page contents
top of page

Tulsi - posvätná ajurvédska bylinka

Po celé generácie je uctievanie Tulsi neoddeliteľnou súčasťou indickej tradície. Tulsi je posvätná rastlina, ktorá čistí domy i chrámy. V posledných rokoch aj moderná veda potvrdila mnoho zdraviu prospešných vlastností Tulsi, aj keď jej duchovné vlastnosti zostávajú mimo hranicu vedeckého porozumenia. Prečítajte si zaujímavý článok o jednej z najznámejších rastlín v ajurvéde.


Prečo je Tulsi považovaná za posvätnú?


Tulsi je známa pod latinským názvom Ocimum sanctum, Tulasi alebo „svätá bazalka“. Chváli sa sviežimi purpurovými kvetmi a očarujúcou vôňou - mätová, s náznakmi citrusov a sladkého drievka. Vďaka nádhernému vzhľadu a lákavej vôni nie je žiadnym prekvapením, že polia s Tulsi sú obrovským rajom pre včely.


História Tulsi sa spája s mnohými starodávnymi indickými mýtmi. Niektoré duchovné tradície považujú Tulsi za stelesnenie bohyne Lakšmí s jej duchovnými silami prenesenými do rastliny. Vlastniť rastlinu Tulsi znamená v Indii starať sa o požehnanie života. Niet divu, že sa Tulsi pestuje pred domami v celej Indii, kde chráni obyvateľov pred negatívnymi silami.


Tulsi je tiež prítomná pri veľkých životných udalostiach v indickej kultúre. Hrá obrovskú úlohu pri naštartovaní svadobnej sezóny v celej krajine. Až po dokončení Tulsi Vivaha (ročného rituálu, v ktorom sa symbolicky snúbi rastlina Tulsi s lordom Višnuom), nastáva vhodný čas začať plánovať svadbu. Vďaka svojej očistnej povahe je Tulsi prítomná aj v úplne inom spektre - na smrteľnej posteli. Položením Tulsi na zomierajúceho údajne pomôže očistiť dušu a zastaviť kolobeh smrti a znovuzrodenia.


Tulsi účinky

 • Ajurvéda používa Tulsi na liečbu všetkého od bežnej nádchy až po horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, ťažšie choroby dýchacích ciest, kožné ochorenia, bodnutia hmyzom, hnačky, poruchy trávenia, infekcie úst, poruchy očí a bolesti hlavy. Je to najznámejšia ajurvédska bylinka, ktorá sa predpisuje pri akomkoľvek probléme dýchacieho aparátu.

 • Tulsi má posvätnú povahu - jej sanskrtský názov sa prekladá ako „neporovnateľný“. Do živých bytostí vnáša sattvickú vlastnosť - princíp svetla, vnímania a jasnosti. Ako sattvická bylina do nás vlieva božskú energiu. To by mohlo vysvetliť jej silu pri zlepšení mentálnych funkcií, ako aj jedinečnú schopnosť otvoriť myseľ a srdce láske a oddanosti.

 • Tulsi patrí do skupiny super-byliniek známych v ajurvéde známych ako adaptogény alebo adaptogénne byliny. Ako adaptogén môže pomôcť vyrovnať sa so stresom a chrániť orgány a tkanivá pred negatívnymi účinkami stresu. Jej adaptogénne vlastnosti zvyšujú Pránu (životná sila) a podporujú zdravé trávenie.

 • Tulsi dokonca stimuluje mozgovú neurochémiu rovnakým spôsobom ako antidepresíva, ale bez škodlivých vedľajších účinkov.

 • Tulsi je účinná pri liečbe obličkových kameňov, srdcových chorôb a nedávne štúdie ukazujú, že Tulsi dokonca chráni zdravé bunky pred toxicitou chemoterapie a žiarenia.

 • Užívanie Tulsi zvyšuje metabolizmus, čo pomáha pri lepšom vstrebávaní živín, ktoré pomáhajú pri budovaní silného metabolizmu a imunity. Tulsi je preto skvelá bylinka aj pri spaľovaní kalórií.

 • Má silné antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti, ktoré nás chránia pred rôznymi infekciami.

Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta + Kapha -


Tipy na užívanie Tulsi

 • Tablety poskytujú pohodlný a ľahký spôsob, ako pridať Tulsi do bežného dňa.

 • Ak máte chuť na šálku čaju, zmiešajte prášok Tulsi s horúcou vodou.

 • Ak máte zvýšenú Kaphu, pridajte do čaju trochu medu.

 • Ak chcete podporiť sattvické vlastnosti a ojas (imunitu), alebo ak máte nadbytok Váty, pridajte do čaju trochu ghí.

 • Ak máte tráviace problémy kvôli prebytočnej Váte, pridajte do čaju zázvor, fenikel a kardamóm. Pitie tejto zmesi pred jedlom zahreje a osvieži Agni - tráviaci oheň.

 • Ak chcete osviežiť myseľ, pridajte do čaju trochu Brahmi alebo Gotu kola. Podporíte nervový systém a využijete schopnosť Tulsi podporovať vedomie a jasnosť myslenia.

 • Prášok Tulsi zmiešaný s medom vo forme pasty sa užíva ako úžasné tonikum pre celý dýchací systém.


Kontraindikácie


Tulsi má v sebe veľa eugenolov - éterických olejov, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v klinčeku. Vedeli ste, že nadmerná konzumácia eugenolu môže spôsobiť poškodenie pečene, nevoľnosť, hnačku, zrýchlený tep a kŕče? Preto by sa denná odporúčaná dávka Tulsi - 500mg nemala prekračovať.


Tulsi sa neodporúča ľuďom, ktorí majú cukrovku alebo užívajú špecifické lieky, ako sú antikoagulanciá (lieky spomaľujúce zrážanie krvi). Nie je vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy. Tulsi môže ovplyvniť reprodukčnú schopnosť žien, ktoré sa pokúšajú počať dieťa.


Veríme, že aj vám posvätné účinky Tulsi prinesú tie najlepšie výsledky pre myseľ i telo.


TIP: Tulsi a med je kráľovská kombinácia pri liečbe dýchacieho aparátu. Prečítajte si všetko o mede z pohľadu ajurvédy.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page