page contents
top of page

Postcovidové stavy a postcovidové terapie

Počuli ste už o postcovidových terapiách? Možno vás prekvapí, že najstaršia medicína sveta - ajurvéda prináša silnú pomoc aj pri nových post-covid stavoch. A dokonca navrhuje aj účinné postcovidové terapie. Prečítajte si zaujímavý článok od Školy ajurvédy vytvorený v spolupráci s indickým lekárom Dr. Paulom Dinilom a podložený štúdiou z roku 2021.


Covid-19 z pohľadu ajurvédy


Aby sme mohli preniknúť do liečby Covidu-19 a post-covid stavoch, musíme pochopiť princíp ajurvédy. Ajurvéda je systém tradičnej medicíny uznaný svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Aj napriek tomu, že ide o jeden z najstarších holistických liečebných systémov na svete, ponúka pomoc aj pri nových chorobách. Podľa ajurvédy má mať zdravý človek stabilnú rovnováhu - dóš ( Vata, Pitta, Kapha), Agni (metabolizmus/trávenie), Dhatu (telesné tkanivá), Mala (výlučky) a blaho zmyslov, mysle a duše. Ak niekde dôjde k nerovnováhe, vzniká ochorenie. Ajurvéda opäť navodzuje rovnováhu a zdravý stav jedinca.


Vedeli ste, že pandémie boli opísané už v starých textoch? Klasické ajurvédske texty ako Charaka Samhita a Sushruta Samhita opisujú pandémie ako Janapadoddhvansa. Doslova v preklade „zničenie komunít“. Tieto texty zároveň ponúkajú špecifické usmernenia týkajúce sa liečby chorôb, ktoré postihujú ľudí počas Janapadoddhvansy. Covid-19 sa v ajurvéde považuje za Samsargaja / Aupasargika. Teda za chorobu infekčnej povahy. Stupeň poškodenia tela sa vždy líši v závislosti od rozsahu infekcie a individuálnej Sharira Bala (imunity) postihnutej osoby. Symptómy bývajú podľa ajurvédy spojené s tým, v akom stave / disharmónii bol človek pred nákazou. Preto budú rôzni ľudia na Covid-19 reagovať rôzne. Každý človek potrebuje z ajurvédskej perspektívy individuálny prístup, individuálny jedálniček a individuálne terapie.


Postcovidový syndróm a postcovidové terapie


Ak ste sa už zotavili z COVID-19 a stále vás sprevádzajú rôzne symptómy, ide o takzvaný post-COVID stav. Niekedy sa tomu hovorí aj „dlhý COVID“. Najčastejšie symptómy po prekonaní zahŕňajú dýchavičnosť, bolesti hlavy a únavu. Existuje však viac ako 200 symptómov, ktoré boli hlásené u pacientov. Medzi menej časté príznaky patria napríklad bolesti na hrudníku, problémy so rozprávaním, úzkosť, depresia, bolesti svalov, horúčka, strata čuchu, strata chuti či vypadávanie vlasov. Zoznam symptómov je naozaj dlhý a tu prichádzajú na rad postcovidové terapie.


Covid má dve tváre

 1. Infekčnú - prepuknutie covidu

 2. zápalovú - imunitná odpoveď organizmu, spojená s post-covid stavmi

Samotnú liečbu ajurvéda nevníma ako odstraňovanie oddelených symptómov, ktoré sú len vedľajším produktom Covidu. Čiže v ajurvéde sa nelieči len únava či bolesti svalov, ale samotný Covid. Špeciálne pri liečbe postcovidových stavov sú veľmi dôležité hlbšie poznatky ajurvédy a nastavenie individuálneho protokolu liečby. Iba tak vieme podľa ajurvédy zlomiť chorobu.


Postcovidové terapie sa najčastejšie vykonávajú v špeciálnych centrách, kde vám terapeuti na základe zdravotného problému navrhnú individuálnu stravu, fytoterapiu a denné procedúry či terapie. Pochopiteľne bude mať takýto spôsob liečby najsilnejší účinok. Liečbu postcovidových stavov však môžete vykonávať aj doma po konzultácii so skúseným ajurvédskym terapeutom.


Stravovacie odporúčania


Stravovacie odporúčania sú veľmi individuálne. Súčasťou stravovacích odporúčaní bývajú ajurvédske bylinky. Ajurvéda navrhuje dodávať Rasayana bylinky, ktorá majú potenciál poskytnúť adaptogénne a imunomodulačné účinky. V ajurvéde sa teda Rasayana bylinky používajú na omladenie - posilnením imunitného systému a zmiernením chorobných stavov. Medzi najznámejšie ajurvédske prípravky pri liečbe post-covid stavov patria:

 • Chyawanprash je špeciálny ajurvédsky džem, ktorý možno užívať na posilnenie imunitného systému, ako aj na posilnenie dýchacieho systému.

 • Amrit Kaslah pomáha pri posilňovaní imunity a posilňovaní všetkých orgánov tela. Pomáha tiež pri detoxikácii a ozdravení tela zvnútra.

 • Triphala je známa tým, že reguluje prebytok Pitty v tele, ako aj odstraňuje toxíny.

 • Ashwagandha funguje skvele ako adaptogén, ktorý pomáha telu adaptovať sa na rôzne druhy stresu a podporuje vytrvalosť a celkovú pohodu. Pomáha tiež upokojiť a posilniť nervový systém.

 • Guduchi je silný adaptogén, vyrovnáva všetky 3 dóše a výrazne zvyšuje imunitu.

 • Shatavari blahodárne pôsobí na reprodukčné orgány a zvyšuje silu pohybového aparátu.


Ajurvéde ide ruka v ruke s jogou


Joga je ďalšou starodávnou múdrosťou z Indie, mimoriadne hlbokou vedou, ktorá pomáha viesť harmonický život. Joga je taktiež neoddeliteľnou súčasťou ajurvédy. Ajurvéda aj joga so sebou prinášajú silné védske poznanie. Aj modernou vedou je dokázané ich mimoriadne účinné pôsobenie s ohľadom na obnovu zdravia, ako aj na zvládanie a liečenie chorôb. Aj nedávna štúdia z roku 2021 už potvrdila, že integratívna terapia ajurvédy a jógy je účinná pri zlepšení symptómov súvisiacich s COVID-19. Pranajáma a iné dýchacie techniky sú veľmi prospešné na zvýšenie kapacity pľúc. Rôzne jogínske polohy, teda ásany, majú silný účinok na správne trávenie a nastolenie vnútornej rovnováhy. Meditácia je veľmi prospešná pri zvládaní stresu a nespavosti, ktoré sa môžu po covide objaviť a často vyústiť až do chronickej podoby.


Článok je len informatívny. Napriek tomu veríme, že vám priniesol množstvo zaujímavých informácii. Všetky zdravotné problémy najprv konzultujte s odborníkom. Článok vznikol v spolupráci Školy ajurvédy, indického lekára Dr. Paula Dinila a je podložený štúdiou z roku 2021.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page