page contents
top of page

Ako najlepšie zvládať stres podľa ajurvédy?

Stres je prirodzený spôsob, ako sa vyrovnať s nebezpečnou situáciou. V dnešnej zrýchlenej dobe ho zažívame tak často, že väčšina chorôb pochádza práve zo stresu. Na zmiernenie účinkov stresu nám ponúka ajurvéda širokú škálu byliniek, ajurvédskych terapií a to všetko môžeme zosilniť kvalitnou meditáciou na uvoľnenie. Je len na nás ako sa ku stresu postavíme. Môžeme zvoliť “boj alebo útek”. Ak ostaneme a začneme sa s danou situáciou “hrať”, môže to byť s ajurvédou jednoduché.

Stres ako najväčší nepriateľ?

Počas niekoľkých sekúnd sa po stresovej reakcii uvoľní stresový hormón kortizol. Kortizol vyvolá reakciu tela na boj ale útek a tak vznikajú krátkodobé účinky stresu. Ak telo nemá príležitosť zotaviť sa z krátkodobého stresu, časom sa objavia dlhodobé účinky stresu.

Krátkodobé účinky stresu sú:

 • slabé trávenie

 • hromadenie tuku

 • zvýšená hladina cukru v krvi

 • zvýšený krvný tlak


Dlhodobé účinky stresu sú:

 • poškodené voľné radiály

 • znížená pamäť a dezorientácia

 • znížená sexuálna funkcia

 • uvoľňovanie stresových hormónov

 • jeden z najnebezpečnejších dopadov je poškodenie chromozómov


Prirodzená ochrana tela pred napätím sa nazýva homeostáza. Homeostáza vytvorí okamžité fyziologické úpravy, čím udržuje v tele harmonickú rovnováhu. Ak sa vnútorné prostredie organizmu preťaží stresom, výsledná nerovnováha môže trvať hodiny, dni, týždne alebo aj dlhšie. Ak príde stres do chronického štádia, začínajú sa rozpadávať a skracovať najdôležitejšie časti našej DNA - chromozómy. Inými slovami povedané chronický stres = skracovanie chromozómov = rýchle starnutie. Aj preto sa hovorí o strese ako o jednom z najväčších nepriateľov. Stres sa stal skutočne tak veľkou hrozbou, že 60-80% pacientov navštevuje lekársku starostlivosť kvôli problémom súvisiacich práve so stresom.


Ajurvédska fytoterapia - liečba stresu


Stres v ajurvéde pomáha zvládnuť ajurvédska fytoterapia. Najznámejšie bylinky na stres, ktoré kúpite aj na Slovensku sú: Ašvaganda, Brahmi, Gotu kola, Valeriána, Sladké drievko a Tulsi.


Ashwagandha alebo indický ženšen


Ashwagandha je vyhľadávaná pre svoje adaptogénne účinky. Po tisícročia sa používa ako rasayana (tonikum). Podporuje mladistvý stav fyzického a duševného zdravia a rozširuje šťastie. Po pravidelnom užívaní zlepšuje náladu, funkciu srdca, zdravú hladinu cukru v krvi a normálnu hladinu stresového hormónu. Podáva sa aj malým deťom pre zlepšenie pamäti a sústredenia. Ashwagandu používajú ako domáci liek Indovia, ktorí ju považujú za najlepšie tonikum pre starých ľudí a deti, a ako afrodiziakum u mladých ľudí. Je to jeden z najlepších nervových tonikov ajurvédy.


Brahmi alebo Bacopa


Brahmi je terapeutická bylina bežne používaná ako zosilňovač pamäte, afrodiziakum a tonikum pre zdravie. Neuveriteľne zlepšuje funkcie mozgu a posilňuje pamäť. Zvyšuje tri aspekty pamäte, ktoré zahŕňajú dlhodobú pamäť, krátkodobú pamäť a kapacitu na uchovávanie. Brahmi má ochladzujúcu vlastnosť, ktorá udržuje myseľ pokojnú a bez strachu. Podporuje tiež zdravý spánok a celkové uvoľnenie od akéhokoľvek napätia.


Gotu kola alebo bylinka dlhovekosti


Gotu kola je základom ajurvédskej medicíny. Liečivá rastlinka má moc zvýšiť mozgový výkon, pomôcť s kožnými problémami a podporovať zdravie pečene a obličiek. Používa sa pre svoje protizápalové účinky, ako aj pre podporu celkového duševného zdravia. Výrazne zlepšuje zdravie a pohodu. relaxačný účinok a silný účinok pri úzkosti. Gotu kola je známy doplnok pri Parkinsonovej chorobe a problémoch s kŕčovými žilami. Gotu kola je možné užívať ako doplnok, variť ako čaj alebo používať ako extrakt. Na kožné ochorenia a hojenie rán sa môže nanášať pasta z Gotu kola aj lokálne.


Valeriána alebo kozlík lekársky


Najčastejšie sa Valeriána odporúča pri poruchách spánku. Často sa kombinuje s chmeľom alebo inými bylinami, ktoré tiež spôsobujú ospalosť. Valeriána sa používa na stavy spojené s úzkosťou a psychickým stresom, vrátane nervovej astmy, hysterických stavov, strachu z choroby (hypochondrie), bolesti hlavy, migrény. Priaznivo pôsobí aj na žalúdočné ťažkosti. Valeriána je účinná aj pri bolestiach svalov a kĺbov. Niektoré ženy používajú Valeriánu na menštruačné kŕče a na príznaky spojené s menopauzou, vrátane návalov horúčavy.


