page contents
top of page

Je diabetes z pohľadu ajurvédy liečiteľný?

Diabetes, teda cukrovka, je podľa WHO jedným z najbežnejších zdravotných problémov na svete. Liečba cukrovky je náročná, ale rozhodne nie nemožná. Ajurvédska medicína pomáha úspešne zvládnuť cukrovku a udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Prečítajte si zaujímavý článok od Školy ajurvédy vytvorený v spolupráci s ajurvédskym lekárom Dr. Paulom Dinilom.


Diabetes podľa ajurvédy


Slovo ajurvéda sa skladá z dvoch sanskrtských slov, „Ayush“ a „Veda“. „Ayush“ znamená život a „Veda“ znamená veda. Ajurvéda teda znamená „Veda o živote“ a prináša riešenia pri najrôznejších zdravotných problémoch. Diabetes sa v ajurvéde nazýva „Madhumeha“ / „prameha“ . Čo sa doslovne prekladá ako „sladký moč“, pretože „Madhu“ znamená sladký a „Meha“ znamená moč. Názov pochádza zo skutočnosti, že moč diabetika chutí a vonia ako med. Cukrovka predstavuje súbor zdravotných ťažkostí charakterizovaných zvýšením glukózy v krvi, lebo pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu (diabetes 1.typu) alebo je prítomná inzulínová rezistencia (diabetes 2.typu). Niektoré bežné príznaky sú pocit smädu, časté močenie, pocit veľkého hladu alebo únavy, neočakávaná strata hmotnosti, suchá alebo svrbivá pokožka, pocit necitlivosti a mravčenia a rozmazané videnie.

  • Diabetes 1. typu – bežne známy ako juvenilná cukrovka, pretože je väčšinou diagnostikovaný u detí, je autoimunitný stav, pri ktorom telo ničí svoje vlastné bunky produkujúce inzulín a prestáva byť schopné prirodzene regulovať hladinu cukru v krvi. Bez schopnosti zvládnuť krvný cukor je telo hladné po živinách a nie je schopné premeniť cukor na energiu v bunkách.

  • Diabetes 2. typu - je typ stavu rezistentného na inzulín, pri ktorom aj keď telo môže produkovať inzulín, je narušená jeho schopnosť absorbovať ho do buniek, kde môže vykonávať svoju