page contents
top of page

Áma - prvotná príčina všetkých ochorení

Predstavte si, že každá myšlienka a jedlo, ktoré nespracujete sa uloží v tele ako “metabolický a emočný odpad” a začne po určitom čase spôsobovať zdravotné problémy. V ajurvéde tomu hovoríme Áma - v preklade toxíny a prvotná príčina všetkých chorôb. Všetko o Áme sa dozviete v našom článku.


Čo je to Áma?


Nestrávený metabolický a emočný odpad uviaznutý vo fyzickom tele sa v ajurvéde nazýva Áma. Vzniká ako nevyhnutný vedľajší efekt procesu trávenia potravy a zážitkov a emócií. Áma môže vznikať aj v mysli, v dôsledku mentálneho stresu, negatívnych myšlienok, potlačených emócií a mentálnej únavy. Áma sa stáva živnou pôdou pre parazity, baktérie, plesne, ktoré „dielo skazy“ úspešne zavŕšia. V ajurvéde sa choroba nazýva aj ámaja = tá, ktorá sa rodí z ámy. Od sily tráviaceho ohňa v zažívacom trakte a od sily mentálneho ohňa závisí, aký veľký odpad vznikne vo fyzickom a mentálnom tele človeka.

Dôležitosť tráviaceho ohňa


V ajurvéde platí zásada, že vyrovnaný tráviaci oheň je dôležitejší ako kvalita jedla, ktoré prijímame. Ak nemáme po ruke vhodné potraviny na prípravu jedla podľa našej individuálnej ajurvédskej konštitúcie a podľa dennej a ročnej doby, tak pripravíme jedlo, ktoré nepôsobí harmonicky na naše zdravie, vytvára metabolický odpad a nebuduje potrebnú imunitu.


Ak však máme vyrovnaný tráviaci oheň, telo sa dokáže vysporiadať aj s občasnými prehreškami bez toho, aby vznikala Áma.


Ak je tráviaci oheň slabý, potrava sa dobre nestrávi a jedlo podlieha fermentácii a hnilobe. Tak vzniká toxická hmota, z ktorej sa potom toxikujú aj tkanivá nášho tela, bez toho aby sa správne vyživovali. Zároveň toxická hmota z nestráveného jedla upcháva telesné kanály nielen tráviaceho traktu, ale aj lymfatického systému, krvného riečišťa, močových ciest, dýchacieho traktu, vajíčkovodov a podobne. Naviac Áma upcháva aj energetické kanály – nádí – a znemožňuje prúdenie energie a informácií.

Typické príznaky Ámy v tele

 • Slabosť, letargia, únava

 • Narušený prenos nervových impulzov

 • Diabetes, obezita

 • Nadúvanie, hlieny v stolici, strata chuti do jedla, zlé trávenie a iné metabolické ochorenia

 • Bolesť

 • Hrubý povlak na jazyku

 • Prenikavý zápach

 • Vysoká hladina cukru

 • Depresia

 • Vysoký počet krvných doštičiek

 • Dna, artritída

 • Bakteriálne infekcie

 • Glaukóm

 • Časté alergické reakcie

 • Nechutenstvo

 • Problémy pri myslení a rozhodovaní

 • Mentálny zmätok

 • Pocit nečistoty

 • Sexuálna ochablosť

Ako sa odstraňuje Áma?


Kým sa nachádza Áma v tráviacom trakte, dá ľahko vylúčiť. Ak sa dostane do tkanív a orgánov, je to ťažšie. V ajurvéde platí všeobecné pravidlo, že detoxikácia trvá 7 dní pre jednotlivé tkanivo. Rozlišujeme sedem tkanív ľudského tela - lymfatické, krvné, svalové, tukové, kostné, nervové, pohlavné. Čiže, ak je áma v lymfe, tak sa prečisťuje 7 dní. Ak je v krvi, tak 14 dní. Celé telo je potrebné detoxikovať 49 dní. Pri vážnejších chorobách a chronických problémoch trvá detox až 150 dní.


Druhy trávenia a toxínov v tele


V ajurvéde rozlišuje tri druhy trávenia, ktorých výsledkom je áma:

 • Nepravidelné trávenie - vzniká Váta áma - toxické plyny

 • Rýchle trávenie - vzniká Pitta áma - žlčovité toxíny

 • Pomalé trávenie - vzniká Kapha áma - toxíny, hlieny.

Ak je príliš rýchle trávenie, znamená to že má človek príliš silnú Pittu a príliš silný tráviaci oheň, vzniká veľmi silný hlad. Neprirodzene silný. Človek vtedy jedáva často a vzniká nestrávené jedlo, ktoré sa mení žlčovité toxíny, vzniká prekyslenie žalúdka, pálenie záhy, vredy…


Ak je nepravidelný tráviaci oheň, tak vznikajú toxické plyny, nadúvanie čriev. Ďalej sa to prejaví ako bolesti kĺbov, kostí, artritída - podľa toho, na ktorom oslabenom mieste sa začne toxická substancia usadzovať.


Ak je tráviaci oheň narušený - pomalý, tak čokoľvek človek zje alebo vypije, sa stáva toxickým. Vzniká Áma a je príčinou ďalších chorôb, ako sú cukrovka, nadváha, dna. Väčšina ľudí má v tele toxíny a preto sa ľudia dožívajú menej, ako by mali. Život sa skracuje Ámou.


Druh Ámy ukazuje povlak na jazyku


Aký druh Ámy je usadený v tele, zistíme podľa prevládajúceho povlaku na jazyku.

 • Biely svedčí o Kapha toxínoch

 • Hnedý až čierny svedčí o Váta toxínoch

 • Žltý až zelený svedčí o Pitta toxínoch

Príznaky zdravého silného metabolizmu sú čistý jazyk s jemným bielym povlakom.


Nastolenie rovnováhy


Ak Áma pretrváva v tele, postupne sa všetky tri dóše narušia, čo vedie k vzniku komplikovaných ochorení. Rovnováhu je možné v tomto prípade nastoliť iba intenzívnou vnútornou očistou a súčasným podávaním vhodných bylinných prípravkov.


Najlepším spôsobom ako zamedziť vzniku ámy a problémov, ktoré spôsobuje, je konzumovať potravu podľa princípov ajurvédy. V tomto prípade ajurvéda slúži ako výborná prevencia a zabezpečuje to, aby v tele nevznikali toxíny. To znamená:

 • jesť jedlo, ktoré je vhodné pre konkrétnu ajurvédsku konštitúcia jednotlivca a nie „zdravú stravu podľa Googlu“.

 • Jedávať jedlo v správnom čase dňa.

 • Jedávať jedlo vhodné pre ročnú dobu, v ktorej práve sme.

Ak pomocou jedla nastolíme v tele a mysli zdravie, tak zdravie vyplní celý náš fenomén a choroba v ňom už nemá miesto. Ak máme poznatky, ako si vybudovať a udržať zdravie, tak nepotrebujeme vedieť, ako liečiť stovky chorôb.


Všetky tieto poznatky je možné získať v Škole ajurvédy napríklad v kurze Ajurvédsky výživový poradca. V prípade otázok nás môžete kontaktovať telefonicky - 0908 850 255 alebo emailom - ahoj@skolaajurvedy.sk.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page