Sladké drievko


Sladké drievko je populárne sladidlo, ktoré sa nachádza v mnohých nealkoholických nápojoch, potravinárskych výrobkoch, občerstvení a bylinných liekoch. Liečivý odvar zo Sladkého drievka je známy na tlmenie dráždivého kašľa. Sladké drievko navodzuje duševný pokoj a celkovú rovnováhu v tele. Látky zo sladkého drievka podporujú aj tvorbu žalúdočných štiav a trávenie. Používa sa výživových doplnkoch či čajových zmesiach na podporu správnej funkcie dýchacích ciest. Celkovo tiež prospieva zdraviu močovej a pohlavnej sústavy mužov i žien. Sladké drievko sa nesmie užívať vo veľkom množstve.


Tulsi alebo svätá bazalka


Tulsi má v ajurvéde výnimočné miesto. Hinduisti ju považujú za posvätnú a uctievajú ju. Hovorí sa o nej, že je to bylinka múdrejšia ako človek. Ak vojde do tela, rieši to, čo telo potrebuje napraviť. Tulsi je silný adaptogén - prostriedok, ktorý pomáha telu efektívnejšie sa adaptovať na stres a podporuje homeostázu. Adaptogény znižujú intenzitu negatívneho vplyvu stresu spôsobeného psychickým napätím, emočnými ťažkosťami, zlým životným štýlom, chorobami, infekciami. Na ochranu DNA pred stresom sa používa trojkombinácia Tulsi, Brahmi a Ashwagandha.


Pri užívaní ajurvédskych bylín sa poraďte s ajurvédskym teraupetom, aká bylinka je pre vašu dóšu a zdravotný stav najvhodnejšia.


Ajurvédské olejové terapie


Ak môžete, požiadajte v najbližšom ajurvédskom centre o fantastické ajurvédske olejové terapie na odstránenie stresu ako je celotelová olejová masáž - Abhjanga, alebo olejovanie hlavy - Shirodhara.

Olejová masáž celého tela Abhjanga


Ajurvédska olejová masáž pomáha zmierňovať bolesti kĺbov a svalov. Masáž uvoľňuje napätie v kĺboch, stimuluje tok energie v tele. Obnovuje pocit vitality, ľahkosti a hlboko relaxuje. Ajurvédske oleje urýchľujú vylučovanie toxínov, premasťujú tkanivá a vyživujú tak pokožku, svaly, kosti a kĺby. Pri zvýšenom lymfatickom a krvnom obehu sa dosiahne detoxikácia a regenerácia tela. Ajurvédske masáže týmto spôsobom predlžujú mladosť a vitalitu tela. Pravidelná masáž nádherne skrášľuje vzhľad pokožky. Olejovú automasáž si môžete urobiť aj sami. Stačí zohriať 50 ml sezamového oleja a krúživými pohybmi vmasírovať do tela, od hlavy až po päty. Následne sa len opláchnite teplou vodou a nechajte olej pôsobiť po celú noc.


Olejová masáž hlavy Shirodhara


Shirodharu odporúčame absolvovať u skúsených ajurvédskych terapeutov. Shirodhara je relaxačná technika, pri ktorej prichádza k hlbokému uvoľneniu nervového systému pomocou aplikácie jemného prúdu teplého liečivého oleja na oblasť hlavy - najmä pôsobením teplého prúdu v oblasti tzv. tretieho oka. Ide o úžasný spôsob, kedy sa od začatia liatia oleja vypne myseľ a odídu všetky myšlienky. Vy máte možnosť nahliadnuť do svojho vnútra, pocítiť harmóniu. Ajurvédska masáž hlavy dodáva prináša relax a myseľ si počas nej neskutočne oddýchne.


Poďme ešte o level vyššie


Ájurvéda hovorí, že stres je hlavnou príčinou viacerých chorôb. Stres nás oddeľuje od našej skutočnej podstaty, od toho čo v skutočnosti sme. Úplné zvládanie stresu spočíva v dosiahnutí mieru (Shanthi) na všetkých úrovniach. Najsilnejším nástrojom je proces, v ktorom netreba nič robiť, len BYŤ - meditácia. Je to prvotný krok zbavenia sa všetkého napätia a stresu v tele.

Prečo práve meditácia? Pretože…


“Ak v meditácii pochopíme kto sme a kto nie sme, nemôžeme byť v strese alebo v strachu.

Ak nebudeme v strese alebo v strachu, nebude sa odčerpávať naša životná energia a nebudeme sa cítiť vyčerpaní a chorí.

Ak sa nebude odčerpávať naša životná energia, budeme uvoľnení na všetkých úrovniach.

Ak budeme stále uvoľnení, budeme žiť v intelektuálnom pochopení a emočnej rovnováhe.”


Meditácia na uvoľnenie pomáha pomaly odstraňovať stres a vnášať do života blaženosť. Spolu so zahrnutím vyššie uvedených rád, ako je ajurvédska fytoterapia a ajurvédske olejové terapie, môže byť stres minulosťou pre každú bytosť.


Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page