page contents
top of page

Ako sa v ajurvéde liečia bolesti kĺbov

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, do akej miery je každý pohyb závislý na zdravých kĺboch? Kĺby sú nevyhnutné pre telesný pohyb a napriek tomu sú často podceňované. Starostlivosť o kĺby môže mať obrovský vplyv na to, ako pohodlne sa vo svojom tele cítime. Prečítajte si zaujímavý článok, ako sa v ajurvéde liečia bolesti kĺbov.


Bolesti kĺbov - Klasická liečba vs. ajurvédska liečba


Klasická liečba pri bolesti kĺbov zahŕňa predpisovanie liekov proti bolesti a zápalu. Liečba je dlhodobá a pacient môže mať rôzne komplikácie a nežiaduce účinky. Čo hovorí ajurvéda? Podľa ajurvédy existujú tri typy muskuloskeletálnych porúch, a to:

 • amavata (reumatoidná artritída)

 • sandhivata (osteoartritída)

 • vatarakta (dna)

Ajurvéda hovorí, že prebytočná dóša Váta alebo Áma (toxíny) cirkulujúca v tele sa ukladá v kĺboch, čo spôsobuje opuch, zápaly a nakoniec vedie k artritíde. Nedostatok pohybu, emočný stres a nesprávny životný štýl sú ďalšie dôvody bolesti kĺbov.


Všeobecná podpora kĺbov podľa ajurvédy

 • Podpora kĺbov je založená na odstránení nahromadených toxínov, ich premiestnenia späť do GI traktu a odtiaľ ich vylúčenia von z tela. Zároveň je potrebné zmierniť zápaly, podporiť správnu cirkuláciu a vyvážiť tráviaci oheň v tkanivách. Zvýšenie tráviaceho ohňa zaistí, že prebytočné toxíny si v budúcnosti nebudú hľadať cestu späť do kĺbov. V tomto prípade odporúčame začať s ajurvédskym detoxom - Panchakarmou. Viac o Panchakarme si môžete prečítať tu.

 • Bolesti kĺbov a mnoho ďalších chorôb pramenia z hrubého čreva, ktoré je sídlom Váty. V ajurvéde existuje množstvo byliniek, ktoré podporujú zdravie hrubého čreva. Triphala je najlepšou voľbou, pretože vyvažuje všetky tri dóše - Váta, Pitta aj Kapha. Triphala je uctievaná pre svoju jedinečnú schopnosť jemne čistiť a detoxikovať tráviaci trakt (a konkrétnejšie hrubé črevo), pričom dopĺňa, vyživuje a omladzuje tkanivá.

 • Prána je životne dôležitý dych - jemná podstata životnej sily, ktorá oživuje všetky bytosti. Vstrebávanie prány môže byť veľmi nápomocné pri trávení a odstraňovaní Ámy z tkanív v celom tele. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako “okúpať” naše tkanivá v čerstvej práne. Najjednoduchšou metódou je stráviť čas v prírode a buď sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť do brucha, alebo sa vydať na príjemnú túru. Pránájáma (jogínske dychové cvičenia) je ďalší účinný spôsob, ako naplniť myseľ i telo pránou.

 • Skúste cvičenie. Ľahká jóga alebo jemná rotácia všetkých kĺbov niekoľkokrát denne pomáha premazávať a chrániť kĺby. Odporúčame aspoň desať otáčok v každom smere pre každý kĺb.


Ako identifikovať nadbytočné dóše v kĺboch


Ajurvéda identifikuje aj tri ďalšie špecifické príčiny bolesti kĺbov - spojené buď s dóšou Váta, Pitta alebo Kapha. Vedieť, ktorá dóša stojí za kĺbovými ochoreniami, nám môže pomôcť implementovať účinnejšie liečebné stratégie.


1. Príznaky zvýšenej Váty v kĺboch


Ide o najčastejší dôvod bolesti kĺbov. Keď prebytočná Váta vstúpi do kĺbov, kĺby vyschnú (ale zvyčajne nie sú opuchnuté), majú tendenciu hlučne “praskať” a môžu byť studené na dotyk. Bolesť kĺbov typu Váta je zvyčajne vyvolaná pohybom a často zahŕňa špecifickú citlivosť jedného bodu. Osteoartritída a reumatoidná artritída sú príklady prebytočnej Váty v kĺboch. Zatiaľ čo príznaky reumatoidnej artritídy môžu napodobňovať symptómy zvýšenej Pitty, zápal v skutočnosti nie je spôsobený Pittou, ale vstupom Ámy do kĺbov. Vátu harmonizujeme dennou rutinou, masírovaním s teplým sezamovým olejom, teplou varenou stravou 3 krát denne a jemnými cvičeniami.2. Príznaky zvýšenej Pitty v kĺboch


Nadbytočná Pitta v kĺboch ​​je charakterizovaná predovšetkým zápalom a opuchom. Kĺby sú často na dotyk horúce a viditeľne červené. Bolesti kĺbov môžu byť trvalo prítomné, často aj bez zhoršenia pohybu. Pittu harmonizujeme diétnou stravou s množstvom obilnín a zeleniny bez výrazných korenín, masírovaním s kokosovým olejom a tiež jemnými cvičeniami, ktoré nezahrievajú organizmus.

3. Príznaky zvýšenej Kaphy v kĺboch


Nadbytočná Kapha v kĺboch ​​má tendenciu spôsobovať stuhnutosť a opuch. Kapha namiesto toho, aby bola zapálená a horúca (ako pri nerovnováhe Pitta), necháva kĺby chladné a priedušné na dotyk. Keď je pri bolesti kĺbov zapojená Kapha, bolesť a stuhnutosť sú často výraznejšie ráno a zvyčajne sa uvoľňujú, keď sa kĺby a svaly zahrievajú a pohybujú sa. Kaphu harmonizujeme príjmom ľahkých, suchých, zahrievajúcich a ľahko stráviteľných jedál, ktoré sú dobre ochutené korením a masírujeme iba s ghee alebo slnečnicovým olejom.

Ak sa na bolesti kĺbov pozriete očami ajurvédy a aplikujete vyššie uvedené poznatky, môže sa vám výrazným spôsobom zlepšiť kvalita života. Pri závažnejších ochoreniach kĺbov odporúčame konzultovať zdravotný stav so skúseným ajurvédskym terapeutom a riadiť sa podľa jeho odporúčaní.Comentarios


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page