page contents
top of page

Terapia Džala néti - jarný výplach nosa

V jarnom období a špeciálne v tomto pandemickom čase je veľmi dôležitá prevencia pred vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami horných aj dolných dýchacích ciest. Ajurvéda spolu s jogou nám podávajú opäť pomocnú ruku vo forme tisícročiami preverenej a úspešne fungujúcej techniky, ktorá sa volá – vyplachovanie nosa slanou vodou. Jej zmyslom je pravidelné čistenie slizníc nosa a pridružených slizníc od patogénov a od živnej pôdy pre patogény.


Prečo je vyplachovanie nosa dôležité počas jarného obdobia?


Obdobie jari má inú vibráciu ako zimné obdobie a tak ako príroda, tak aj ľudské telo sa na jar zbavuje toxínov a prílišnej vlhkosti zimy. Zmena energie ročnej doby a prirodzené spustenie detoxu má pre ľudí obvykle za následok nepriaznivé vedľajšie efekty ako choroby z prechladnutia, bolesti hlavy, malátnosť, stavy bez energie a podobne. Tieto stavy nám znepríjemňujú život a nevinná choroba z prechladnutia môže prejsť pri bakteriálnej alebo vírusovej infekcii k zdravotným komplikáciám ako je zápal mandlí, zápal dutín, zápal stredného ucha, zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu. Infekcie obvykle vstupujú do nášho tela cez nos a preto popri kultivovaní prirodzenej imunity je veľmi dôležité udržiavať sliznice nosa čisté. Na to je veľmi vhodná technika Džala néti – prelievanie nosa slanou vodou počas celého roka, ale predovšetkým v jarnom období a predovšetkým v súčasnej pandemickej situácii.