page contents
top of page

Ako dokáže ajurvédska masáž Shirodhara vypnúť myseľ?

Svet ajurvédy je plný terapeutických zázrakov. Ak by ste mali vyskúšať aspoň jednu terapiu z ajurvédy, všetkými desiatimi vám odporúčame práve Shirodharu. Upokojujúce liate teplého oleja na oblasť čela okamžite vypne rozlietanú myseľ a pomôže človeku maximálne zrelaxovať. Prečítajte si zaujímavý článok od Školy ajurvédy o kráľovskej procedúre - Shirodhare.


Shirodhara - kráľovská procedúry ajurvédy


V dnešnej dobe každý z nás hľadá spôsob, ako sa zbaviť stresu a napätia. Shirodhara je jedna z najdôležitejších terapií ajurvédy. Dokáže nielen omladiť a prečistiť organizmus, ale aj odbúrať stres, psychickú únavu a liečiť viaceré problémy. Slovo „Shirodhara“ je odvodené z dvoch sanskrtských slov – „Shiro“ znamená hlava a „Dhara“ znamená prúd. Počas terapie sa olej nalieva z určitej výšky na oblasť čela, aby mohol pretiecť cez pokožku hlavy a do vlasov. Shirodhara stimuluje životne dôležitý bod na hlave nazývaný „Adžňa Marma“ alebo „Maha-Marma“, ktorý prináša stabilitu mysle a vedomia. Podľa ajurvédy je Ajna Marma kľúčovým bodom, cez ktorý cirkuluje životná sila, teda„Prána“. Je tiež známa ako centrum intuície a nazýva sa aj „čakra tretieho oka“.


Shirodhara a jej magické účinky

 • Zmierňuje stres - Keď sa na čelo lejú teplé bylinkové oleje, telo sa dostane do relaxačného stavu, šetrí energiu, rozširuje cievy a spomaľuje tep. Preto je terapia Shirodhara kľúčová pri liečbe hypertenzie a arytmie. Shirodhara podporuje pokoj, kľud a pôsobí proti stresu.

 • Prebudenie intuície - Bod medzi obočím sa v mnohých ajurvédskych spisoch považuje za „tretie oko“. Je centrum intuície a predvídania, ako aj bod duchovného prebudenia. Shirodhara prospieva mysli, pretože stimuluje tento bod a otvára tretie oko, čo vedie k voľnému prúdeniu Prány.

 • Odstránenie blokád - Odstraňuje akékoľvek blokády v energetických kanáloch mysle a pomáha pozerať sa na všetky udalosti z pohľadu, ktorý predtým nebol dostupný. Shirodhara pomáha získať nesmiernu duševnú jasnosť, aby sme sa mohli vysporiadať s minulými traumami, emocionálnymi zážitkami a nevyriešenými bolesťami.

 • Zlepšuje kvalitu spánku - Nespavosť a problémy so spánkom sa stali bežným problémom rýchleho životného štýlu. Shirodhara znižuje hladiny kortizolu v tele, čím zmierňuje príznaky stresu a zlepšuje kvalitu a trvanie spánku.

 • Bojuje proti úzkosti - Shirodhara je prirodzený odbúravač stresu. Vďaka relaxačnej masáži hlavy a bylinným olejom odstraňuje toxíny z hlavy a zlepšuje kognitívne funkcie mozgu. Reguluje hladiny hormónu serotonínu v tele, čo prispieva k šťastiu a pohode. V dôsledku toho tiež znižuje príznaky úzkosti.

 • Harmonizuje všetky 3 dóše - Shirodhara vyrovnáva dóše v tele a zároveň prináša skutočne obohacujúci a božský zážitok. Shirodhara je vynikajúca terapia najmä pre harmonizáciu Váty. Vyrovnávacie vlastnosti bylinných olejov pôsobia proti chladnému, ľahkému a kolísavému charakteru Váty.

 • Obnoví vitalitu vlasov: Liečivé oleje absorbované cez pokožku hlavy stimulujú vlasové folikuly, a preto je Shirodhara dôležitá terapia na liečbu problémov s vlasmi, ako je predčasné šedivenie vlasov alebo vypadávanie vlasov.


Rôzne typy Shirodhara masáže


Aj keď sa pri Shirodhare používa vo väčšine prípadov medikovaný olej, môžu sa použiť aj iné tekutiny:

 • Kashayadhara: Terapia sa vykonáva pomocou liečivého bylinného odvaru nazývaného Kashayadhara. Druh bylín používaných pri tejto terapii sa vyberá s ohľadom na zdravotný stav pacienta.

 • Thailadhara: Pri terapii sa používa liečivý olej.

 • Ksheerdhara: Pri terapii sa používa mlieko napustené bylinkami, ako je santalové drevo alebo gáfor. Počas terapie sa mlieko udržiava pri izbovej teplote.

 • Takradhara: Pri terapii sa používi cmar s bylinkami.

Postup - Ako prebieha Shirodhara?

 1. Pacient si ľahne na masážny stôl a zatvorí oči.

 2. Proces sa začína nalievaním špeciálneho liečivého vlažného oleja - ako stály prúd na čelo s jemným oscilačným spôsobom.

 3. Procedúra sa často spája s jemnou masážou tela, vykonávanou popri Shirodhare.

 4. Po ukončení sa pacient nechá niekoľko minút odpočívať.

 5. Procedúra trvá od 30 do 60 minút v závislosti od stavu pacienta. Je dôležité dbať na to, aby sa olej nedostal do očí alebo uší, a preto sa táto terapia odporúča vykonávať len skúseným terapeutom.


Ďalšie dôležité informácie

 • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by sa mala Shirodhara vykonávať buď ráno alebo večer.

 • Po ukončení procedúry sa odporúča kúpať len v teplej vode. Na odstránenie mastnoty z vlasov je možné použiť liečivé ajurvédske šampóny.

 • Vyhnite sa užívaniu kofeínu niekoľko dní po liečbe, pretože by to mohlo negovať výhody liečby. Tiež sa uistite, že budete dodržiavať Váta harmonizujúcu stravu.

 • Shirodhara sa neodporúča ženám v treťom trimestri tehotenstva a ani ľuďom s podráždenou alebo spálenou pokožkou od slnka na čele alebo pokožke hlavy.


Ajurvédska terapia Shirodhara je najžiadanejšou terapiou ajurvédy. Ponúka skvelý pocit relaxácie a prináša mysli upokojujúce účinky. Jej liečivé účinky upokojujú a vyživujú mozog a liečia aj množstvo zdravotných problémov, ako je stres, migréna, hypertenzia. V Škole ajurvédy sa učíme aj túto kráľovskú techniku. Prečítajte si viac o našom dvojročnom module - Ajurvéda Moja profesia.
Comentarios


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page