page contents
top of page

Budete prekvapení, aký môže byť vplyv farieb na psychiku

Farby a emócie sú úzko prepojené. Farby sa môžu použiť na signalizáciu akcie, na ovplyvnenie nálady a dokonca aj na ovplyvnenie fyziologických reakcií. Ako každá farba presne funguje? Ako ovplyvňuje náladu a správanie? Prečítajte si celý článok a preniknite viac do vplyvu farieb na psychiku. Ako bonus vás na konci čaká zaujímavé prepojenie farieb s ajurvédou a védami.


Vplyv farieb na psychiku - ako pôsobí psychológia farieb?


Farby a emócie sú úzko prepojené. Cítite zvláštnu úzkosť v žltej miestnosti? Naopak pri modrej farbe sa cítite pokojne a uvoľnene? Umelci už dávno vedia, že farba môže ovplyvniť náladu, pocity a emócie. „Farby, spôsobujú zmeny emócií,“ poznamenal kedysi výtvarník Pablo Picasso. Spôsob, akým farby môžu pôsobiť na emócie, závisí vo veľkej miere od jasu, odtieňa a od toho, či je tón chladný alebo teplý:

 1. Teplé farby - Červená, oranžová a žltá patria medzi teplé farby. Teplé farby často vyvolávajú pocity šťastia, optimizmu a energie. Žltá, červená a oranžová však môžu mať aj účinok upútania pozornosti a signalizovať nebezpečenstvo alebo vás môžu prinútiť konať (značky zastavenia, výstrahy pred nebezpečenstvom).

 2. Studené farby - Medzi studené farby patrí zelená, modrá a fialová. Studené farby sú zvyčajne upokojujúce, ale môžu tiež vyjadrovať smútok. Fialová sa často používa na podporu tvorivosti, pretože je to zmes modrej (pokojná) a červenej (intenzívna).

 3. Veselé farby - Veselé farby sú jasné, teplé farby ako žltá, oranžová, ružová a červená. Pastelové farby môžu mať tiež povznášajúci vplyv na náladu. Čím je farba jasnejšia a svetlejšia, tým šťastnejší a optimistickejší sa budeme pri nej cítiť.

 4. Smutné farby - Smutné farby sú farby, ktoré sú tmavé a tlmené. Šedá je typická smutná farba. Môžu mať vplyv na pocity a emócie aj v závislosti od kultúrnych zvykov. V západných kultúrach je čierna často považovaná za farbu smútku, zatiaľ čo v niektorých východoázijských krajinách, je považovaná za farbu smútku biela.


Vplyv farieb na psychiku a emócie

 • Červená - vďaka červenej sa budete cítiť vášnivo a energicky. Červená je najteplejšia a najdynamickejšia z farieb - vyvoláva protichodné emócie. Často je spojená s vášňou a láskou, ako aj s hnevom a nebezpečenstvom.

 • Oranžová - vďaka oranžovej sa budete cítiť plní energie a nadšenia. Oranžová zvyšuje pocit vitality a šťastia. Rovnako ako červená, priťahuje pozornosť.

 • Žltá - vyvoláva pocit šťastia a spontánnosti. Žltá je z energetických teplých farieb najenergickejšia. Spája sa so smiechom, nádejou a slnečným svitom. Žltá však má tendenciu odrážať viac svetla a príliš veľa žltej môže dráždiť oči.

 • Zelená - Zelená dáva pocit optimizmu a sviežosti. Zelená symbolizuje zdravie, nové začiatky a bohatstvo. Zelená je pre oči najľahšia a mala by sa používať na relaxáciu a vytvorenie rovnováhy.

 • Modrá - vďaka modrej sa budete cítiť bezpečne a uvoľnene. Modrá vyvoláva pocity pokoja a duchovna, ako aj bezpečia a dôvery. Nie je žiadnym prekvapením, že je z farieb najobľúbenejšia. Dodáva profesionálny dojem, ale prílišné používanie môže vytvárať chladný, odpojený pocit. Svetlé modré tóny poskytujú relaxačný a priateľský pocit. Skvelým príkladom sú sociálne siete ladené do modrej - Facebook a Twitter.

