page contents
top of page

Ajurvédsky slovník pre začiatočníkov

Ak ste v ajurvéde nováčikom a hľadáte význam sanskritských výrazov, odporúčame zjednodušiť si štúdium malou pomôckou. Predstavujeme vám ajurvédsky slovník pre začiatočníkov. Nahliadnite s nami do ajurvédy a spoznajte jej základné termíny.


ABHYANGA alebo ABJÁNGA - olejová masáž celého celého tela, pri ktorej dochádza k pohybu dóš a toxínov do tráviaceho traktu, odkiaľ ich môžeme odstrániť očistnými procedúrami. Abjánga je v ajurvéde súčasťou každodennej praxe.


AGNI - tráviaci oheň, tráviace enzýmy, náš metabolizmus. Ohnivý prvok ovládajúci teplotu, trávenie, vstrebávanie, premieňa potravu na energiu alebo na vedomie. Trávenie môže byť nízke = nízke Agni (typické pre Kapha dóšu) alebo silné = silné Agni (typické pre Pitta dóšu). Pojem „Samagni“ znamená normálne trávenie.


AHAMKÁRA - sanskrtské slovo používané v hinduistickej filozofii na označenie ľudského ega. Jóga je jedným z najlepších spôsobov, ako úplne pochopiť, čo je to ego a pracovať na jeho zbavovaní rôznymi jógovými praktikami.


AJURVÉDA - poznanie života, veda o živote, starodávny systém pre dlhý a zdravý život. Nazýva sa tiež “sestra jógy”.


ASTROLÓGIA - štúdium vplyvu, aký majú na ľudské životy vzdialené vesmírne objekty, zvyčajne hviezdy a planéty. Poloha slnka, hviezd, mesiaca a planét v čase narodenia ľudí formuje osobnosť, ovplyvňuje vzťahy a predpovedá napríklad aj bohatstvo.


ÁMA - toxíny, nestrávené zvyšky zjedeného jedla. Keď je Agni nízke, v tele sa vytvorí áma. Prítomnosť ámy je jedným z prvých štádií prejavu choroby. Biely povlak na jazyku alebo zvyšky potravy v stolici sú náznakmi ámy v tele.


ASÁNA - jógová pozícia, jedna z 8. odvetí filozofie jógy, to čo telu a mysli dáva stabilitu, silu a ľahkosť.


BRAHMA - stvoriteľ vesmíru, prvý z hinduistickej trojice Bohov.


ČAKRA - znamená „disk“ alebo „koleso“, označuje energetické centrá v tele. Každá čakra je samostatným zdrojom energie, spojujúcim fyzické telo s astrálnym.


CHIKITSA alebo ČIKITSÁ - liečba. V ajurvéda sa učíme liečbu jedlom - AHARA CHIKITSA, liečbu marmovými bodmi MARMA CHIKITSA, ...


DHÁTU - „tkanivo“, máme 7 fyzických tkanív, z ktorých sa skladá telo - plazma, krv, svaly, tuk, kosti, nervové tkanivo a kostná dreň, rozmnožovacie tkanivo.


DOSHA alebo DÓŠA - 3 funkčné princípy tela - Vata, Pitta, Kapha. Ich vzájomný pomer určuje individuálnu konštitúciu človeka v okamihu počatia. Ak je stav dóš normálny, podporuje a udržuje riadne fungovanie tela. Ak sú dóše v nerovnováhe, môžu vyvolať choroby.


GHEE - prepustené maslo známe aj pod názvom ghrita, gritham. Používa sa na varenie a vyprážanie, aj ako prostriedok na rôzne procedúry a masáže. Čerstvé ghí má vôňu ako karamel, preto sa často používa v indických sladkostiach.


GUNA - kvalita alebo vlastnosť. Jedna z 20. univerzálnych vlastností prírody. Jedna z 3 univerzálnych vlastností prítomných v stvorení: tamas (temný, ničivý, smrť), rajas (energia, vášeň, narodenie), sattva (dobrota, čistota, svetlo).


GURU - učiteľ, ten kto odstraňuje temnotu nevedomosti. Kanál, ktorým prúdi k človeku pochopenie všetkého Božského. Taktiež vlastnosť - ťažká, charakterizovaná ťažkou hmotou.


JAGGERY - čistý trstinový cukor.


JÓGA - filozofia pochádzajúca z Indie. Zahŕňa praktické prostriedky k dosiahnutiu zjednotenia Vyššieho Ja s Nižším a splynutia s kozmickým vedomím prostredníctvom postupného odkrývania vnútornej sily a múdrosti.


KAPHA - jedna z troch dóš, tvorená vodným a zemským prvkom, fyziologická energia tvoriaca telesnú štruktúru a udržujúca pohromade všetky bunky.


