page contents
top of page

Ajurvédsky detox zvaný Panchakarma

Študenti Školy ajurvédy už začali s jarným ajurvédskym detoxom - Panchakarmou. Jedným z hlavných tromfov ajurvédy je práve tento perfektne prepracovaný detox s blahodárnymi účinkami na telo i dušu. Trúfnete si tiež? Ako bonus si môžete na konci článku zdarma stiahnuť ebook o ajurvédskej detoxikácii.


Ajurvédsky detox - základ starostlivosti o telo a dlhovekosti


Ájurvéda je viac ako liečebný systém. Ajurvéda je veda o živote. Vedie každého jednotlivca pri správnom výbere stravy, životných návykov a cvičení. Obnovuje rovnováhu v tele, mysli a vedomí, čím zabraňuje vzniku chorôb. Podľa ajurvédy je každý človek jedinečným fenoménom kozmického vedomia a prejavuje sa prostredníctvom piatich základných prvkov - priestoru, vzduchu, ohňa, vody a zeme. Aby sme v plnom rozsahu pochopili liečebné účinky ajurvédskej detoxikácie, je potrebné vysvetliť si význam slova dóša. Zjednodušene si pod slovom dóša môžeme predstaviť určitú špecifickú energiu, inteligenciu alebo regulátor.


V ajurvéde rozlišujeme tri dóše:

 • Váta - kombinácia priestoru a vzduchu

 • Pitta - kombinácia ohňa a vody

 • Kapha - kombinácia vody a zeme

Keď sa človek narodí a prvýkrát nadýchne vlastnými pľúcami, zafixujú sa tieto dóše v určitom vzájomnom pomere, ktorý je špecifický pre každého človeka. Takto vzniká individuálna ajurvédska konštitúcia každého človeka. Tá určuje ako vyzeráme, ako sa správame a reagujeme, čo nám prospieva a čo nám škodí.


Pri nesprávnej strave a životnom štýle vznikajú toxíny (v ajurvéde nazývané áma) vstupujúce do krvného obehu, cirkulujúce v celom tele a upchávajúce kanály. Áma je základnou vnútornou príčinou všetkých chorôb v dôsledku nerovnováhy dóš. Kľúč k prevencii chorôb spočíva v pomoci telu eliminovať toxíny. Ajurvéda odporúča na zastavenie vytvárania ámy správnu stravu s vhodným životným štýlom, zvykmi, cvičením a vykonávanie očistných metód - ako je napríklad Panchakarma.


Čo je to Panchakarma?


Panchakarma je opísaná v tradičných ajurvédskych spisoch ako Čaraka Samhita a tiež Aštanga Hridaya. Nie je to módny detoxikačný hit vymyslený človekom, nie je to detoxikácia vymyslená pre konkrétny komerčný produkt za účelom predaja. Ide o staré a preverené učenie tisíckami rokov a nespočetným množstvom ľudí.


Ajurvédske detoxikačné terapie sa delia na Šamana terapie a Šódhana terapie.

 • Šamana terapiejemnejšie detoxikačné terapie, ktoré majú „ukľudňovať“ dóše, ktoré sú v disharmónii a spôsobujú choroby. Sem patrí napríklad vhodné telesné cvičenie, podpora tráviaceho ohňa rôznymi prípravkami, vystavovaniu sa svitu slnka, mesiaca a čerstvému vzduchu, terapeutický pôst.

 • Šódhana terapieúčinnejšie terapie, ktoré majú za cieľ doviesť dóšu, ktorá opustila svoje sídlo naspäť „domov“ a ukončiť tak jej zhubné pôsobenie „na cudzom území“ a tak človeka vyliečiť. Odstrániť príčiny aj následky. Pomáhajú vylučovať nadbytočné dóše von z tela, hlavne cez gastro-intestinálny trakt. Tu patrí Panchakarma.


Kľúčom ajurvédskeho detoxu je olejovanie


Na začiatku detoxu je potrebné pripraviť telo metódami, ktoré ho povzbudia k tomu, aby sa zbavovalo toxínov. Telo olejujeme vnútra i zvonku, čím pomáhame toxínom pohybovať sa smerom ku gastrointestinálnemu traktu. Každé ráno konzumujeme na lačno lyžicu teplého ghee a každý večer zakončíme olejovaním tela a následne parnou saunou / či teplým kúpeľom. Po siedmich dňoch olejovania sú dóše „zrelé“ a prichádzajú na rad jednotlivé terapie.


