page contents
top of page

Tulsi - posvätná ajurvédska bylinka

Po celé generácie je uctievanie Tulsi neoddeliteľnou súčasťou indickej tradície. Tulsi je posvätná rastlina, ktorá čistí domy i chrámy. V posledných rokoch aj moderná veda potvrdila mnoho zdraviu prospešných vlastností Tulsi, aj keď jej duchovné vlastnosti zostávajú mimo hranicu vedeckého porozumenia. Prečítajte si zaujímavý článok o jednej z najznámejších rastlín v ajurvéde.


Prečo je Tulsi považovaná za posvätnú?


Tulsi je známa pod latinským názvom Ocimum sanctum, Tulasi alebo „svätá bazalka“. Chváli sa sviežimi purpurovými kvetmi a očarujúcou vôňou - mätová, s náznakmi citrusov a sladkého drievka. Vďaka nádhernému vzhľadu a lákavej vôni nie je žiadnym prekvapením, že polia s Tulsi sú obrovským rajom pre včely.


História Tulsi sa spája s mnohými starodávnymi indickými mýtmi. Niektoré duchovné tradície považujú Tulsi za stelesnenie bohyne Lakšmí s jej duchovnými silami prenesenými do rastliny. Vlastniť rastlinu Tulsi znamená v Indii starať sa o požehnanie života. Niet divu, že sa Tulsi pestuje pred domami v celej Indii, kde chráni obyvateľov pred negatívnymi silami.


Tulsi je tiež prítomná pri veľkých životných udalostiach v indickej kultúre. Hrá obrovskú úlohu pri naštartovaní svadobnej sezóny v celej krajine. Až po dokončení Tulsi Vivaha (ročného rituálu, v ktorom sa symbolicky snúbi rastlina Tulsi s lordom Višnuom), nastáva vhodný čas začať plánovať svadbu. Vďaka svojej očistnej povahe je Tulsi prítomná aj v úplne inom spektre - na smrteľnej posteli. Položením Tulsi na zomierajúceho údajne