page contents
top of page

Ašvaganda - ajurvédske tonikum pre myseľ a dušu

Ašvaganda je v ajurvéda známa už tisíce rokov ako Rasayana - omladzujúce tonikum. Uznávaná adaptogénna bylina sa používa na pomoc telu odolávať fyziologickému a psychickému stresu. Ašvaganda hlboko podporuje mnohé tkanivá a telesné systémy, vrátane imunitného systému, reprodukčného systému a zdravie štítnej žľazy. Ide o nádhernú bylinku, ktorá pomáha vyživovať celého človeka. Spoznajte jej zázračné účinky.


Názov tejto bylinky nie je náhodný


Zábavným faktom o tejto milovanej ajurvédskej bylinke je, že sanskrtské slovo „Ashwagandha“ sa prekladá ako „vôňa a sila koňa“. Čo znamená schopnosť priniesť silu a vytrvalosť koňa, zároveň vyživiť ženský a mužský reprodukčný a nervový systém. Zaujímavé je, že po zomletí bylinka vonia ako kôň.


Botanický názov, Withania somnifera, nám tiež hovorí niečo o tejto byline. Somnifera sa prekladá ako „vyvolávajúca spánok“, čo odzrkadľuje jej relaxačné a upokojujúce vlastnosti, ktoré nám prinášajú energiu podporou hlbšieho odpočinku.


Ashwagandha má aj ďalšie mená. Často sa jej hovorí „zimná čerešňa“, pretože plodí malé červené bobuľovité ovocie, ktoré vyzerajú ako malé čerešňové paradajky. Ďalším bežným názvom je „indický ženšen“, vďaka energii ktorú telu dodáva.


Ašvaganda účinky

  • V ajurvéde je Ašvaganda považovaná za Rasayanu, ktorá podporuje dlhovekosť, vitalitu a šťastie. Rasayany sa tradične podávajú malým deťom a starším ľuďom ako tonikum na podporu celkovej pohody. Najsilnejšie účinky má práve jej koreň.

  • Ašvaganda sa používa na tonizáciu, podporu, posilnenie a revitalizáciu telesných funkcií. V ajurvéde je uctievaná pre svoju dvojakú schopnosť dodávať energiu a upokojovať súčasne.

  • Maximalizuje schopnosť tela odolávať stresu, umožňuje telu udržiavať životnú energiu po celý deň a v noci podporuje zdravý a pokojný spánok.

  • Ašvaganda poskytuje výživný a energizujúci účinok. Pri užití Ašvagandy stres nepôsobí na nervový systém s takou intenzitou a časom sa prirodzene vytratí. Ašvagandha má týmto spôsobom omladzujúci a upokojujúci vplyv na nervový systém a následne na celú bytosť. Táto kvalita Ašvagandy z nej robí vynikajúci doplnok na použitie v procese omladzovania.

  • Ašvaganda je jednou z najčastejšie používaných byliniek pre konštitúciu „Váta“, ktorá je spojená so vzduchom a priestorom. Vyvážená energia Váta pomáha udržiavať pružnú pokožku a kĺby, zdravú telesnú hmotnosť, vitalitu a zdravé kognitívne funkcie mozgu.

  • Ide o jedno z najsilnejších afrodiziák. Zvyšuje sexuálnu túžbu. U mužov podporuje libido a výdrž, zvyšuje počet spermií. U žien podporuje zdravie celého reprodukčného systému. Je nápomocná pri nastolení rovnováhy celej hormonálnej sústavy. Podporuje aj zdravie štítnej žľazy.

Ajurvédske vlastnosti: Váta - Pitta + Kapha -


Tipy na užívanie Ašvagandy


Prášok alebo tablety

Ašvaganda je neuveriteľne univerzálna - môžete ju užívať ako prášok alebo vo forme tabliet. A to s jedlom alebo bez jedla, kedykoľvek počas dňa, dokonca aj tesne pred spaním. Prášok z koreňa Ašvagandy sa spravidla môže používať v denných dávkach 120 mg až 2 g v kombinácii s inými prípravkami.


Ako tonikum pred spaním

Ašvaganda sa tradične v Indii používa ako prášok a môže sa zmiešať s vodou alebo teplým mliekom a medom. Táto zmes užívaná pred spaním upokojuje Vátu a podporuje zdravý spánkový režim, podporuje reprodukčný systém a posilňuje človeka.


Ako tonikum pre celkové omladenie tela

Ašvaganda sa tradične užíva aj s ghí a medom (rovnaké diely), ktoré pôsobia ako anupány (médiá na nosenie byliniek hlbšie do tkanív). Táto kombinácia je ideálna na celkovú výživu a omladenie tela.


Ako tonikum pre podporu ženského reprodukčného systému

Ašvaganda sa môže použiť s ghí a cukrom ako doplnok na podporu ženského reprodukčného systému a kĺbov.


Pozor na zahrievanie organizmu

Ašvaganda zahrieva, preto sa najmä v letných mesiacoch a pri zvýšenej Pitte odporúča konzumovať ju s chladivými bylinkami a potravinami. Ajurvédski terapeuti odporúčajú kombinovať Ašvagandu s chladivými bylinkami, ako je sladké drievko, alebo Ašvagandu miešať s chladiacimi potravinami, ako sú napríklad ghí, surový cukor, mlieko alebo ryža.


Ašvagandu je najlepšie užívať s mliekom


Podľa ajurvédy je najlepšie konzumovať Ašvagandu s mliekom. Prečo? Bylina sa stáva účinnejšou, ak sa podáva s vhodnou nosnou látkou, ktorá ju preváža hlboko do tkanív. Podľa ajurvédskeho textu, Charaka Samhita, je mlieko prospešné pre myseľ a telo. Je sladkej chuti a má chladivú energiu a sladký post-digestívny účinok. Ajurvéda považuje mlieko za najlepšiu nosnú látku pre všetkých sedem tkanivových systémov nášho tela. Mlieko je obzvlášť dobré pre krv, kosti, plazmu a reprodukčný systém.


Podľa ajurvédy má mlieko na telo rôzne účinky v závislosti od času, v ktorom sa konzumuje počas dňa. Mlieko konzumované ráno zvyšuje silu, telesnú hmotnosť a chuť do jedla. Popoludňajšie mlieko zvyšuje chuť do jedla a môže dokonca pomôcť pri znižovaní veľkosti obličkových kameňov. Mlieko prijaté večer zmierňuje rôzne bolesti. Ašvaganda a mlieko majú podobné vlastnosti, sú považované za omladzovače, a preto sú optimálnou kombináciou. Ich kombinácia pomáha pri získavaní svalovej sily, zvládaní hmotnosti a obmedzovaní podvýživy.


Na 4 šálky mlieka pridajte 10 gramov prášku. Zmes varte, kým sa jej vzhľad nezmení. Zmes nechajte odstáť 10 minút. K tomu môžete pridať 1 lyžičku cukru. Tento recept na mlieko z Ašvagandy je prospešný, ak je konzumovaný na prázdny žalúdok, pretože stav prázdneho žalúdka poskytuje lepšiu absorpciu účinných látok Ašvagandy.


Kontraindikácie


Ashwagandha je dobre znášateľná v malých až stredných dávkach. Tehotným a dojčiacim ženám sa odporúča, aby Ašvagandu nekonzumovali, pretože má abortívne vlastnosti. Ašvaganda môže tiež interagovať s liekmi na štítnu žľazu, krvný cukor a krvný tlak.


Veríme, že aj vám omladzujúce účinky Ašvagandy prinesú tie najlepšie výsledky pre myseľ i dušu.
Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page