page contents
top of page

Aloe vera - princezná medzi bylinkami

V sanskrte, starovekom jazyku, slovo Aloe vera znamená kumari, čo je v preklade „krásne mladé dievča“. Aloe vera je v ajurvéde známa ako bylinka, ktorá udržuje ženu vždy mladistvú. Omladzujúca rastlina pôsobí proti starnutiu, posilňuje imunitný systém a pomáha chrániť telo pred prirodzeným opotrebovaním. Spoznajte všetky účinky Aloe.


Prečo je Aloe vera oceňovaná v ajurvéde


Vedeli ste, že Aloe vera je najviac odporúčanou bylinkou pri ajurvédskej diagnostike? Pôsobí podobne ako Triphala, má detoxikačný účinok, no je oveľa jemnejšia a tak vhodná pre harmonizáciu všetkých troch dóš - Váta, Pitta aj Kapha dóšu. Len dúšok Aloe Vera každé ráno dokáže naštartovať trávenie, prečistiť telo a rozžiariť celú pokožku. Aj keď Aloe vyvažuje všetky tri dóše, má silnejší vplyv na dóšu Pitta a preto je veľmi prínosná pre všetky problémy spojené s nerovnováhou Pitty.


Aloe Vera obsahuje podľa tradičnej medicíny štyri zo šiestich chutí: horkú, trpkú, pálivú a sladkú. Je to jedna z mála rastlín s výrazne horkou chuťou, čím výrazne harmonizuje Kaphu aj Pittu. Aloe Vera je revitalizačná bylina, ktorá patrí do skupiny ajurvédskych liekov známych ako Rasayana. Byliny Rasayana pôsobia proti starnutiu, posilňujú imunitný systém a pomáhajú chrániť telo pred prirodzeným opotrebovaním. Aloe Vera je vhodná takmer pre všetkých, pretože má obrovskú schopnosť podporovať prirodzenú krásu tela a trávenie. Liečivá rastlina je v ajurvédskej medicíne zaradená medzi sattvické potraviny, čo znamená, že prináša do mysle pokoj, lásku, harmóniu. Védy uvádzajú, že rastlina prináša ženám mladosť a má regeneračný účinok pre ženské telo.


Výhody užívania Aloe vera

 • Podpora trávenia: vďaka vysokému obsahu enzýmov a protizápalovému účinku je Aloe vera ideálna pri problémoch s trávením. Pomáha pri lepšom fungovaní tráviaceho systému, obličiek, pečene a žlčníka. Aloe má laxatívne vlastnosti a prospieva pri zápche. Aj keď je väčšina preháňadiel horúca, Aloe Vera má chladivé vlastnosti, a tak zatočí aj s bolestivými hemeroidmi.

 • Podpora imunity: Aloe vera sa považuje za posilňovača imunity pre ľudí s chronickými imunologickými poruchami. Aloe je vynikajúcim detoxikačným a výživovým doplnkom pre pacientov pred a po operáciách. Zmierňuje zápchu, zápalové črevné poruchy, dvanástnikové vredy a udržuje zdravé pH v žalúdku. Posilňuje tiež makrofágy a biele krvinky bojujúce proti vírusom.

 • Zlepšenie sexuálnych funkcií: Napriek presvedčeniu, že Aloe vera je „ženská“ rastlina, môžu ju užívať aj muži (najmä tí, ktorí majú konštitúciu Pitta) pre normalizáciu sexuálnych funkcií. Ženy môžu používať Aloe vera na takmer všetky ženské problémy reprodukčného systému - od porúch mesnštruačného cyklu až po zvládanie problémov menopauzy.

 • Zlepšenie činnosti srdca: šťava z Aloe vera je veľmi užitočná pri kardiovaskulárnych problémoch, problémoch s krvou a cievami, spojených s nerovnováhou Pitta dóše. Ajurvéda používa Aloe na liečbu hypertenzie, hypotenzie, krvácania, anémie.

 • Zníženie hladiny cholesterolu: cholesterol je tichý zabijak, ktorý brzdí krvný obeh a upcháva tepny. Užívanie šťavy z Aloe znižuje triglyceridy v krvi a tým znižuje aj hladinu cholesterolu.

