page contents
top of page

Ako rieši ajurvéda problém s otehotnením

Problém neplodnosti je v dnešnej dobe pomerne bežný a na scénu čoraz častejšie prichádza liečba pomocou ajurvédy. Ajurvéda podporuje zdravie posilňovaním vlastných samoliečebných procesov. Zameriava sa na liečbu neplodnosti holisticky s cieľom zlepšiť celkové zdravie a kvalitu života jednotlivca. Prečítajte si celý zaujímavý článok o neplodnosti z pohľadu najstaršej medicíny sveta a budete prekvapení.


Ako sa na plodnosť pozerá ajurvéda


Plodenie je súčasťou prírody. Každá živá bytosť môže prispieť plodením k udržaniu vesmíru a života na planéte. Ak chceme vypestovať dobrú úrodu, najprv sa musíme pozrieť na miesto, kde sa má plodina pestovať. Je zem v dobrom stave? Je potrebné zem upravovať hnojivom? Aká je klíma? Je tam dostatok vody a slnečného svetla? A tak isto, ak chceme vytvoriť život, musíme sa pozrieť na stav našich tiel. Tu prichádza na scénu ajurvéda. Ajurvéda dokáže napraviť nerovnováhu spôsobenú nesprávnou stravou a životným štýlom. Ajurvédski terapeuti sa pri liečbe neplodnosti zameriavajú na optimálne zdravie ženy, jej maternice a reprodukčných orgánov a optimálne zdravie muža a na kvalitu spermií.


V duchovnom zmysle pozývame na zem dušu, ktorej chceme dať všetky šance pre dobré zdravie tela a mysle. Rovnako ako v prípade pôdy, môžeme vytvoriť krásne kvety, dobré plodiny a hodnotné ovocie, tak aj s ajurvédou môžeme vytvoriť krásne zdravé deti.


Ako sa v ajurvéde rieši problém s otehnotnením stravou


Strava zohráva dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe chorôb a pri udržiavaní dobrého zdravia. Jedlo bolo v starovekých indických písmach prirovnávané k Bohu, pretože je hlavným faktorom pre udržanie a výživu života. Toto sú základné pravidlá pre liečbu neplodnosti:

 1. Jedálniček pri liečbe neplodnosti zahŕňa prísnu konzumáciu potravín, ktoré zvyšujú Ojas (zodpovedný za celkové zdravie, energiu, vyžarovanie) a vyhýbanie sa látkam, ktoré znižujú Ojas.

 2. Konzumácia plnohodnotných potravín poskytuje okrem vlákniny, ktorá ovplyvňuje hormonálne hladiny tela, všetky živiny pre zdravie.

 3. Stavebné potraviny pre Ojas sú čerstvé mlieko, ghí, orechy, sezamové semienka, datle, tekvicové semienka, med, šafran, čerstvé organické ovocie a zelenina, bielkoviny z rastlinných zdrojov ako šošovica, hrášok, korenie ako aždvajn, kurkuma (zlepšuje interakciu medzi hormónmi a cieľovými tkanivami), rímska rasca (prečisťuje maternicu u žien a urogenitálny trakt u mužov) a čierna rasca.

 4. Potraviny obsahujúce konzervačné látky a iné chemikálie, ako sú umelé sladidlá, môžu prispieť k neplodnosti. Nepriaznivá je aj strava s vysokým obsahom tuku, nadbytok alkoholu a kofeínu, tabak, červené mäso či rafinované sacharidy.

Liečba ajurvédskymi prípravkami


Neplodnosť je z pohľadu ajurvédy dôsledok inej choroby. Takže bylinky používané pri liečbe sú zamerané na odstránenie základnej príčiny. Najznámejšie a najpoužívanejšie bylinky sú Ashwagandha (Withania somnifera), Shatavari (Asparagus racemousus), Amalaki (Emblica officinalis).


Žiadna jednotlivá bylina sa nepovažuje za užitočnú na podporu plodnosti. Preto sa pri liečbe neplodnosti používa kombinácia bylín s cieľom napraviť problém, ktorý neplodnosť spôsobuje:

 • Porucha ovulácie - Ashoka, Dashmoola, Shatavari, Aloe vera, Guggul.

 • Predčasné zlyhanie vaječníkov (POF) - Ashoka, Dashmoola, Shatavari, Guduči.

 • Upchaté vajíčkovody, zrasty a zápalové ochorenia panvy - Guduči, Punarnava.

Správna kombinácia bylín pomáha pri regulácii menštruačného cyklu, zvyšovaní celkového zdravia a pohody, revitalizácii spermií (zlepšenie počtu a kvality spermií), znižovaní stresu, zlepšovaní spánku, kontrole úzkosti a zvyšovaní hladiny energie, vyrovnávaní endokrinného systému a zlepšovaní prietoku krvi v panvovej dutine, čím sa podporuje plodnosť.


4 kompasy plodnosti


V ajurvéde existujú štyri hlavné regulátory kontrolujúce plodnosť.


