page contents
top of page

Ajurvédsky slovník pre začiatočníkov

Ak ste v ajurvéde nováčikom a hľadáte význam sanskritských výrazov, odporúčame zjednodušiť si štúdium malou pomôckou. Predstavujeme vám ajurvédsky slovník pre začiatočníkov. Nahliadnite s nami do ajurvédy a spoznajte jej základné termíny.


ABHYANGA alebo ABJÁNGA - olejová masáž celého celého tela, pri ktorej dochádza k pohybu dóš a toxínov do tráviaceho traktu, odkiaľ ich môžeme odstrániť očistnými procedúrami. Abjánga je v ajurvéde súčasťou každodennej praxe.


AGNI - tráviaci oheň, tráviace enzýmy, náš metabolizmus. Ohnivý prvok ovládajúci teplotu, trávenie, vstrebávanie, premieňa potravu na energiu alebo na vedomie. Trávenie môže byť nízke = nízke Agni (typické pre Kapha dóšu) alebo silné = silné Agni (typické pre Pitta dóšu). Pojem „Samagni“ znamená normálne trávenie.


AHAMKÁRA - sanskrtské slovo používané v hinduistickej filozofii na označenie ľudského ega. Jóga je jedným z najlepších spôsobov, ako úplne pochopiť, čo je to ego a pracovať na jeho zbavovaní rôznymi jógovými praktikami.


AJURVÉDA - poznanie života, veda o živote, starodávny systém pre dlhý a zdravý život. Nazýva sa tiež “sestra jógy”.


ASTROL