page contents
top of page

Postcovidové stavy a postcovidové terapie

Počuli ste už o postcovidových terapiách? Možno vás prekvapí, že najstaršia medicína sveta - ajurvéda prináša silnú pomoc aj pri nových post-covid stavoch. A dokonca navrhuje aj účinné postcovidové terapie. Prečítajte si zaujímavý článok od Školy ajurvédy vytvorený v spolupráci s indickým lekárom Dr. Paulom Dinilom a podložený štúdiou z roku 2021.


Covid-19 z pohľadu ajurvédy


Aby sme mohli preniknúť do liečby Covidu-19 a post-covid stavoch, musíme pochopiť princíp ajurvédy. Ajurvéda je systém tradičnej medicíny uznaný svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Aj napriek tomu, že ide o jeden z najstarších holistických liečebných systémov na svete, ponúka pomoc aj pri nových chorobách. Podľa ajurvédy má mať zdravý človek stabilnú rovnováhu - dóš ( Vata, Pitta, Kapha), Agni (metabolizmus/trávenie), Dhatu (telesné tkanivá), Mala (výlučky) a blaho zmyslov, mysle a duše. Ak niekde dôjde k nerovnováhe, vzniká ochorenie. Ajurvéda opäť navodzuje rovnováhu a zdravý stav jedinca.


Vedeli ste, že pandémie boli opísané už v starých textoch? Klasické ajurvédske texty ako Charaka Samhita a Sushruta Samhita opisujú pandémie ako Janapadoddhvansa. Doslova v preklade „zničenie komunít“. Tieto texty zároveň ponúkajú špecifické usmernenia týkajúce sa liečby chorôb, ktoré postihujú ľudí počas Janapadoddhvansy. Covid-19 sa v ajurvéde považuje za Samsargaja / Aupasargika. Teda za chorobu infekčnej povahy. Stupeň poškodenia tela sa vždy líši v závislosti od rozsahu infekcie a individuálnej Sharira Bala (imunity) postihnutej osoby. Symptómy bývajú podľa ajurvédy spojené s tým, v akom stave / disharmónii bol človek pred nákazou. Preto budú rôzni ľudia na Covid-19 reagovať rôzne. Každý človek potrebuje z ajurvédskej perspektívy individuálny prístup, individuálny jedálniček a individuálne terapie.