page contents
top of page

Prečo je dobré praktikovať súčasne jogu a ajurvédu


Joga a ájurvéda - božské dvojičky

Hlavná túžba človeka – prežiť šťastný a plnohodnotný život – je podmienená tým, ako sa mu podarí dosiahnuť harmóniu tela, mysle a vedomia. Ako sa mu podarí nájsť pravé poznanie a realizovať najvyšší potenciál duše.

Ak mu hľadanie a nachádzanie ide hladko, tak človek prakticky nezažíva žiadne druhy utrpenia. Prípadne len znesiteľné a časovo limitované utrpenie. Ak nehľadá, alebo hľadá nesprávnym spôsobom, tak zažíva utrpenie, na všetkých úrovniach – fyzické, citové, mentálne aj spirituálne.

Tak ako tisícky rokov dozadu, aj dnes máme k dispozícii dva výnimočné nástroje, božské dvojičky – Jogu a Ajurvédu.

Obe majú ten istý cieľ – odstrániť alebo eliminovať ľudské utrpenie.

Aj keď ľudia na západe vnímajú jogu predovšetkým ako fyzické cvičenia – asány, jej hlavný význam je iný. Je zakódovaný v samotnom slove JOGA, čo značí zjednotenie, znovuspojenie. Individuálneho a kozmického vedomia.

Joga prostredníctvom svojich techník pomáha nastoliť rovnováhu v tele, mysli, emóciách a vedomí. Ponúka techniky na aktívnu prácu s tým, čo nazývame ľudský osud.

Dáva nám konkrétne a overené nástroje ako prečisťovať telo a myseľ, aby sme predchádzali chorobám a nastolili v mysli mier a pokoj, ako východisko na zvládanie denných problémov.

Dáva nám vedecký postup a overené techniky ako vyriešiť základné ľudské otázky vzťahu človeka a Boha.

Kým joga nám dáva nástroje predovšetkým na prácu s mysľou a vedomím, tak Áyurvéda nám dáva kompletné poznanie o prevencii a liečbe chorôb predovšetkým fyzického tela.

Obe sú ale veľmi úzko prepojené a presahujúce sa, takže je zbytočné vytyčovať presnú hranicu medzi nimi.

Ájurvéda sa nazýva aj „veda o živote“ alebo „božský manuál na používanie ľudského tela“.

Obe – Joga a Ajurvéda sú také dokonalé, že po tisícročia ich existencie nevznikla žiadna potreba akýchkoľvek ich zmien.

Ajurvéda učí, ako na základe individuálnej konštitúcie chorobám predchádzať a ako prinavrátiť zdravie chorým ľuďom. Práve učenie o individuálnej konštitúcii je vysvetlením toho, prečo ľudia reagujú na okolité prostredie rôznym spôsobom a zároveň návodom na individuálny prístup k liečbe jednotlivých ľudí. Pre tento individuálny prístup má ájurvéda taký úspech.

Učí nás ako žiť v súlade prírodnými cyklami a so svojou jedinečnou konštitúcou.

Ak aplikujeme ajurvédske princípy do svojej jogovej praxe, môžeme dosiahnuť rovnováhu a harmóniu výnimočného typu.

Kombinácia joga a ajurvédy je jednoznačne jeden z najlepších spôsobov, ako v dennom praktickom živote prežívať harmóniu tela, mysle a ducha. Obe majú jasné a jednoduché inštrukcie a jednoznačné výsledky. Ich účinky precítime okamžite.

Takže ak sa zaujímate o jogu, alebo ju praktikujete, pozrite sa aj na ajurvédu. Ak sa pokúšate praktikovať ajurvédu vo svojom živote, začnite sa zoznamovať aj s jogou.

Ak zapojíte praktiky jogy a ajurvédy do vašich životov tak sa vám ľahko podarí viesť plnohodnotný, šťastný a zdravý život vo všetkých jeho aspektoch. Stačí to vyskúšať... Joga a Ajurvéda – božské dvojičky.


Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page