Použitie tuku pri detoxikácii vyvoláva časté otázky ľudí, prečo počas detoxu zásobujeme telo zvonku aj zvnútra tukom, ktorého sa vlastne chcú ľudia počas detoxu práve zbaviť. Zdanlivý paradox sa dá vysvetliť jednoducho. Pretože pri Panchakarme, ktorá je „totálnou detoxikáciou“ odstraňujeme toxíny nielen z tráviaceho traktu, ale aj z hlbokých tkanív na ktoré sú už toxíny dlhodobo naviazané, musíme ich najskôr rozpustiť. To sa deje práve použitím vonkajšieho aj vnútorného olejovania. Veľa toxínov je rozpustných práve v tuku. Konzumovanie ghí na lačno spúšťa zvláštnu metabolickú reakciu, pri ktorej začína organizmus na výrobu energie spaľovať práve vlastné tuky spolu s toxínmi v nich rozpustenými. Tým sa spúšťa proces detoxikácie. Keď sú toxíny rozpustené, je potrebné ich zmäkčiť. To sa robí práve naparovaním v ajurvédskej saune alebo teplým kúpeľom. Keď sú toxíny rozpustené a zmäkčené, tak sa dajú vhodnou ajurvédskou masážou dopraviť z kostného, lymfatického a svalového tkaniva do tráviaceho traktu a odtiaľ vylúčiť von.


Panchakarma sa skladá z piatich terapií


Vamana – terapeutické zvracanie na liečbu problémov Kapha dóše

Viréčana – použitie terapeutického preháňadla na liečbu problémov Pitta dóše

Basti – čistiace a vyživovacie klystíry na liečbu problémov Váta dóše

Nasya – očista dutín hlavy a odstraňovanie toxínov z hlavy

Rakta mokšana – očista krvi a odstraňovanie toxínov z krvi


Panchakarma sleduje prirodzenú múdrosť tela, funkcionalitu telesných tkanív a telesných dráh a tiež rytmy prírody. Ide naozaj o radikálnu detoxikáciu. Zohľadňovanie cyklov prírody pre očistu tela znamená zohľadňovanie ročnej doby a dennej doby. Znamená to napríklad aj fakt, že Vamana – terapeutické zvracanie na odstránenie prebytku Kaphy je oveľa účinnejšie na jar, kedy je kapha tekutejšia a možno ju účinne odstrániť z tkanív a orgánov oproti zimnému obdobiu, kedy je Kapha v tele tuhá. Aj z tohto dôvodu sa pred samotným výkonom Panchakarmy robia takzvané prípravné terapie.


Upozornenia pred Panchakarmou

 • Počas celého detoxu sa odporúča dostatočne si oddýchnuť a vyhnúť sa namáhavému cvičeniu, sexuálnej aktivite, ponocovaniu, hlasnej hudbe, televízii a iným podobným stimulujúcim zážitkom. Odporúča sa tiež venovať osobitnú pozornosť udržiavaniu tela v teple a pozorovaniu myšlienok a zážitkov človeka počas tejto doby.

 • Odporúča sa mono-diéta khičrí a ghee, ako aj základné obmedzenia týkajúce sa studených nápojov, studených jedál, kofeínu, bieleho cukru, alkoholu a mliečnych výrobkov. Dôvodom diéty je, že počas procesu čistenia si tráviaci oheň (Agni) oddýchne. Rovnako ako sa toxíny presúvajú späť do gastrointestinálneho traktu, tráviaca sila sa ďalej spomaľuje. Khičrí dodá primeranú výživu, je veľmi ľahko stráviteľné, vyživuje všetky tkanivá tela, je vynikajúce na odbúravanie a pomáha pri detoxikácii a čistení. Khičrí je ochutená zmes ryže a Mungo fazuliek a je základom ajurvédskeho spôsobu života. Ryža Basmati a fazuľa Mungo spoločne vytvárajú vyvážené jedlo. Vynikajúca proteínová kombinácia, ktorá je tridóšická.

Dá sa Panchakarma vykonať aj doma?


Klasická Panchakarma, ktorá sa vykonáva v známych ajurvédskych strediskách v Indii alebo na Srí Lanke, sa vykonáva po diagnostike ajurvédskym lekárom a pod jeho dohľadom. Domácu bezpečnú verziu Panchakarmy nájdete v našom ebooku, ktorý si možete zdarma stiahnuť pod článkom. Panchakarmu je možné vykonávať doma, samostatne, ale až po diagnostike vykonanej skúseným ajurvédskym terapeutom.


Diagnostika je potrebná na to, aby sa zohľadnil zdravotný stav, vek, sila organizmu a ročná doba. Ďalšie kroky domácej Panchakarmy sme zostavili tak, aby ju mohol použiť po konzultácii s ajurvédskym terapeutom každý samostatne, aj bez priameho lekárskeho dozoru. Samozrejme je veľmi dôležité mať možnosť akékoľvek problémy, ktoré by mohli vzniknúť počas detoxu, konzultovať s ajurvédskym terapeutom, alebo nezaujatým lekárom. Čítajte viac o ajurvédskej diagnostike.


Ebook o domácom ajurvédskom detoxe si môžete stiahnuť tu:

EBOOK - Panchakarma
.pdf
Stáhnout PDF • 611KB

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page