page contents
top of page

Je diabetes z pohľadu ajurvédy liečiteľný?

Diabetes, teda cukrovka, je podľa WHO jedným z najbežnejších zdravotných problémov na svete. Liečba cukrovky je náročná, ale rozhodne nie nemožná. Ajurvédska medicína pomáha úspešne zvládnuť cukrovku a udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Prečítajte si zaujímavý článok od Školy ajurvédy vytvorený v spolupráci s ajurvédskym lekárom Dr. Paulom Dinilom.


Diabetes podľa ajurvédy


Slovo ajurvéda sa skladá z dvoch sanskrtských slov, „Ayush“ a „Veda“. „Ayush“ znamená život a „Veda“ znamená veda. Ajurvéda teda znamená „Veda o živote“ a prináša riešenia pri najrôznejších zdravotných problémoch. Diabetes sa v ajurvéde nazýva „Madhumeha“ / „prameha“ . Čo sa doslovne prekladá ako „sladký moč“, pretože „Madhu“ znamená sladký a „Meha“ znamená moč. Názov pochádza zo skutočnosti, že moč diabetika chutí a vonia ako med. Cukrovka predstavuje súbor zdravotných ťažkostí charakterizovaných zvýšením glukózy v krvi, lebo pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu (diabetes 1.typu) alebo je prítomná inzulínová rezistencia (diabetes 2.typu). Niektoré bežné príznaky sú pocit smädu, časté močenie, pocit veľkého hladu alebo únavy, neočakávaná strata hmotnosti, suchá alebo svrbivá pokožka, pocit necitlivosti a mravčenia a rozmazané videnie.

 • Diabetes 1. typu – bežne známy ako juvenilná cukrovka, pretože je väčšinou diagnostikovaný u detí, je autoimunitný stav, pri ktorom telo ničí svoje vlastné bunky produkujúce inzulín a prestáva byť schopné prirodzene regulovať hladinu cukru v krvi. Bez schopnosti zvládnuť krvný cukor je telo hladné po živinách a nie je schopné premeniť cukor na energiu v bunkách.

 • Diabetes 2. typu - je typ stavu rezistentného na inzulín, pri ktorom aj keď telo môže produkovať inzulín, je narušená jeho schopnosť absorbovať ho do buniek, kde môže vykonávať svoju prácu pri premene cukrov na energiu. Diabetes typu 2 je bežne spôsobený nesprávnou stravou a nízkou fyzickou aktivitou. Tvorí 95 % prípadov.


Ajurvédska liečba cukrovky


Diabetes je väčšinou spájaný s Kapha nerovnováhou. Podľa ajurvédy však existuje 20 typov cukrovky (prameha): 4 kvôli Váte, 6 kvôli Pitte a 10 kvôli Kaphe. Diabetes mellitus patrí do kategórie maharoga - ochorenie, ktoré je ťažké úplne vyliečiť. Ajurvéda však môže pomôcť kontrolovať cukrovku správnou stravou, životným štýlom, bylinkami a liečbou. Ajurvédska liečba cukrovky závisí od konštitúcie a celkovej sily osoby. Zjednodušene by sme mohli povedať, že sa liečba vykonáva tromi krokmi.

 1. Detoxikácia: Prvým cieľom je zlepšiť metabolizmus a odstrániť blokády pomocou špeciálnej detoxikačnej kúry. V závislosti od stavu jednotlivca môže cukrovka spôsobiť obezitu alebo vychudnutie. Detoxikácia organizmu môže pomôcť ľuďom trpiacim cukrovkou, ktorí nie sú príliš oslabení. Ajurvéda odporúča známy ajurvédsky detox - Panchakarma.

 2. Oprava a obnova: Druhým zameraním je omladzovací proces s Rasayana bylinkami na zlepšenie a posilnenie funkcií pankreasu a obnovu buniek a tkanív. A obnovenie normálnej funkcie všetkých orgánov. Ajurvéda prispôsobuje byliny podľa typu cukrovky, konštitúcie každého človeka a aktuálnej nerovnováhy.

 3. Údržba: Tretím cieľom je udržiavať hladinu cukru v krvi prirodzene pod kontrolou. Bylinné receptúry a diétne plány sa odporúčajú na prirodzenú kontrolu hladiny cukru v krvi počas celého života. Ajurvédsky diétny plán pre diabetikov predstavuje zjednodušenú diétu na minimalizáciu cukru v tele, aby sa znížila hladina glukózy v krvi. Strava pozostáva najčastejšie z jačmeňa, ľahkej a horkej zeleniny, ghee, byliniek a iných vhodných potravín podľa individuálnej dóše.


