page contents
top of page

Amalaki - ovocie s množstvom vitamínu C

Amalaki, tiež nazývaný „indický egreš“ sa v ajurvéde nazýva „Matka“ vďaka podpornej sile pre celé telo, myseľ a imunitu. Na Slovensku Amalaki poznáme ako obrovský zdroj vitamínu C, v jednom ovocí je toľko Céčka ako v 20. pomarančoch, a ako súčasť očisťujúceho nápoja Triphala. Účinky však siahajú ešte hlbšie. Prečítajte si celý článok a spoznajte nebeské ovocie Amalaki.


Zázračné účinky Amalaki

 • V ajurvéde patrí medzi najlepšie omladzovacie prostriedky. Organizmu dodáva energiu a silu. Osviežuje ducha i myseľ.

 • Primárnou kvalitou a hlavným terapeutickým prínosom je Vayastapana, čo znamená „zastavenie starnutia“. Staroveké texty odporúčajú používať Amalaki ako každodennú potravinu na podporu zdravia a dokonca aj ako afrodiziakum.

 • Amalaki obsahuje päť zo šiestich chutí, chýba iba slaná. Je kyslé, sladké, trpké, sťahujúce a mierne štipľavé. Vďaka tejto škále chutí je prospešné pre všetky dóše. Sladkosť a kyslosť vytvára pre Vátu posilňujúci a harmonizujúci účinok. Sladkosť a zvieravosť vyrovnáva Pittu. Sťahujúce a štipľavé vlastnosti pomáhajú vysušiť vlhkosť Kaphy.

 • Amalaki má chladiace vlastnosti, ktoré sú nesmierne prospešné najmä pre Pittu. Výrazným spôsobom dáva do poriadku Pitta problémy, ako sú zápaly, ťažkosti so spánkom, kožné problémy, gastrointestinálne poruchy a problémy súvisiace so stresom, ako je vysoký krvný tlak.

 • Podporuje antioxidačnú aktivitu a zdravú pokožku produkciou kolagénu a elastínu. Amalaki týmto spôsobom podporuje nielen zdravie vonkajšej pokožky, ale aj vnútornej, ktorá lemuje črevo, dýchacie cesty a všetky sliznice tela.

 • Zatiaľ čo iné zdroje vitamíny C spôsobujú riedku stolicu, Amalaki pôsobí na tvorbu normálnej stolice. Má schopnosť podporovať zdravie čriev vyvážením jemného črevného hlienu, ktorý je rozhodujúci pre asimiláciu živín.

Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta - Kapha =


S Amalaki sa najčastejšie stretneme v Triphale


Triphala doslovne znamená „tri plody“ a obsahuje rovnaké diely Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Rovnako ako Amalaki, aj Triphala obsahuje päť zo šiestich chutí - všetky okrem slanej - a používa sa predovšetkým na udržanie zdravého tráviaceho traktu. Triphala je hlboko vyživujúci a očistný nápoj pre všetky tkanivá a je veľmi účinným detoxikátorom. Triphala tiež čistí pľúca, kožu a oči, a môže byť používaná pri chudnutí. Ak však existujú jasné známky prebytočného tepla a zápalu v zažívacom trakte, samotné Amalaki je účinnejšie ako Triphala.

Amalaki v Chyavanprash


Amalaki je hlavnou zložkou výživného džemu Chyavanprash. Vitamín C, ktorý sa prirodzene nachádza v Amalaki, je stabilizovaný prítomnosťou trieslovín, ktoré pomáhajú udržať si obsah vitamínov aj pri spracovaní. Chyavanprash je lahodný výživný džem, odporúčaný predovšetkým na posilnenie imunitného systému. Chyavanprash je vyrobený z čerstvého ovocia Amalaki a obsahuje tiež množstvo ďalších byliniek, ghí, sezamový olej, cukor a/alebo med. Podporuje najmä dýchacie cesty, pretože vyživuje sliznice a pomáha udržiavať dýchacie cesty čisté. Je nesmierne vhodný a výživný pre deti a starších ľudí.

Užívanie Amalaki


Amalaki sa môže užívať vnútorne v troch formách: prášok, tablety alebo džem.

 • Prášok Rovnako ako Triphala, prášok Amalaki možno užívať ako teplý alebo studený nápoj rozmiešaný vo vode. V niektorých prípadoch môžeme prijímať Amalaki spolu s mliekom, ghí či inou nosnou látkou a nasmerovať bylinu do konkrétneho tkaniva alebo orgánu. Odporúčaná dávka prášku sú ¼ - ½ čajovej lyžičky, raz alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.

 • Tablety Odporúčaná dávka je jedna až dve tablety raz alebo dvakrát denne alebo podľa pokynov lekára.

 • Chyawanprash Ako omladzovací prostriedok sa Chyavanprash obvykle užíva ráno a večer. Odporúčaná dávka je 1 - 3 čajové lyžičky jedenkrát alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.


Vedľajšie účinky


Amalaki pred spánkom môže oslabiť zuby rovnakým spôsobom ako nadmerná konzumácia citrusov, čo môže narušiť zubnú sklovinu a tiež podráždiť hrdlo. Keďže ide o jedlé ovocie, nie sú známe žiadne ďalšie problémy, dokonca ani pri vyšších dávkach.Veríme, že aj vám omladzujúce účinky Amalaki prinesú tie najlepšie výsledky pre celé telo.


TIP: Čítajte tiež - Rýchlokurz varenia podľa ajurvédyKategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page