page contents
top of page

Neem - najlepší ajurvédsky detoxikátor

Neem, tiež známy ako Azadirachta indica je strom pôvodom z Indie. V sanskrte je neem známy pod pojmom arista - niečo dokonalé, nehynúce a úplné. Nielen jeho listy, ale aj semená, korene a kôra stromu majú v ajurvéde liečivé a skrášľujúce vlastnosti. Hlavný prínos je to, že ide o najlepšiu rastlinku v prírode na čistenie krvi. O tradičnom silnom lieku - neeme sa hovorí v ajurvéde už po stáročia a dnes si o ňom povieme niečo viac aj my.


Zázračný strom Neem


Ide o rýchlo rastúci, vždy zelený strom známy svojou odolnosťou voči suchu. Neem strom môže žiť 150–200 rokov. A hoci je neem povestný svojou silnou, nepríjemnou chuťou, jeho kvety majú lahodnú medovú vôňu, ktorú je cítiť na míle ďaleko. Ako rýchlo rastúci strom, ktorý potrebuje málo vody, je neem tiež veľmi obnoviteľným zdrojom. V niektorých častiach sveta sa nazýva aj „dedinská výdajňa“, pretože každá časť rastliny má aspoň jednu vlastnosť podporujúcu zdravie. Listy, plody, kôra a olej zo semien ponúkajú množstvo výhod pre pokožku, nechty, vlasy, zuby či ďasná.


Neem v ajurvéde

 • Neem harmonizuje Pittu. Neem má horkú chuť, čo mu dodáva silnú chladiacu energiu. Tento chladiaci princíp v kombinácii so schopnosťou podporovať zdravú krv pomáha udržiavať rovnováhu Pitta dóše.

 • Neem harmonizuje Kaphu. Ľahké a suché vlastnosti neemu podporujú správne trávenie a vylučovanie tukov a vody, čím bránia zadržiavaniu vody v tele.

 • Neem rozladzuje Vátu. Studené, ľahké a suché vlastnosti neemu majú tendenciu zhoršovať Vátu. Neem sa preto často odporúča v kombinácii s inými bylinkami, ktoré pomáhajú podmaniť jeho Váta-provokujúcu povahu.

Ajurvédske vlastnosti: Vata + Pitta - Kapha -


Účinky Neemu

 • Pleť: V ajurvéde je známe, že neem je neuveriteľne účinným bojovníkom proti akné a často sa spája s prirodzene krásnou, žiariacou pleťou. Antibakteriálne vlastnosti neemu majú pozitívny vplyv na akékoľvek problémy s pokožkou, od akné až po psoriázu.

 • Vlasy: Lupiny a suchú pokožku hlavy je možné rýchlo upokojiť neemom. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam neemu bude pokožka hlavy menej mastná. Lupiny, podobne ako akné, môžu byť výrazne znížené pomocou čistiacich vlastností neemu. Môže sa použiť aj na posilnenie vlasov a prevenciu vypadávania vlasov.

 • Čistenie krvi: Hovorí sa, že striedanie ročných období má na telo obrovský vplyv a v spojení s nepriaznivou stravou a životným štýlom vedie k hromadeniu toxínov v tele. Ajurvéda odporúča čistenie krvi ako zdravé opatrenie proti hromadeniu toxínov, na posilnenie imunity, prevenciu infekcií a podporu celkovej pohody. Neem, ktorý je bohatý na prírodné antioxidanty, je tradične známy ako veľmi účinný čistič krvi. Je tiež známe, že podporuje kľúčové orgány – pečeň a obličky – ktoré pomáhajú odstraňovať odpad a toxíny z tela. Neem tiež pomáha podporovať krvný obeh tým, že podporuje zdravú dilatáciu krvných ciev. Pravidelné užívanie je prínosné pri kontrole vysokej hladiny cukru v krvi a regulácii krvného tlaku.

 • Zdravie čriev: Zdravý tráviaci systém je mimoriadne dôležitý pre celkové zdravie človeka. Prevencia je vždy lepšia ako liečba a neem je veľmi prospešný pri udržiavaní a podpore zdravého tráviaceho systému. Bylinu možno použiť na liečbu črevných červov, nevoľnosti, grgania a hlienov. Protizápalové vlastnosti neemu ho robia neuveriteľne užitočným pre zdravie čriev, pretože upokojuje celý tráviaci systém. Je skvelým posilňovačom imunity a jeho pravidelné užívanie môže pomôcť cítiť sa prirodzene energicky.

 • Aj na vonkajšie použitie: Neem sa používa ako aktívna zložka v mnohých zubných pastách a ústnych vodách a možno ho použiť aj na liečbu bolesti zubov. Neem pomáha potlačiť opuchy a zápaly ďasien. Prítomné antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti pomáhajú minimalizovať tvorbu povlaku a znižujú prítomnosť baktérií spojených s ochoreniami zubného kameňa a ďasien.


Užívanie neemu

 • Prášok: Prášok predstavuje tradičný spôsob užívania neemu. Ajurvéda tradične odporúča práškovú formu bylín, pretože ochutnanie byliny spúšťa tráviaci proces. Preventívne odporúčame užívať 2-5g denne alebo podľa odporúčaní ajurvédskeho terapeuta.

 • Tablety: Neem tablety poskytujú pohodlnejší spôsob užívania neemu. Vzhľadom na výraznú chuť neemu, tablety tiež poskytujú príjemnú alternatívu pre tých, ktorých chuť odrádza od užívania bylinky. Tablety užívajte podľa pokynov na obale výrobku alebo podľa odporúčaní ajurvédskeho terapeuta.

 • Vonkajšie používanie: Neem sa pre silné antibakteriálne účinky zvykne dávať do zubných pást, šampónov či mydiel. Takže, ak budete si najbližšie vyberať ajurvédsku kozmetiku, zvoľtu tú s obsahom neemu.

Kontraindikácie


Aj keď je neem považovaný za bezpečný pri primeranom používaní, zostáva silnou bylinkou a malo by sa s ním zaobchádzať s rešpektom, najmä ak sa užíva vnútorne. Neem môže pôsobiť chladivo a môže znížiť teplotu konkrétneho tkaniva alebo dokonca celého tela. Pretože interakcie medzi bylinami a liekmi neboli dôkladne preskúmané, buďte opatrní pri kombinovaní neemu s liekmi na predpis. Neem môže zosilniť účinok liekov zameraných na zníženie krvného tlaku alebo cukru v krvi, čo spôsobí pokles krvného cukru a krvného tlaku. Neodporúčame ho užívať ani pre:

 • dojčatá alebo deti

 • tehotné a dojčiace ženy

 • ženy pokúšajúce sa otehotnieť

 • ľudí so zvýšenou Váta dóšou


Ako sami vidíte, existuje viacero dôvodov, prečo je neem v ajurvéde taký obľúbený. Prirodzená cesta k zdraviu a celkovej pohode môže začať tým, že do svojho života pridáte neem aj vy.
Comentarios


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page