page contents
top of page

Ako Abhyanga masáž lieči našu myseľ a telo

Podľa ajurvédskych textov niet väčšieho prejavu sebalásky, ako sa naolejovať od hlavy po päty teplým olejom. Táto procedúra sa nazýva Abhyanga. Každodenná Abhyanga obnovuje rovnováhu dóš, zlepšuje celkovú pohodu človeka a podporuje dlhovekosť. Verí sa, že účinky Abhyangy sú podobné tým, ktoré dostávame, keď sme nasýtení láskou. Rovnako ako skúsenosť byť milovaný, aj Abhyanga môže poskytnúť hlboký pocit stability a tepla. Prečítajte si ajurvédsky význam masáže Abhyangy.


Prečo sa v ajurvéde odporúča Abhyanga?


Abhyanga je celotelová ajurvédska masáž, ktorá využíva teplý olej na podporu celkového zdravia a pohody. Zahŕňa natieranie tela od hlavy po päty bylinkovým olejom špeciálne vybraným tak, aby pomohol vyrovnať dóše alebo energie vo vašom tele. Samotný akt masáže odbúrava napätie a stres zo svalov. Aj keď sa niekedy odporúča masáž od profesionálneho masážneho terapeuta, učením a praktizovaním ajurvédskych automasážnych techník sa dá veľa získať. Vďaka automasáži sa fantastické výhody Abhyangy stanú ľahko dostupné v pohodlí vášho domova. Ide o účinný spôsob, ako znížiť hladinu stresu, zlepšiť kvalitu spánku a zlepšiť celkovú kvalitu života. Postupom času sa automasáž stáva pravidelným prejavom sebalásky, na ktorý sa budete tešiť každý deň.


Zázraky, ktoré robí Abhyanga


V sanskrte existuje slovo pre olej - sneha - to isté slovo, ktoré sa používa na opis lásky alebo nežnej náklonnosti. Keď natrieme telo olejom, natrieme sa láskou. A sebaláska je len začiatok zdravotných výhod Abhyangy:

 • Pomáha rozpustiť stres a všetky starosti.

 • Upokojuje celý nervový systém.

 • Pomáha zamedziť “prúd nezastaviteľných myšlienok”.

 • Ukľudňuje telo, navodzuje plnohodnotný a hlboký spánok.

 • Účinkuje pri bolestiach kĺbov a iných ochoreniach pohybového aparátu.

 • Znižuje bolesť a stuhnutosť tela.

 • Tonizuje svaly a zvyšuje pevnosť tkaniva.

 • Zvyšuje úroveň vytrvalosti a bdelosti počas bežného dňa.

 • Zlepšuje krvný obeh a vyživuje pokožku.

 • Odstraňuje toxíny a omladzuje celé telo.

 • Dobrá správa pre všetky ženy - odstraňuje celulitídu.

 • Podporuje celkovú vitalitu a vyžarovanie človeka.

Abhyanga záleží od stavu dóš a ročného obdobia


Abhyanga je najsilnejšia technika pri zvýšenej Váte, ktorá sa zvykne vychyľovať v období Váty - na jeseň. Na jeseň môžeme často pociťovať rozlietanosť mysle, nesústredenosť, problémy s trávením či nespavosť a práve Abhyanga je najsilneším nástrojom, ktorá nás dokáže takmer okamžite harmonizovať. Viac o tomto období si môžete prečítať v našom článku.

 • Vata dóša, obdobie jeseň: aplikuje sa 4-5 krát týždenne pomocou sezamového alebo mandľového oleja. Môže sa pridať pár kvapiek esenciálneho oleja Škorica alebo Klinček.

 • Pitta dóša, obdobie leto: aplikuje sa 3-4 krát týždenne použitím kokosového alebo slnečnicového oleja. Môže sa pridať pár kvapiek esenciálneho oleja Santal alebo Ruža.

 • Kapha dóša, obdobie jar: aplikuje sa 1-2 krát týždenne použitím bodliakového oleja alebo oleja vyrovnávajúceho Kapha dóšu. Môže sa pridať pár kvapiek esenciálneho oleja Eukalyptus alebo Pomaranč.

 • Harmonizujúci olej pre všetky tri dóše: jojobový olej, ghí.


Postup Abhyangy


Urobiť prvé kroky k masáži olejom môže byť náročnejšie, preto si vyberte pokojnejší deň. Ajurvéda odporúča praktizovať Abhyangu minimálne pätnásť minút, aby účinky oleja dosiahli sedem dhátu, čiže vrstiev tkaniva v tele. Masírujte sa s láskou a trpezlivosťou ráno alebo večer pred spaním.

 1. Olej zohrejte (nalejte do šálky a zohrejte vo vodnom kúpeli). Otestujte teplotu kvapkou na vnútorné zápästie, olej by mal byť príjemne teplý a nie horúci.

 2. Najprv si naneste olej na temeno hlavy (adhipati marma) a odtiaľ pomaly krúživými ťahmi po celej hlave - strávte pár minút masírovaním celej pokožky hlavy (je to domov mnohých ďalších dôležitých marmových bodov – bodov koncentrovanej vitálnej energie). Ak si nechcete dávať olej na vlasy, hlavu vynechajte.

 3. Tvár: Masírujte si krúživými pohybmi čelo, spánky, líca a čeľuste (vždy pohybom nahor). Uistite sa, že si masírujete uši, najmä ušné lalôčiky (je to domov základných marmových bodov a nervových zakončení).

 4. Používajte dlhé ťahy na končatiny (ruky a nohy) a kruhové ťahy na kĺby (lakte a kolená). Vždy masírujte smerom k vášmu srdcu.

 5. Masírujte brucho a hrudník širokými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Na bruchu sledujte dráhu hrubého čreva, pohybom hore na pravej strane brucha, potom naprieč, potom dole na ľavej strane.

 6. Dokončite masáž masírovaním chodidiel aspoň pár minút. Nohy sú veľmi dôležitou súčasťou tela s nervovými zakončeniami základných orgánov a dôležitými marmovými bodmi.

 7. Teraz si urobte základnú hygienu, umyte si zuby, muži sa môžu oholiť. Počkajte aspoň 15 minút v teplej miestnosti, aby sa olej vstrebal a prenikol do hlbších vrstiev tela.

 8. Užite si teplý kúpeľ alebo sprchu. Použite len jemné mydlo, vyhnite sa energickému mydleniu a treniu tela.

 9. Keď vyjdete z vane, jemne sa osušte uterákom.

 10. Vychutnajte si ten pocit, že ste vyživili svoje telo, myseľ a ducha a noste ho so sebou.


5 prípadov, kedy Abhyangu nerobiť

 1. Po jedle alebo v prípade ťažkých porúch trávenia.

 2. Ak je prítomný v tele zápal alebo horúčka.

 3. Počas menštruačného cyklu.

 4. Počas prvých troch mesiacov tehotenstva.

 5. V prípade nevoľnosti alebo po zvracaní.


Keď sa naučíte základy Abhyangy, vytvorte si vlastný rituál. Môžete zvážiť pridanie obľúbených esenciálnych olejčekov, počúvanie upokojujúcej hudby počas masáže, zapálenie sviečok a meditáciu pred opláchnutím - čokoľvek, čo vám pomôže uvoľniť sa a nájsť hlbší zmysel tejto úžasnej masáže.
Commenti


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page