page contents
top of page

Amalaki - ovocie s množstvom vitamínu C

Amalaki, tiež nazývaný „indický egreš“ sa v ajurvéde nazýva „Matka“ vďaka podpornej sile pre celé telo, myseľ a imunitu. Na Slovensku Amalaki poznáme ako obrovský zdroj vitamínu C, v jednom ovocí je toľko Céčka ako v 20. pomarančoch, a ako súčasť očisťujúceho nápoja Triphala. Účinky však siahajú ešte hlbšie. Prečítajte si celý článok a spoznajte nebeské ovocie Amalaki.


Zázračné účinky Amalaki

 • V ajurvéde patrí medzi najlepšie omladzovacie prostriedky. Organizmu dodáva energiu a silu. Osviežuje ducha i myseľ.

 • Primárnou kvalitou a hlavným terapeutickým prínosom je Vayastapana, čo znamená „zastavenie starnutia“. Staroveké texty odporúčajú používať Amalaki ako každodennú potravinu na podporu zdravia a dokonca aj ako afrodiziakum.

 • Amalaki obsahuje päť zo šiestich chutí, chýba iba slaná. Je kyslé, sladké, trpké, sťahujúce a mierne štipľavé. Vďaka tejto škále chutí je prospešné pre všetky dóše. Sladkosť a kyslosť vytvára pre Vátu posilňujúci a harmonizujúci účinok. Sladkosť a zvieravosť vyrovnáva Pittu. Sťahujúce a štipľavé vlastnosti pomáhajú vysušiť vlhkosť Kaphy.

 • Amalaki má chladiace vlastnosti, ktoré sú nesmierne prospešné najmä pre Pittu. Výrazným spôsobom dáva do poriadku Pitta problémy, ako sú zápaly, ťažkosti so spánkom, kožné problémy, gastrointestinálne poruchy a problémy súvisiace so stresom, ako je vysoký krvný tlak.

 • Podporuje antioxidačnú aktivitu a zdravú pokožku produkciou kolagénu a elastínu. Amalaki týmto spôsobom podporuje nielen zdravie vonkajšej pokožky, ale aj vnútornej, ktorá lemuje črevo, dýchacie cesty a všetky sliznice tela.

 • Zatiaľ čo iné zdroje vitamíny C spôsobujú riedku stolicu, Amalaki pôsobí na tvorbu normálnej stolice. Má schopnosť podporovať zdravie čriev vyvážením jemného črevného hlienu, ktorý je rozhodujúci pre asimiláciu živín.

Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta - Kapha =


S Amalaki sa najčastejšie stretneme v Triphale


Triphala doslovne znamená „tri plody“ a obsahuje rovnaké diely Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Rovnako ako Amalaki, aj Triphala obsahuje päť zo šiestich chutí - všetky okrem slanej - a používa sa predovšetkým na udržanie zdravého tráviaceho traktu. Triphala je hlboko vyživujúci a očistný nápoj pre všetky tkanivá a je veľmi účinným detoxikátorom. Triphala tiež čistí pľúca, kožu a oči, a môže byť používaná pri chudnutí. Ak však existujú jasné známky prebytočného tepla a zápalu v zažívacom trakte, samotné Amalaki je účinnejšie ako Triphala.

Amalaki v Chyavanprash


Amalaki je hlavnou zložkou výživného džemu Chyavanprash. Vitamín C, ktorý sa prirodzene nachádza v Amalaki, je stabilizovaný prítomnosťou trieslovín, ktoré pomáhajú udržať si obsah vitamínov aj pri spracovaní. Chyavanprash je lahodný výživný džem, odporúčaný predovšetkým na posilnenie imunitného systému. Chyavanprash je vyrobený z čerstvého ovocia Amalaki a obsahuje tiež množstvo ďalších byliniek, ghí, sezamový olej, cukor a/alebo med. Podporuje najmä dýchacie cesty, pretože vyživuje sliznice a pomáha udržiavať dýchacie cesty čisté. Je nesmierne vhodný a výživný pre deti a starších ľudí.

Užívanie Amalaki


Amalaki sa môže užívať vnútorne v troch formách: prášok, tablety alebo džem.

 • Prášok Rovnako ako Triphala, prášok Amalaki možno užívať ako teplý alebo studený nápoj rozmiešaný vo vode. V niektorých prípadoch môžeme prijímať Amalaki spolu s mliekom, ghí či inou nosnou látkou a nasmerovať bylinu do konkrétneho tkaniva alebo orgánu. Odporúčaná dávka prášku sú ¼ - ½ čajovej lyžičky, raz alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.

 • Tablety Odporúčaná dávka je jedna až dve tablety raz alebo dvakrát denne alebo podľa pokynov lekára.

 • Chyawanprash Ako omladzovací prostriedok sa Chyavanprash obvykle užíva ráno a večer. Odporúčaná dávka je 1 - 3 čajové lyžičky jedenkrát alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.


Vedľajšie účinky


Amalaki pred spánkom môže oslabiť zuby rovnakým spôsobom ako nadmerná konzumácia citrusov, čo môže narušiť zubnú sklovinu a tiež podráždiť hrdlo. Keďže ide o jedlé ovocie, nie sú známe žiadne ďalšie problémy, dokonca ani pri vyšších dávkach.Veríme, že aj vám omladzujúce účinky Amalaki prinesú tie najlepšie výsledky pre celé telo.
Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page