page contents
top of page

Budete prekvapení, aký môže byť vplyv farieb na psychiku

Farby a emócie sú úzko prepojené. Farby sa môžu použiť na signalizáciu akcie, na ovplyvnenie nálady a dokonca aj na ovplyvnenie fyziologických reakcií. Ako každá farba presne funguje? Ako ovplyvňuje náladu a správanie? Prečítajte si celý článok a preniknite viac do vplyvu farieb na psychiku. Ako bonus vás na konci čaká zaujímavé prepojenie farieb s ajurvédou a védami.


Vplyv farieb na psychiku - ako pôsobí psychológia farieb?


Farby a emócie sú úzko prepojené. Cítite zvláštnu úzkosť v žltej miestnosti? Naopak pri modrej farbe sa cítite pokojne a uvoľnene? Umelci už dávno vedia, že farba môže ovplyvniť náladu, pocity a emócie. „Farby, spôsobujú zmeny emócií,“ poznamenal kedysi výtvarník Pablo Picasso. Spôsob, akým farby môžu pôsobiť na emócie, závisí vo veľkej miere od jasu, odtieňa a od toho, či je tón chladný alebo teplý:

  1. Teplé farby - Červená, oranžová a žltá patria medzi teplé farby. Teplé farby často vyvolávajú pocity šťastia, optimizmu a energie. Žltá, červená a oranžová však môžu mať aj účinok upútania pozornosti a signalizovať nebezpečenstvo alebo vás môžu prinútiť konať (značky zastavenia, výstrahy pred nebezpečenstvom).

  2. Studené farby - Medzi studené farby patrí zelená, modrá a fialová. Studené farby sú zvyčajne upokojujúce, ale môžu tiež vyjadrovať smútok. Fialová sa často používa na podporu tvorivosti, pretože je to zmes modrej (pokojná) a červenej (intenzívna).