page contents
top of page

Áma - prvotná príčina všetkých ochorení

Predstavte si, že každá myšlienka a jedlo, ktoré nespracujete sa uloží v tele ako “metabolický a emočný odpad” a začne po určitom čase spôsobovať zdravotné problémy. V ajurvéde tomu hovoríme Áma - v preklade toxíny a prvotná príčina všetkých chorôb. Všetko o Áme sa dozviete v našom článku.


Čo je to Áma?


Nestrávený metabolický a emočný odpad uviaznutý vo fyzickom tele sa v ajurvéde nazýva Áma. Vzniká ako nevyhnutný vedľajší efekt procesu trávenia potravy a zážitkov a emócií. Áma môže vznikať aj v mysli, v dôsledku mentálneho stresu, negatívnych myšlienok, potlačených emócií a mentálnej únavy. Áma sa stáva živnou pôdou pre parazity, baktérie, plesne, ktoré „dielo skazy“ úspešne zavŕšia. V ajurvéde sa choroba nazýva aj ámaja = tá, ktorá sa rodí z ámy. Od sily tráviaceho ohňa v zažívacom trakte a od sily mentálneho ohňa závisí, aký veľký odpad vznikne vo fyzickom a mentálnom tele človeka.

Dôležitosť tráviaceho ohňa


V ajurvéde platí zásada, že vyrovnaný tráviaci oheň je dôležitejší ako kvalita jedla, ktoré prijímame. Ak nemáme po ruke vhodné potraviny na prípravu jedla podľa našej individuálnej ajurvédskej konštitúcie a podľa dennej a ročnej doby, tak pripravíme jedlo, ktoré nepôsobí harmonicky na naše zdravie, vytvára metabolický odpad a nebuduje potrebnú imunitu.