KARMA - čin, zákon akcie a reakcie, ale aj špecifický účinok látky alebo byliny.


KARMA-JÓGA - jóga činov, jedna z hlavných ciest k oslobodeniu, cesta pozitívnych činov a odovzdania plodov všetkého snaženia Božskému.


KICHARI alebo KHIRČÍ - jednoduché jedlo z ryže a mungo fazule používané ako príprava na ajurvédsku detoxikačnú a omladzovaciu liečbu.


MÁJÁ - vesmírna ilúzia, kúzelnícka ilúzia toho, ako ľudia nesprávne chápu seba a realitu okolo seba.


MANTRA - opakovaná slabika, slovo alebo skupina slov, ktoré prebúdzajú vedomie, vnášajú doň jas, pochopenie, kľud, mier.


MARMA - doslova smrteľný, zraniteľný bod. Je to energetický bod na tele, ktorý sa terapeuticky a diagnosticky používa.


OJAS alebo ÓDŽAS - jemná energia Kapha dóše, životná miazga. Keď je jedlo správne strávené a asimilované, ódžas je konečným produktom metabolizmu. Je to podstata imunitného systému, sily a vitality človeka.


PANCHAKARMA - znamená „päť akcií“, sú to ajurvédske detoxikačné terapie na vylúčenie nadbytočných dóš a odstránenie ámy z tela za účelom vnútornej očisty.


PITTA - jedna z troch dóš, tvorená vodným a ohnivým prvkom. Riadi trávenie, vstrebávanie, zažívanie, výživu, metabolizmus a telesnú teplotu.


PRAKRTI - prvotná hmota, tvoriaci potenciál, biologická konštitúcia človeka, jedinečná kombinácia troch dóš, ktorá vzniká v okamžiku počatia a je nemenná.


PRÁNA - jemná energia Váta dóše, životná sila, bez ktorej nemôže existovať život. Niekedy sa prekladá ako „dych“ alebo „vitálna sila“. Prána nie je len základnou životnou silou, je to aj pôvodná tvorivá sila. Je to majstrovská forma všetkej energie pôsobiacej na všetkých úrovniach nášho bytia. Celý vesmír je v skutočnosti prejavom prány.


RADŽAS - jedna z troch univerzálnych gún alebo vlastností vedomia, princíp kinetickej energie, aktívna, pohyblivá energia, spôsobujúca všetok pohyb.


RASA - chuť, ktorá súvisí s vodným prvkom v predmetoch. Poznáme 6 chutí, ktoré sú základom ajurvédskych jedál - sladká, slaná, kyslá, pálivá, zvieravá, horká.


RASAYANA - súhrn ájurvédskych omladzovacích postupov a procedúr.


SATTVA - jedna z troch univerzálnych gún alebo vlastností vedomia, princíp rovnováhy, inteligencie, esencie, vedomia a jasnosti vnímania, potencionálna energia. Energia múdrosti, pochopenia a myslenia.


SANSKRIT - starobylý jazyk, ktorým sa hovorí vo vyšších dimenziách.


ŠRÓTY - „kanály“ tela. Môžu byť fyzické alebo energetické (v meridiánoch).


TAMAS - jedna z troch univerzálnych gún alebo vlastností vedomia, princíp nevedomosti, temnoty a nehybnosti.


TÉDŽAS - jemná energia Pitta dóše, riadi trávenie na jemnej aj hrubej úrovni, od trávenia potravy až po trávenie myšlienok. Dáva svetelnosť, jasnosť, žiarivosť, nadšenie, cit.


VATA alebo VÁTA - jedna z troch dóš, tvorená prvkom vzduchu a vetra, riadi všetky pohyby v tele.


VÁJU - iné pomenovanie pre Váta dóšu.


VASTU SHASTRA - náuka o priestore. Zaoberá sa vedou o architektúre a hovorí, ako by sa mala urobiť stavba, aby nasmerovala pozitívnu energiu v našich životoch. Správna implementácia techník Vastu priniesla do mnohých domácností mier a prosperitu.


VÉDA - vedenie, poznanie, učenie, názov dávnych indických písiem.


VIKRTI - nerovnováha dóš, súčasný stav tela. Môže sa líšiť od konštitúcie tela pri počatí, teda od prakrti. Podstatou ajurvédskej liečby je náprava vikrti späť do prakrti.


VIPAKA - “dochuť’, chuť po strávení jedla, jazykom nezistiteľné.


VIRYA alebo VÍRJA - „účinnosť, energia“ látky po jej ochutnaní. Existujú 2 hlavné typy: chladiaci a zohrievajúci účinok potravín.Chcete doplniť ajurvédsky slovník pre začiatočníkov o nejaké slovo? Napíšte nám ho do komentáru.Komentáře


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page