page contents
top of page

Vastu Shastra - matka Feng šuej - Ako dosiahnuť harmonické bývanie?

Myslíte si, že by sa tajomstvo úspechu, bohatstva a zdravia mohlo skrývať v pôdoryse a dizajne interiéru vášho domu? V našej Škole ajurvédy preberáme aj náuku o priestore, zvanú Vastu Shastra. Vastu Shastra vytvára prostredie určené na vyžarovanie pozitívnej energie. Táto dokonalá energia vedie k zlepšeniu financií, zdravia, vzťahov a šťastia, ako aj k celkovému pocitu pohody. Čítajte ďalej a spoznajte úžasnú vedu o priestore.


Čo je to Vastu Shastra?


Vastu Shastra je staroindická veda o harmónii a prosperujúcom živote. Je to architektúra, ktorá sa zaoberá eliminovaním negatívnych a posilňovaním pozitívnych energií okolo nás. Všetky veci vo vesmíre sú spojené s určitou úrovňou energie. Niektoré energie sú pozitívne, zatiaľ čo iné sú pre nás negatívne. Vastu má za cieľ vytvárať harmonický priestor, aby človek obývajúci budovu žil v harmónii, zdraví a šťastí.


Vastu Shastra je matka Feng šuej


Vastu je prezývaná aj matka Feng šuej. Hlavným rozdielom medzi Vastu a Feng šuej je to, že Vastu nie je vymyslená človekom, je to veda ktorá prišla so stvorením celého vesmíru, podobne ako ostatné védy, o ktorých sa v našej Škole ajurvédy učíme.

 • Náuka o zdraví je Ajurvéda

 • Náuka o čase je Astrológia

 • Náuka o priestore je Vastu Shastra

 • Náuka o realizovaní duchovnej podstaty je Jóga

Čo sa stane, ak budova nenadväzuje na Vastu?


Ak budova nie je postavená podľa princípov Vastu, tak myslenie a konanie ľudí obývajúcich alebo pracujúcich v týchto budovách nie je harmonické. Bývanie v budove, ktorá nie je v súlade s princípmi Vastu, môže viesť k strate peňazí, chorobám a v niektorých prípadoch k predčasnej smrti obyvateľov alebo blízkych osôb. Na druhej strane, ak sa budova riadi zásadmi Vastu, všetky božské sily pomáhajú a podporujú harmóniu. Ak niekto vojde do priestoru, ktorý je zostavený podľa Vastu, ani nevie prečo, ale cíti sa tam veľmi dobre.


Obývajúci priestor môže byť pozitívny, neutrálny a negatívny. Ak sa dostaneme do pozitívneho priestoru, keď sme rozrušení, naše správanie sa behom 15 minút harmonizuje a cítime pohodu. Ak sa dostaneme do neutrálneho priestoru, ostávame rovnako naladení. Ak sa však rozrušení dostaneme do negatívneho priestoru, naše správanie sa ešte zhoršuje. Na Slovensku už býva pár ľudí, ktorí si postavili dom podľa Vastu a vedľajší účinok je ušetrenie peňazí za dovolenky, pretože ľudia zrazu zistia, že sa najlepšie cítia doma a nemusia nikam “utekať”.


Základné pravidlá Vastu Shastra

 • Dom by mal byť na pozemku umiestnený na juhozápade. Sever a východ pozemku by mal kvôli prúde pozitívnych energií ostať voľný.

 • Stredná časť obývaného priestoru je ponechaná otvorená a “prepojená s nebom” vo forme átria.

 • Juhovýchod reprezentuje oheň, preto je logické umiestniť tam kuchyňu. Pokiaľ to nie je možné, kuchyňa môže byť premiestnená na severozápad, sever alebo východ.

 • Podobne je to s toaletami. Môžu byť umiestnené v ktorejkoľvek časti domu okrem juhozápadu alebo severovýchodu.

 • Pre obývateľné miestnosti je najvhodnejší sever a východ domu práve kvôli najväčšiemu chladu a komfortu počas dňa, zatiaľ čo spálňa je obývaná počas chladnejších nocí, jej umiestnenie je odporúčané na juh a západ.

 • Deti by mali spať hlavou smerom na východ, zatiaľ čo dospelých hlavy by mali smerovať na juh. Tieto odporúčania prihliadajú na prirodzené magnetické polia Zeme.

 • Študovňa a jedáleň sa zvykne podľa Vastu umiestňovať na západ. Môže sa zdať, že praktickosť umiestnenia izieb je nelogická, no ako náhle si uvedomíme, že ani v študovni a jedálni sa dlho počas dňa nezdržiavame, má toto rozloženie izieb význam.


Vastu Shastra je obšírnejšia téma, ktorá si vyžaduje hlbšie štúdium. Rovnako ako ajurvéda, astológia či jóga. Chcete sa dozvedieť viac o védach? V septembri otvárame ďalší ročník pre prvákov Školy ajurvédy. Neváhajte si rezervovať miesto. Viac informácii nájdete tu.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page