page contents
top of page

Esenciálne oleje v ajurvéde

Vône sa v ajurvéde používajú na udržanie psychickej pohody a dokonca aj na liečenie tela. Aromaterapia je účinná na podporu prány, reguláciu trávenia a metabolizmu a na posilnenie imunity. Vône majú jemný, ale mimoriadne silný vplyv na myseľ a telo. Nechajte sa vtiahnuť do magického sveta vôní a nahliadnite s nami do základov aromaterapie v ajurvéde.


Prečo sú esenciálne oleje účinné?


Esenciálne oleje sú vlastne liečivé výťažky z rastlín alebo z častí rastlín. Môžeme povedať, že len v jednej kvapke sa nachádza celá rastlinka s jej zázračnými účinkami. Esenciálne oleje majú rôzne použitie, od meditácií, cez odbúranie stresu, až po masáže. Vyššie poznanie využitia esencií s ohľadom na ajurvédsku konštitúciu človeka, zvyšuje liečebný proces, potešenie a vplyv na myseľ i telo.

Váta miluje teplé a sladké esenciálne oleje

Vátu tvoria prvky vzduch a éter, preto sa Váta vyznačuje chladom, ľahkosťou, svižnosťou a suchosťou. Ľudia s prevládajúcou dóšou Váta často trpia nespavosťou, zápchou, bolesťami hlavy, suchou pokožkou. Na obnovenie rovnováhy pomáhajú sladké, upokojujúce a teplé oleje, ako škorica, gáfor, eukalyptus, bergamot a upokojujúce oleje, ako santalové drevo, ruža, jazmín. Je dobré nanášať tieto oleje zmiešané so základnými olejmi - sezamový, ricínový alebo avokádový olej. Ďalšie oleje, ktoré sú vhodné na vyváženie Váty sú vanilka, levanduľa, klinček, citrónová tráva, citrón, zázvor a ylang ylang.

Pittu lákajú sladké a chladivé arómy

Ľudia s Pitta dóšou sú zložení z prvkov oheň a voda, majú horúci a intenzívny charakter a často trpia vredmi a zápalmi kože. Na vyváženie Pitty je najlepšie aplikovať oleje stimulujúce potenie a pôsobiace ochladzujúco, ako napríklad jazmín, gardénia, ruža, mäta, harmanček, klinček a kombinovať ich so základnými olejmi, ako slnečnicový, kokosový olej alebo olivový olej. Pre Pittu sa odporúčajú aj suché oleje ako šafran a ľubovník bodkovaný.

Kaphu liečia teplé a stimulujúce arómy

Kapha dóša sa skladá z prvkov zem a voda. Vyznačuje sa chladným charakterom a pomalými pohybmi. Ľudia s týmto typom dóše majú sklon k chorobám z nachladnutia a dýchacích ciest, a preto sú pre nich správnymi olejmi hrejivé a stimulujúce oleje, ako bazalka, céder, myrha, šalvia, aníz, klinček, breza, zázvor. Účinné sú aj posilňujúce oleje, ako je petržlen, kôpor, škorica, koriander, citrónová tráva, pomaranč, kardamón, koriander, harmanček, borievka, šalvia, eukalyptus.

Základný prehľad éterických olejov

Osviežujúce účinky - mäta pieporná, levanduľa, mandarínka, citrónová tráva, pomaranč, jedľa, citrón,

Relaxačné účinky- ylang ylang, harmanček, levanduľa, bazalka, pomaranč, santalové drevo, vanilka, céder.

Proti depresiám má najväčší účinok éterický olej z bergamotu.

Povzbudzujúce účinky - koriander, pižmo, borievka, klinček, mäta, citrón, rozmarín.

Čistiace vlastnosti - aromatické oleje z pelargónie, levandule, magnólie, pižma, pomaranča, ruže, rozmarínu, šalvie, citrónu.

