page contents
 

Ajurvédska pochúťka - indická sladkosť laddu

Laddu alebo Laddoo je slávna indická sladkosť, ktorá sa často podáva pri slávnostných alebo náboženských udalostiach. Laddu sa zvyčajne vyrába z cícerovej múky, ghee, korenia a je pripravené behom 20. minút. Pripravte si s nami jednoduchú indickú sladkosť s úžasne bohatou chuťou.


Laddu v ajurvéde


Laddu sú typické indické sladkosti, ktoré sa používajú ako obeta Bohu pri slávnostných udalostiach. Tadičný názov pre Laddu v ajurvéde je „Modak“, čo znamená prípravok, ktorý robí telo šťastné. Tradične sa laddu aj používali na kŕmenie pútnikov. Pútnici dostávali po príchode na sväté miesta laddu na dodanie rýchlej energie a na posilnenie zážitku pri meditácii. V ajurvéde sú laddu považované za potraviny, ktoré podporujú "Jathar-Agni" (tráviaci oheň v žalúdku). Laddu sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov. Tradične sa vyrábajú najmä z cícerovej múky, ghee a kardamónu. Opražená cícerová múka je významným zdrojom kvalitných bielkovín a odporúča sa napríklad deťom a dojčiacim matkám. Laddu sú navyše veľmi chutné a ich výroba je veľmi jednoduchá. Pozrite sa s nami na výrobu.


Čo budeme potrebovať?

  • 200g cícerová múka

  • 150g práškový cukor

  • 120g ghee

  • 1 ČL kardamón

Postup:

  • Na panvici rozpustíme ghee a pridáme cícerovú múku.

  • Na miernom ohni za stáleho miešania opražíme cícerovú múku cca 8-10 minút.

  • Potom odstavíme z plameňa a pridáme kardamón a práškový cukor.

  • Zmes poriadne premiešame, počkáme kým trochu ochladne a začneme tvarovať malé guľôčky. Malo by nám vyjsť cca 25 kúskov.

  • Môžeme podávať dozdobené s kešu orieškami alebo mandľami.


Zaujíma vás viac zo sveta ajurvédskeho varenia? Pozývame vás na zážitkový Ajurvédsky pobyt so spoločným varením a jogou. Pobyt bude prebiehať koncom leta - od 26.8. do 28.8.2022 v krásnom prostredí na Uloži (pri Levoči). V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na ahoj@skolaajurvedy.sk. Tešíme sa na všetkých záujemcov.

Kategórie
Najnovšie články