1. Ammbu (voda) alebo hladina hormónov


Doslovný sanskrtský význam Ammbu je voda a vzťahuje sa aj na hladinu hormónov v tele. Hormonálna rovnováha u žien i mužov hrá dôležitú úlohu v tehotenstve. Ženské hormóny estrogén a progesterón musia byť preto v dokonalej rovnováhe.


Pravidelný menštruačný cyklus je dôležitý pre každú ženu, ktorá chce otehotnieť. V prvej polovici menštruačného cyklu, prvých 14 dní, považujeme za dominantné obdobie estrogénov. V tomto čase sa ženy cítia ako bohyne a majú najlepšiu šancu oplodniť dozrievajúce vajíčka. V tomto období môžete vidieť pokojnú, milujúcu, starostlivú, šťastnú, ženskejšiu povahu ženy. Keď sú hladiny estrogénových hormónov v tomto čase nevyrovnané, budete pociťovať málo energie, miernu depresiu, chuť na sladké a celkové nešťastie.


V druhej polovici cyklu prichádza na rad hormón progesterón. Tento hormón je zodpovedný za odstránenie všetkých negatívnych fyzických a emocionálnych nerovnováh a vytvorenie dokonalého lona na uhniezdenie už oplodneného vajíčka. Prvý týždeň druhej polovice menštruačného cyklu by sa ženy mali cítiť normálne a šťastne. V poslednom týždni menštruačného cyklu by vám telo malo povedať, či bolo oplodnenie úspešné alebo nie. Ak nie, prichádza nepokoj, hnev, návaly horúčavy a neznášanlivosť, túžba po sladkostiach. Tieto príznaky sú spôsobené „plačúcou maternicou“, t.j. neúspešným zahniezdením vajíčka, ktoré vedie k menštruácii. Ak je progesterónový hormón v nerovnováhe, vyššie uvedené príznaky spôsobujú nepohodlie. V ajurvéde môžeme rozpoznať hormonálnu nerovnováhu a napravíme ju podávaním ajurvédskej bylinnej liečby.


2. EEJA znamená samičie a samčie vajíčko (vajíčko a spermie)


U žien môže zrelosť vajíčok, nízky počet vajíčok a nekvalitné vajíčka ovplyvniť plodnosť a spôsobiť niektoré poruchy. Plodnosť závisí aj od veku človeka a od toho, ako sa v minulosti staral o svoje telo a myseľ. Vysoká konzumácia alkoholu, fajčenie, rýchle občerstvenie, príjem antikoncepcie a emocionálny a fyzický stres - tieto skutočnosti prispievajú k neplodnosti. Príčinou je narušaná dóša Váta. Rovnováhu nastolíme pomocou ajurvédskych bylín, Váta stravou a aplikovaním ajurvédskeho detoxu - Panchakarma.


3. Shaktra - lono alebo panvová dutina


Ak chcete odložiť najkrajšie šperky, máte pre nich pripravený kvalitný obal, aby sa nepoškodili. Ajurvédske základy sú rovnaké. Keď sa pripravujete na počatie dieťaťa, musíte pripraviť maternicu na pohodlné nosenie dieťaťa počas tehotenstva, a predovšetkým počas prvých troch mesiacov.


V ajurvéde to závisí od kvality zahrievania a chladenia celého tela. V ideálnom prípade tri mesiace pred tehotenstvom by ste mali zvážiť diétne rady, aby ste udržali neutrálnu rovnováhu tela. Mali by ste sa snažiť zostať uvoľnená a pripraviť sa na bezpodmienečnú lásku k svojmu dieťaťu. Väčšina žien má nadmerné teplo v panvovej dutine a to môže spôsobiť poruchu vyvíjajúceho sa plodu. Toto nadmerné teplo v panvovej oblasti môže spôsobiť, že sa oplodnené vajíčko neuhniezdi alebo spôsobiť poruchu funkcie plodu v počiatočných štádiách tehotenstva. Môže tiež viesť k potratom. Pitta dóša, ktorá spôsobuje prehrievane, môže byť kontrolovaná iba prispôsobením stravy a životného štýlu pomocou ajurvédy.


4. Kala alebo čas


Niekedy môžu mať páry dokonalé zdravie, ale nedarí sa im otehotnieť. V ajurvéde je táto situácia opísaná v termínoch kala alebo čas. Čas beží súbežne s karmou. Ajurvéda pomáha vysvetliť karmu (činnosť) a kala (čas) a umožňuje uvedomiť si, že na niektoré veci čaká len ten správny čas a niekedy kvôli karmickému vplyvu nemusia vôbec nastať.


Nezabúdajte, že duchovné, emocionálne a duševné blaho prispievajú rovnakou mierou k počatiu. Spolu s prírodnou liečbou ajurvédskej medicíny môžete dosiahnuť skutočné výsledky. Lákajú vás princípy najstaršej medicíny sveta? Pozrite sa na celú ponuku vzdelávania v Škole ajurvédy.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page