme na základe chuti, ktorá sa v ajurvéde nazýva rasa, na základe energetickej potencie, ktorá sa v ajurvéde nazýva vírja a na základe celkového výsledného efektu po strávení, ktorý sa v ajurvéde nazýva vipáka.

  1. rasa (chuť)

  2. virya (zahrievajúci alebo ochladzujúci účinok)

  3. vipaka (dlhodobý účinok na telo po strávení)

  4. prabhava (špecifický účinok byliny)

Štvrtou vlastnosťou je Prabháva. Prabháva je špecifický účinok potraviny alebo byliny. Väčšinou má potravina / bylinka nejakú konkrétnu látku, ktorou dokáže liečiť nejakú konkrétnu chorobu, alebo má nejaký špeciálny účinok. Napríklad mlieko a ghee majú rovnaké vlastnosti – rasa, vírja, vipák, ale inú prabhávu – ghí podporuje trávenie, ale mlieko nie. Týmto mechanizmom dokážeme nastaviť stravu a fytoterapiu pre každého konkrétneho človeka tak, aby sme pomocou jeho vlastností harmonizovali disharmóniu jeho dóš a nastolili opätovne stav zdravia.


Klasická fytoterapia vs. ajurvédska fytoterapia


Rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Používanie rastlín ako liekov viedlo k vzostupu mnohých alternatívnych spôsobov liečby. Ajurvéda ako najstaršia medicína sveta považuje všetky látky za liek, ak sa používajú na špecifické účely primeraným spôsobom. Základným pochopením vlastností každej potraviny a byliny sa nám otvára nový pohľad na zdravie.


Dobrým príkladom je známa bylinka - šalvia lekárska. Šalvia sa v tradičnom bylinkárstve symptomaticky používa pri tráviacich problémoch, dýchacích ťažkostiach, chrípke a nachladnutí. Pomáha pri vykašliavaní a pri bolestiach hrdla. Pomáha aj pri nervozite. Všetky tieto vlastnosti sú správne, ale ajurvéda sa na šalviu pozerá zo širšieho uhla pohľadu.


Šalvia sa v ajurvéde posudzuje na základe štyroch spomínaných vlastností. Jej rasa (chuť) je ostrá, zvieravá a horká, jej vírja (účinok) je zahrievajúca, jej vipák (dlhodobý účinok na telo po strávení) je pálivý. Šalvia nemá žiadnu prabhávu (špecifický účinok byliny). Na základe týchto vlastností sa šalvia ľuďom s ohnivou konštitúciou Pitta musí podávať opatrne, pretože v nadbytku spôsobuje Pitta nerovnováhu. Naopak harmonizuje Vátu a Kaphu.


Ďalším dobrým príkladom je aj nechtík lekársky. Kvet nechtíka sa bežne používa na rany, akné, infekcie, zápaly a mnoho ďalších zdravotných problémov. Ak sa pozrieme na nechtík lekársky ajurvédskym pohľadom, opäť získame vzácne poznatky. Jeho rasa (chuť) je sladká a zvieravá, jeho vírja (účinok) je ochladzujúca, jeho vipák (dlhodobý účinok na telo po strávení) je pálivý. Nechtík nemá žiadnu prabhávu (špecifický účinok byliny). Na základe týchto vlastností sa nechtík ľuďom so vzdušnou konštitúciou Váta musí podávať opatrne, pretože v nadbytku spôsobuje Váta nerovnováhu. Naopak harmonizuje Pittu a Kaphu.


Drayaguna je najdôležitejšou znalosťou, ktorú ajurvédsky lekár musí získať predtým, ako sa pokúsi o liečbu. V našej Škole ajurvédy sme si osvojili toto vnímanie nielen pri výuke, ale aj pri diagnostikách, terapiách a výrobe liečivých zmesí. Vytvorili sme preto víkendový kurz - Základný kurz ajurvédskej fytoterapie. Bylinkový kurz obohatí všetkých ľudí, ktorí pracujú s liečivými bylinkami alebo sa o ne zaujímajú. Kurz nevyžaduje predchádzajúce znalosti ajurvédy, vyžaduje len schopnosť otvoriť sa novým pohľadom. Viac info o kurze nájdete tu.

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page