 • Prvá pomoc na popáleniny: chladivé vlastnosti Aloe vera vytvárajú účinný liek na spálenú pokožku od slnka a na hojenie popálenín všetkých druhov. Veľmi účinné je nanášanie gélu na hlavu pri bolestiach hlavy vyvolaných teplom.

 • Zdravie celej pokožky: Aloe vera je najlepším kamarátom pokožky. Pomáha zmierňovať vyrážky, vredy, pľuzgiere, krvácajúce rany, plesňové infekcie, ekzémy a bodnutia hmyzom. Staroveké ajurvédske texty uvádzajú, že čistí krv a rozpúšťa toxíny. Aloe je účinný prostriedok proti vráskam. Okrem toho, že stimuluje kožné bunky, podporuje tvorbu kolagénu - proteínu, ktorý spomaľuje proces starnutia.

 • Posilnenie pre vlasy: Aloe vera sa používa v ajurvéde na výživu vlasov a liečbu svrbivej pokožky hlavy, pretože vlasy posilňuje, hydratuje a dodáva im potrebné vitamíny a minerály. Aloe pomáha proti lupinám vďaka antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam. Enzýmy v géli z Aloe navyše pomáhajú odstraňovať odumreté bunky z pokožky hlavy a napomáhajú rýchlej regenerácii kožného tkaniva okolo vlasových folikulov.

Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta = Kapha -


Aloe vera je úžasná pre všetky ženy

 • Poskytuje úľavu od bolestivých alebo nepravidelných menštruačných cyklov.

 • Konzumácia gélu z aloe vera s kokosovým cukrom alebo jaggery počas prvých troch dní menštruácie môže byť veľmi úľavou pri nadmernom krvácaní, najmä ak je sprevádzané bolesťou.

 • Chladivé vlastnosti aloe vera gélu sú vynikajúce aj pre ženy, ktoré počas menopauzy zažívajú návaly horúčavy.

 • Aloe vera je upokojujúca aj pri citlivosti prsníkov počas menštruačného cyklu.

 • Staroveké ajurvédske texty popisujú afrodiziakálne vlastnosti aloe vera gélu, ktoré zvyšujú plodnosť.


Užívanie Aloe vera


V tekutej forme:

​​Užíva sa čerstvá šťava z dužiny na lačno - denná dávka 10 - 20 ml, alebo priamo dužina listov 1 - 3 gramy. Ak sa užívajú rôzne výrobky z dužiny tak podľa stupňa nariedenia sa užíva 30 - 100 ml.


Vo forme toboliek:

Aloe vera nájdeme aj vo forme toboliek. Užívajú sa 1 - 2 kapsule, 1 - 2 krát denne. Pre ľudí s vysokou Vátou je vhodnejšia forma gélu.


Kontraindikácie:

Aloe vera nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia hnačkou. Taktiež ju neodporúčame užívať mladým dievčatám (ani deťom do 12 rokov), ktoré ešte nemajú menštruáciu, nakoľko ju môže spustiť. Neodporúča sa ani v tehotenstve, počas dojčenia a ani počas veľmi silnej menštruácie, pretože má vypudzovací účinok.


Kvalita je dôležitejšia, než si myslíte


Šťavu alebo tobolky odporúčame nakupovať len u overených predajcov. Cena 1 litra kvalitnej šťavy sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 30 eur a vystačí cca na 2 mesiace (pre jedného človeka). Mnoho produktov v neznámych kamenných obchodoch môže byť nekvalitných a často sa zvykne šťava aj riediť. Čistá (rafinovaná) šťava z Aloe sa javí ako najlepšia možnosť. Nerafinovaná šťava môže pôsobiť laxatívne vďaka prítomnosti antrachinóninu. Pri výbere produktu sa preto zamerajte na 3 faktory, ktoré tvoria kvalitnú šťavu:

 • Šťava by mala byť čistá a zbavená farby

 • Šťava by mala byť spracovaná organickým BIO spôsobom

 • Šťava by mala obsahovať aspoň 97% čistej Aloe vera


Aloe vera je skutočný dar z prírody. Každý, kto objaví zázračné účinky Aloe, bude fascinovaný, akú silu nám ponúkla príroda v jednej bylinke. Veríme, že aj vám prinesie Aloe vera do života krásu, hojnosť, harmóniu a podporí vašu ženskosť.


TIP: Ak vás zaujala ajurvédska medicína, nahliadnite do ponuky vzdelávania Školy ajurvédy.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page