page contents
top of page

Ašvaganda - ajurvédske tonikum pre myseľ a dušu

Ašvaganda je v ajurvéda známa už tisíce rokov ako Rasayana - omladzujúce tonikum. Uznávaná adaptogénna bylina sa používa na pomoc telu odolávať fyziologickému a psychickému stresu. Ašvaganda hlboko podporuje mnohé tkanivá a telesné systémy, vrátane imunitného systému, reprodukčného systému a zdravie štítnej žľazy. Ide o nádhernú bylinku, ktorá pomáha vyživovať celého človeka. Spoznajte jej zázračné účinky.


Názov tejto bylinky nie je náhodný


Zábavným faktom o tejto milovanej ajurvédskej bylinke je, že sanskrtské slovo „Ashwagandha“ sa prekladá ako „vôňa a sila koňa“. Čo znamená schopnosť priniesť silu a vytrvalosť koňa, zároveň vyživiť ženský a mužský reprodukčný a nervový systém. Zaujímavé je, že po zomletí bylinka vonia ako kôň.


Botanický názov, Withania somnifera, nám tiež hovorí niečo o tejto byline. Somnifera sa prekladá ako „vyvolávajúca spánok“, čo odzrkadľuje jej relaxačné a upokojujúce vlastnosti, ktoré nám prinášajú energiu podporou hlbšieho odpočinku.


Ashwagandha má aj ďalšie mená. Často sa jej hovorí „zimná čerešňa“, pretože plodí malé červené bobuľovité ovocie, ktoré vyzerajú ako malé čerešňové paradajky. Ďalším bežným názvom je „indický ženšen“, vďaka energii ktorú telu dodáva.