page contents
top of page

Terapia Džala néti - jarný výplach nosa

V jarnom období a špeciálne v tomto pandemickom čase je veľmi dôležitá prevencia pred vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami horných aj dolných dýchacích ciest. Ajurvéda spolu s jogou nám podávajú opäť pomocnú ruku vo forme tisícročiami preverenej a úspešne fungujúcej techniky, ktorá sa volá – vyplachovanie nosa slanou vodou. Jej zmyslom je pravidelné čistenie slizníc nosa a pridružených slizníc od patogénov a od živnej pôdy pre patogény.


Prečo je vyplachovanie nosa dôležité počas jarného obdobia?


Obdobie jari má inú vibráciu ako zimné obdobie a tak ako príroda, tak aj ľudské telo sa na jar zbavuje toxínov a prílišnej vlhkosti zimy. Zmena energie ročnej doby a prirodzené spustenie detoxu má pre ľudí obvykle za následok nepriaznivé vedľajšie efekty ako choroby z prechladnutia, bolesti hlavy, malátnosť, stavy bez energie a podobne. Tieto stavy nám znepríjemňujú život a nevinná choroba z prechladnutia môže prejsť pri bakteriálnej alebo vírusovej infekcii k zdravotným komplikáciám ako je zápal mandlí, zápal dutín, zápal stredného ucha, zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu. Infekcie obvykle vstupujú do nášho tela cez nos a preto popri kultivovaní prirodzenej imunity je veľmi dôležité udržiavať sliznice nosa čisté. Na to je veľmi vhodná technika Džala néti – prelievanie nosa slanou vodou počas celého roka, ale predovšetkým v jarnom období a predovšetkým v súčasnej pandemickej situácii.


Ako funguje Džala néti = výplach nosa slanou vodou

 • Odstraňuje hlien a baktérie z nosnej sliznice.

 • Sacím efektom tečúcej vody a krátkodobého vákua čistí aj vedľajšie dutiny, čím pozitívne vplýva na prevenciu a liečenie ich zápalov.

 • Napomáha liečbe nádchy, sennej nádchy, zápalov v krku a kašľa.

 • Tým, že čistý nos nepotrebuje riešiť náhradné dýchanie cez ústa, tak je Džala néti veľmi účinná pri prevencii a liečbe astmy a bronchitídy.

 • Tým, že podtlakom prečisťuje aj slzné kanáliky pomáha čistiť oči, čo sa prejavuje ostrejším videním.

 • Ochladzuje a ukľudňuje mozog, zmierňuje bolesti hlavy, zmierňuje epileptické záchvaty, výbuchy hnevu, hystérie a depresie.

 • Zmierňuje zápaly ucha a hučanie v ušiach.

 • Čistý nos, pomáha čuchovým nervom spolupracovať s chuťovými a trávenie potravy sa stáva dokonalejšie.

 • Pôsobí na jemnej úrovni na epifýzu a harmonizáciu hormonálneho systému.

 • Výrazne napomáha procesu odvykania od fajčenia.

 • Pri výdychu sa ochladzuje predný mozog, čo potrebujeme pri bežnom živote na dosiahnutie ukľudnenia a zmiernenia stresu. To sa dá len keď je nos priechodný a my nemusíme dýchať ústami.

 • Podobne je to aj pri prehrievaní vzduchu v zimnom období v nosnej dutine, aby sa do hrdla a k oblasti štítnej žľazy dostal aj v zime teplý vzduch, inak jej to škodí. A to sa dá len vtedy, ak je nos priechodný a nemusíme dýchať ústami.

 • A možno najdôležitejším efektom je schopnosť kontinuálne prijímať dostatok prány z nadychovaného vzduchu priechodnými nosnými dierkami a čistou nosnou sliznicou aby sme mali dostatok životnej energie a mierne predimenzovaný energetický obal nášho fyzického tela, ktorý okrem iného slúži aj ako ochranný štít proti vonkajším patogénom všetkého druhu.

Čo potrebujeme pre vykonávanie Džala néti - výplach nosa

 • Kanvičku na Džala néti, ktorú už bežne dostať v eshopoch alebo lekárňach. Na trhu sú plastové, kovové a porcelánové, pričom každá má svoje prednosti a nedostatky. Ak často cestujete a chcete mať kanvičku stále so sebou potom doporučujem plastovú verziu, ktorá je skladnejšia a ak v kúpeľni spadne na dlažbu, nič sa jej nestane.

 • Čistú soľ, ideálne himalájsku ružovú alebo aj morskú.


Ako správne vykonávať Džala néti - výplach nosa

 • Vyplachovanie nosa slanou vodou robíme ráno nad umývadlom.

 • Ideálna je pramenitá voda alebo voda z vodovodu, ktorú sme prevarili. Prevarenú necháme vychladnúť na 40 °C a pramenitú necháme zohriať na 40 °C. Po pridaní soli a naliatí do kanvičky sa voda ochladí na cca 38 °C, čo je ideálna teplota na túto terapiu.

 • Odmerkou priloženou pri kanvičke nasypeme do vody v kanvičke jemne mletú soľ. Ak nemáme odmerku, tak použijeme na pol litra vody zarovnanú kávovú lyžičku soli. Soľ vytvorí s vodou fyziologický roztok a pretekajúca voda cez nos potom nevytvára nepríjemné pocity aké poznáme, keď sa nám pri plávaní dostane voda do nosa. Ak je soli príliš veľa alebo príliš málo, tak procedúra nie je tak príjemná, ako keď si sami nájdeme pocitovo tú správnu mieru.

