page contents My title Page contents
top of page

Amalaki - ovocie s množstvom vitamínu C

Aktualizováno: 20. 4.

Amalaki, tiež nazývaný „indický egreš“ sa v ajurvéde nazýva „Matka“ vďaka podpornej sile pre celé telo, myseľ a imunitu. Na Slovensku Amalaki poznáme ako obrovský zdroj vitamínu C, v jednom ovocí je toľko Céčka ako v 20. pomarančoch, a ako súčasť očisťujúceho nápoja Triphala. Účinky však siahajú ešte hlbšie. Prečítajte si celý článok a spoznajte nebeské ovocie Amalaki.


Zázračné účinky Amalaki


  • V ajurvéde patrí medzi najlepšie omladzovacie prostriedky. Organizmu dodáva energiu a silu. Osviežuje ducha i myseľ.

  • Primárnou kvalitou a hlavným terapeutickým prínosom je Vayastapana, čo znamená „zastavenie starnutia“. Staroveké texty odporúčajú používať Amalaki ako každodennú potravinu na podporu zdravia a dokonca aj ako afrodiziakum.

  • Amalaki obsahuje päť zo šiestich chutí, chýba iba slaná. Je kyslé, sladké, trpké, sťahujúce a mierne štipľavé. Vďaka tejto škále chutí je prospešné pre všetky dóše. Sladkosť a kyslosť vytvára pre Vátu posilňujúci a harmonizujúci účinok. Sladkosť a zvieravosť vyrovnáva Pittu. Sťahujúce a štipľavé vlastnosti pomáhajú vysušiť vlhkosť Kaphy.

  • Amalaki má chladiace vlastnosti, ktoré sú nesmierne prospešné najmä pre Pittu. Výrazným spôsobom dáva do poriadku Pitta problémy, ako sú zápaly, ťažkosti so spánkom, kožné problémy, gastrointestinálne poruchy a problémy súvisiace so stresom, ako je vysoký krvný tlak.

  • Podporuje antioxidačnú aktivitu a zdravú pokožku produkciou kolagénu a elastínu. Amalaki týmto spôsobom podporuje nielen zdravie vonkajšej pokožky, ale aj vnútornej, ktorá lemuje črevo, dýchacie cesty a všetky sliznice tela.

  • Zatiaľ čo iné zdroje vitamíny C spôsobujú riedku stolicu, Amalaki pôsobí na tvorbu normálnej stolice. Má schopnosť podporovať zdravie čriev vyvážením jemného črevného hlienu, ktorý je rozhodujúci pre asimiláciu živín.

Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta - Kapha =

amalaki
Amalaki

S Amalaki sa najčastejšie stretneme v Triphale


Triphala doslovne znamená „tri plody“ a obsahuje rovnaké diely Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Rovnako ako Amalaki, aj Triphala obsahuje päť zo šiestich chutí - všetky okrem slanej - a používa sa predovšetkým na udržanie zdravého tráviaceho traktu. Triphala je hlboko vyživujúci a očistný nápoj pre všetky tkanivá a je veľmi účinným detoxikátorom. Triphala tiež čistí pľúca, kožu a oči, a môže byť používaná pri chudnutí. Ak však existujú jasné známky prebytočného tepla a zápalu v zažívacom trakte, samotné Amalaki je účinnejšie ako Triphala.

triphala
Triphala

Amalaki v Chyavanprash


Amalaki je hlavnou zložkou výživného džemu Chyavanprash. Vitamín C, ktorý sa prirodzene nachádza v Amalaki, je stabilizovaný prítomnosťou trieslovín, ktoré pomáhajú udržať si obsah vitamínov aj pri spracovaní. Chyavanprash je lahodný výživný džem, odporúčaný predovšetkým na posilnenie imunitného systému. Chyavanprash je vyrobený z čerstvého ovocia Amalaki a obsahuje tiež množstvo ďalších byliniek, ghí, sezamový olej, cukor a/alebo med. Podporuje najmä dýchacie cesty, pretože vyživuje sliznice a pomáha udržiavať dýchacie cesty čisté. Je nesmierne vhodný a výživný pre deti a starších ľudí.

Chyavanprash
Chyavanprash

Užívanie Amalaki


Amalaki sa môže užívať vnútorne v troch formách: prášok, tablety alebo džem.


  • Prášok Rovnako ako Triphala, prášok Amalaki možno užívať ako teplý alebo studený nápoj rozmiešaný vo vode. V niektorých prípadoch môžeme prijímať Amalaki spolu s mliekom, ghí či inou nosnou látkou a nasmerovať bylinu do konkrétneho tkaniva alebo orgánu. Odporúčaná dávka prášku sú ¼ - ½ čajovej lyžičky, raz alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.

  • Tablety Odporúčaná dávka je jedna až dve tablety raz alebo dvakrát denne alebo podľa pokynov lekára.

  • Chyawanprash Ako omladzovací prostriedok sa Chyavanprash obvykle užíva ráno a večer. Odporúčaná dávka je 1 - 3 čajové lyžičky jedenkrát alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.


Vedľajšie účinky


Amalaki pred spánkom môže oslabiť zuby rovnakým spôsobom ako nadmerná konzumácia citrusov, čo môže narušiť zubnú sklovinu a tiež podráždiť hrdlo. Keďže ide o jedlé ovocie, nie sú známe žiadne ďalšie problémy, dokonca ani pri vyšších dávkach.



🌿 Škola Ajurvédy pomohla už viac ako 1000 ľuďom objaviť cestu k sebe samým. A teraz môže pomôcť aj vám – objavte celú ponuku vzdelávania a zmeňte svoj život.



Comments


Kategórie
Najnovšie články
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

© 2021-2025 copyright by Škola Ajurvédy

Tel: 0915 850 255           ahoj@skolaajurvedy.sk

Ajurvédske centrum pri Levoči - Uloža

Ajurvédske centrum Bratislava - Rača

  • Instagram
  • Skola Ajurvedy Facebook
  • White YouTube Icon
bottom of page