 • Fialová - vďaka fialovej sa budete cítiť kreatívne. Fialová je spojená s tajomstvom, kreativitou a bohatstvom. Svetlejšie odtiene fialovej sa často používajú na upokojenie, dodávajú priestoru romantiku a tajomstvo.

 • Ružová - vďaka ružovej sa budete cítiť hravo a romanticky. Ružová predstavuje ženskosť a romantiku, citlivosť a nehu. Je sladká, roztomilá a očarujúca.

 • Hnedá - vďaka hnedej sa cítite nohami pri zemi. Hnedá vytvára pocit stability a podpory. Je priateľská, praktická a spoľahlivá.

 • Čierna - pôsobí sofistikovane, klasicky a vážne. Čierna farba evokuje silu, luxus, eleganciu, ale môže znamenať aj profesionalitu, neutralitu a jednoduchosť. V určitých kontextoch a kultúrach môže čierna farba znamenať smútok.

 • Biela - znamená minimalizmus a jednoduchosť. Použitie veľkého množstva bielej môže viesť k jednoduchému, sviežemu a čistému vzhľadu. V mnohých kultúrach sa biela používa na označenie čistoty a nevinnosti. Je to tiež najneutrálnejšia farba.

 • Sivá - je vyzretejšia a zodpovednejšia farba. Značí spoľahlivosť, ale môže pôsobiť prehnane konzervatívne, konvenčne a bez emócií.


Psychológia farieb ako terapia


Niekoľko starovekých kultúr, vrátane Egypťanov a Číňanov, praktizovalo chromoterapiu alebo používanie farieb na uzdravenie. Chromoterapia sa niekedy nazýva aj svetelná terapia alebo kolorológia. Kolorológia sa dodnes používa ako alternatívna liečba.

 • Červená sa používa na stimuláciu tela a mysle a na zvýšenie krvného obehu.

 • Žltá stimuluje nervy a prečisťuje telo.

 • Oranžová sa používa na liečenie pľúc a zvýšenie energetickej hladiny.

 • Modrá zmierňuje prejavy chorôb a bolesť.

 • Indigová modrá zmierňuje kožné problémy.


Farby vo védach


V Indii hrajú farby v kultúre veľmi dôležitú úlohu. Majú hlboký význam, ktorý prekračuje čisto dekoratívne hodnoty. Správne používanie farieb vytvára podľa védskej tradície prostredie, v ktorom by mal byť človek šťastný. Niektoré z hlavných farieb používaných pri náboženských obradoch sú červená, žltá, zelená, biela a modrá.


Farba je vlastne efekt spôsobený odrazom svetla, čo je forma intenzívnych vibrácií. Tieto vibrácie ovplyvňujú nervy v očiach a spôsobujú pocit vnímaný ako farba. Vibrácie vo vesmíre sa prejavujú vo forme farieb a hudobných nôt. To všetko sa deje vedome alebo nevedome, či už o tom vieme alebo nie. Ak si vyberámy farby, ktorých vibrácie s nami rezonujú a vyhýbame sa farbám, ktoré s nami nerezonujú, môže sa nám výrazným spôsobom zlepšiť kvalita života. To, aké farby s vami rezonujú zistíte cez sestru ajurvédy - védsku astrológiu. Prehĺbením poznatkov vo védskej astrológii budete vedieť, aké farby vás celý život podporujú a aké vám naopak robia ťažkosti. Zaujíma vás táto téma? Základy védskej astrológie preberáme aj v 2 ročnom module Ajurvéda - Moja profesia.


Vplyv farieb na psychiku môže každý vnímať inak - to, čo u jednej osoby vyvoláva pocit veselosti, môže u druhej osoby vyvolať podráždenie. Farby a emócie sú však úzko prepojené, vďaka čomu viete farby vedome používať v dennom živote. Prehĺbením poznatkov vo védskej astrológii sa vám otvoria ďalšie dvierka, ako tieto farby vedome používať.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page