 • Zobáčik špeciálne uspôsobenej kanvičky priložíme k pravej nosnej dierke tak, aby ju úplne zapchal a voda nemohla vytekať. Zobáčik kanvičky vložíme do nosnej dierky jemne, aby sa otvor nepritlačil o sliznicu nosa, čo by zabránilo vytekaniu vody. Pootvoríme ústa a počas celej terapie jemne dýchame ústami, nie nosom.

 • Nakloníme sa nad umývadlo tak, aby špička nosa bola najnižším bodom hlavy a vytočíme hlavu doprava. Brada smeruje k hrudi. Ľavá nosná dierka je teraz nižšie ako pravá a funguje ako vypúšťací ventil pri radiátore, alebo pri výmene oleja v aute.

 • Nakloníme kanvičku aby soľný roztok začal samovoľne vtekať do pravej nosnej dierky a o niekoľko sekúnd vytekať ľavou nosnou dierkou do umývadla.

 • Keď nám nosom pretečie polovica obsahu kanvičky zastavíme prelievanie, vzpriamime sa a poriadne vydýchneme obidvomi nosnými dierkami, aby voda hlieny vyšli von.

 • Druhou polovičkou roztoku teraz vypláchneme nos tak, že necháme vodu vtekať do ľavej nosnej dierky a vytekať pravou.

 • Po vyprázdnení kanvička sa nakloníme nad umývadlo a necháme vodu, aby sama vytiekla z nosa. Potom si poriadne vysmrkáme nos a skontrolujeme, čo všetko nám bránilo v dýchaní a koľko „výživného humusu pre rozvoj kolónií baktérií“ opúšťa naše telo. Potom si palcom zapcháme jednu nosnú dierku a druhou niekoľkokrát prudko vydýchneme, aby z nosa vyšla každá kvapka vody a to isté urobíme s druhou nosnou dierkou.

 • Potom skontrolujeme výsledok. Nos by mal byť priechodný a suchý a malo by sa nám dýchať ako znovuzrodeným. Mali by sme sa cítiť osviežení a mozog by sa mal tešiť z čerstvej dávky kyslíka. To je ideálny stav, ktorý budete dosahovať po krátkom tréningu.

 • Nakoniec dôkladne vyčistíme kanvičku a necháme ju vysušiť. Usadeniny môžeme vyčistiť octom. Kanvičku je dobré vnímať ako prostriedok osobnej hygieny na dennej báze, niečo ako zubnú kefku. Preto by mal mať každý člen rodiny vlastnú.


Dobré rady pre jarný výplach nosa

 • Ak vám pri procedúre steká vody do hrdla a nevyteká von, je treba viac predkloniť hlavu a pritiahnuť bradu.

 • Ak voda nevyteká druhou nosnou dierkou, ak terapiu robíte napríklad počas nádchy, môže byť problémom opuchnutá sliznica nosa. Slaná voda má na opuchnutú sliznicu veľmi priaznivý vplyv. Preto podržte slanú vodu v tej nosnej dierke, v ktorej je problém a chvíľu počkajte.

 • Ďalšou príčinou nevytekania vody môže byť nesprávny sklon hlavy, kanvičky, alebo pritlačenie hrdla kanvičky a sliznicu nosa.

 • Ak cítite, že nos je po výplachu ešte stále neprechodný, tak opakujte procedúru ešte raz. Ak problém pretrváva týždeň, vyhľadajte lekára a dajte si skontrolovať, či nemáte štrukturálne zmeny na sliznici nosa.

 • Ak zabudnete po procedúre nos poriadne vysušiť, môžete ešte niekoľko hodín pociťovať príznaky nachladnutia, ktoré odoznejú samé.

 • Ideálna doba je robiť si terapiu pri rannej hygiene. V zime je dôležité, aby vznikla prestávka medzi robením si výplachu nosa a odchodom z domu do chladného zimného počasia aspoň 30 minút.

 • Večer robíme výplach nosa 2 hodiny pred spaním.

 • Ak preplachovanie páli, je to problém vysokej teploty vody alebo nedodržania koncentrácie soli. Upravte si to podľa návodu alebo narieďte podľa vlastného pocitu.

Upozornenie:

 • Pri krvácani z nosa je potrebné konzultovať vyplachovanie nosa s lekárom.

 • Deti do 7 rokov by mali robiť výplach nosa pod dohľadom skúseného dospelého.

 • Techniku robíme preventívne každý deň pri rannej hygiene.

 • Počas prechladnutia môžeme preplachovať 3 – 4 krát denne.

 • Technika je veľmi vhodná pre tehotné ženy, kedy sa dá zabrániť pravidelnou technikou chorobám z prechladnutia a následným prijímaním antibiotík počas tehotenstva. Tiež je veľmi dobré mať v dobe, keď budúca mamička „ dýcha za dvoch“ čisté sliznice nosa. Prudké vydychovanie zvyškov vody po terapii budúce mamičky nemusia robiť, stačí vysmrkanie a dodržiavanie predpísaných prestávok medzi terapiou a spánkom a terapiou a prechádzkami v zimnom počasí.

 • Výplach nosa svojím podtlakom vytváraným pretekajúcou vodou v uzatvorenom priestore čistí aj slzné kanáliky a sluchovú trubicu. Preto je dobré používať túto terapiu aj pri zápale očí alebo uší, alebo tiež ako prevenciu pred zápalmi očí a uší.


V neposlednom rade priechodné nosné dierky umožňujú pravidelne a bez prekážok prúdiacim vzduchom harmonizovať ľavú a pravú mozgovú hemisféru a prostredníctvom harmonizácie sympatického a parasympatického nervového systému nastoliť vnútornú rovnováhu a pokoj v duši.


Všetko o vyplachovaní nosa nájdete v našom ebooku, ktorý si môžete zdarma stiahnuť tu:

Výplach nosa EBOOK
.
Download • 1.37MB

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page