Účinky na dobrú náladu - jazmín, bergamot, kardamon, pelargónia, mandarínka, pačuli, pomaranč, ruža, santalové drevo, ylang ylang, šalvia, citrónová tráva.


Esenciálne oleje a strata chuti a čuchu

Esenciálne oleje sa v dobe pandémie osvedčili aj pri strate chuti a čuchu. Podstatou prinavrátenia zmyslových vnemov je trénovanie. Pár kvapiek esenciálneho oleja si kvapnete do dlane, pošúchate ruky a vdychujete. Terapia sa vykonáva niekoľkokrát denne a má skvelé výsledky. Rovnako účinné je pri strate čuchu a chuti vdychovanie spraženého korenia na ghee pri varení, napríklad kurkumy, ktorá má veľmi silnú arómu a pomáha prebudiť čuchové i chuťové bunky.


Esenciálne oleje pre harmonizáciu priestoru


Pomocou niekoľkých kvapiek obľúbeného éterického oleja v difuzéri môžete úplne zmeniť charakter miestnosti za pár minút. Difuzéry sú ideálne na čistenie vzduchu a na vytvorenie voňavej atmosféry.


Esenciálne oleje a kúpeľ


V kúpeľoch sa najpríjemnejším spôsobom kombinujú regeneračné účinky vody aj éterických olejov. Esencie sú ideálne na zmiernenie svalového napätia, upokojenie stavu pokožky a podporu emočnej rovnováhy. Použite 5-15 kvapiek do plnej vane s vodou a 3-5 kvapiek na sedací kúpeľ. Najlepšie je zmiešať éterické oleje s nosným olejom, ktorý im pomôže rozptýliť sa vo vode.


Esenciálne oleje a podpora dýchania


Na podporu dýchania a zmiernenie preťaženia sa odporúča eukalyptus, jedľa, rozmarín a levanduľa. V týchto prípadoch je prospešné trenie hrudníka a hornej časti chrbta. 10 - 20 kvapiek éterického oleja zrieďte v 30 ml nosného oleja a votrite ho do hrude a do hornej časti chrbta.


Esenciálne oleje a masáže


Mnoho ľudí považuje masáž za jeden z najlepších spôsobov aromaterapie vďaka kombinovaným výhodám dotyku a terapeutickému účinku éterických olejov. Masáž uvoľňuje svaly a zlepšuje svalový tonus, cirkuláciu a prietok lymfy. Zmierňuje fyzické napätie a zmierňuje psychický stres. Éterické oleje by ste mali pred aplikáciou na pokožku vždy zriediť v kvalitnom rastlinnom nosnom oleji (sladký mandľový olej, sezamový olej, jojobový alebo olivový olej). Štandardné riedenie je 1 - 3% éterického oleja alebo asi 20 - 30 kvapiek éterického oleja na 60 ml.


Esenciálne oleje a inhalácia parou


Vdychujte vôňu trikrát nosom priamo z fľaše alebo z vreckovky pokvapkanej pár kvapkami éterického oleja. Prípadne pridajte 3 kvapky éterického oleja do misky s horúcou vodou, zakryte si oči, položte si na hlavu veľký uterák a zhlboka sa nadýchnite pary. Opakujte podľa potreby. Vynikajúca terapia v prípade prechladnutia.


Esenciálne oleje a meditácia


Používanie aromatických látok na meditačné praktiky sa deje už tisíce rokov. Vhodné vône sú napríklad kadidlo, pačuli, santalové drevo a myrha. Použite aromadifuzér alebo si nakvapkajte pár kvapiek do dlane, pošúchajte ruky a vdychujte arómu.Použitie esenciálnych olejov je naozaj pestré a je len na vás, akou formou sa necháte vtiahnuť do aromatického sveta nádherných esencií. Pri výbere vôní odporúčame prihliadať na vašu ajurvédsku konštitúciu, ktorú vám určí ajurvédsky terapuet na ajurvédskej diagnostike.


Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page