Osobné odporúčania od indického lekára Dr. Paula Dinila

 1. Začnite sa zaujímať o stav cukru v krvi už po 20. roku života – pravidelnými kontrolami. Pretože, ak si nesprávnou životosprávou zničíte beta bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, už nie je ich úplná regenerácia možná.

 2. Poučte o cukrovke aj svoje deti, ktoré v mladom veku neriešia zdravie.

 3. Pamätajte, že liečba začína disciplínou v dennej ajurvédskej rutine.

 4. Táto choroba dáva ľuďom 100 dôvodov byť vegetarián. Pred pár rokmi sa učilo, že na predchádzanie diabetu je potrebné jesť menej sacharidov, obilia a ryže. Ale živočíšny tuk a živočíšna bielkovina sú hlavnými nepriateľmi. Najväčším toxínom pre pankreatické beta bunky je tuk. Keď jeme mastné jedlo a veľa živočíšnych proteínov zvyšuje sa LDL - low density lipoprotein tzv. „zlý cholesterol“.

 5. Tiež je potrebné vynechať rafinované cukry, bielu múku, príliš veľa soli. Uprednostniť celozrnné produkty a vegetariánske jedlo a vegetariánske proteíny.


Ajurvéda pre diabetes: Bylinné lieky

 • Kurkuma: Prášok z kurkumy je antialergický, protizápalový a jeden z najsilnejších prírodných antidiabetík. Pomáha pri čistení krvi, otvára kanály, pomáha pri znižovaní inzulínovej rezistencie, a tým uľahčuje vstup glukózy do buniek. Kurkuma je účinná v kombinácii s aloe vera.

 • Gurmar: Gurmar sa v hindčine prekladá ako „ničiteľ cukru“. V ajurvéde sa používa už po stáročia pre svoje vlastnosti regulujúce cukor. Obsahuje molekuly kyseliny gymnemovej - majú antidiabetické vlastnosti. V črevách tvoria komplexy s molekulami cukru, čím bránia ich vstupu do krvného obehu. Vďaka tomu je účinný pri regulácii hladiny cukru v krvi.

 • Karela: Čiže horká tekvička robí zázraky pri znižovaní a zvládaní komplikácií cukrovky. Najlepšie funguje v kombinácii s Amalaki.

 • Tulsi: Ľudia v Indii uctievajú túto rastlinu pre jej mimoriadne vlastnosti. Pravidelné užívanie Tulsi úspešne reguluje hladinu cukru v krvi. Okrem toho je prospešná pri respiračných a bakteriálnych infekciách, bolestiach hrdla, kašli a prechladnutí.

 • Senovka grécka: Pikantná, štipľavá bylina, ktorá pomáha znižovať prebytočnú Kaphu. Senovka grécka je vynikajúca bylina na kontrolu hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

 • Neem: V ajurvéde sa neem historicky používal na čistenie krvi a posilnenie imunitného systému. Pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi.

 • Guggul: Guggul sa používa v ajurvéde po stáročia na jemnú detoxikáciu tela a podporu vhodných živín tým, že zlepšuje metabolizmus tela a pomáha pri odstraňovaní odpadových produktov. Pomáha aj pri odstraňovaní prebytočného cukru a tuku z tela.

 • Amalaki: Amalaki je najbohatším zdrojom vitamínu C a prírodným superantioxidantom. Obsahuje 30-krát väčšie množstvo vitamínu C ako pomaranč. Spomaľuje proces starnutia a tým odďaľuje nástup komplikácií cukrovky.


Úprava životného štýlu


Pri cukrovke nestačí len dodržiavať zdravú výživu. Zatiaľ, čo pravidelná fyzická aktivita je nevyhnutná pre každého, je životne dôležitá pre ľudí s cukrovkou a ľudí s rizikom cukrovky. Diabetes je charakterizovaný skôr ako stav životného štýlu, než ako choroba spojená so starnutím. K cukrovke môže dopomôcť nezdravý životný štýl, ktorý zahŕňa sedavý pracovný režim, nedostatočnú fyzickú aktivitu a nadmerný príjem rafinovaných potravín. Potrebná je akákoľvek forma fyzickej aktivity - od záhradkárčenia, až po tenis alebo prechádzku s priateľmi. Veľmi prospešnou aktivitou pri cukrovke je joga. Joga má upokojujúci účinok. Stres a obezita sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k rozvoju cukrovky. Pravidelné cvičenie jogy v kombinácii s meditáciou zmierňuje napätie a spomaľuje tvorbu tuku v tele.Článok je len informatívny. Napriek tomu veríme, že vám priniesol množstvo zaujímavých informácii. Liečbu cukrovku vždy konzultujte s odborníkom. Článok vznikol v spolupráci Školy ajurvédy a indického lekára Dr. Paula Dinila, ktorému sa pomocou ajurvédy samému podarilo zvrátiť preddiabetický stav.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page