page contents
top of page

Mantra - aký význam majú slová so silnou vibráciou

Ajurvéda nie je len o fyzickom tele, ale aj o energiách. Mantra pochádza zo sanskrtského jazyka. “Man” znamená myseľ a “Tra” oslobodenie. Mantra je v podstate zvuková vibrácia oslobodzujúca myseľ a prebúdzajúca vieru. Preto ten, kto opakuje a sústreďuje sa na mantru, upokojí svoju myseľ a pozdvihne vedomie. Mantra môže byť slovo alebo séria slov s posvätnými vibráciami. Tieto slová a vibrácie spájajú naše nižšie vedomie s vyšším vedomím, čo nám pomáha spojiť sa s tým božským v nás.


Sila zvuku


Mantra je v podstate posvätné slovo, zvuk alebo fráza. Mantry sú uvádzané v sanskrte. Sanskrit je jediný jazyk, ktorý vie vďaka svojej štruktúre zharmonizovať obe mozgové hemisféry. Mantra znamená v sanskrte aj „nástroj myslenia“ a zvyčajne sa používa v meditácii ako spôsob, ako využiť silu mysle a sústredenia.


„Mantra“ prebúdza prirodzený liečebný mechanizmus tela. Správne a systematické spievanie mantier vytvára stav, kedy človek dostáva pozitívnu energiu, ktorá umožňuje telu vrátiť sa do svojho prirodzeného stavu. Keď sa mantra opakovane vyslovuje, človek sa naladí na určitú frekvenciu. Táto frekvencia nadviaže kontakt ľudskej duše s kozmickou energiou a vytvorí pozitívnu a liečivú atmosféru okolo nás.


Mantry sú nabité silou a svojimi jedinečnými zvukmi a vibráciami sú schopné preniknúť do hlbších úrovní vedomia. Posvätné spievanie mantier poskytuje podľa starých textov silu liečiť choroby, odohnať zlo, dosiahnuť blažený stav a nakoniec pomôcť pri dosiahnutí oslobodenia ( Moksha ) – konečný cieľ ľudského života.


Mantra v ajurvéde


Pri mantrovaní sa používajú modlitebné korálky - maly, ktoré majú 108 korálok. Mala udržuje myseľ sústredenú na recitovanie mantry a používa sa aj na počítanie počtu mantier. Korálky pomáhajú upokojiť Váta dóšu a vyvážiť kritické myslenie Pitty. Tradične sa mantra opakuje 108, 54 alebo 27 krát. Mantry môžu byť spievané nahlas alebo vnútorne. Obe metódy majú určité výhody. Keď sa mantra spieva nahlas, ovplyvňuje vonkajšie a vnútorné prostredie. Keď sa mantra opakuje po tichu, upokojuje myseľ.


Zaujímavosťou je, že v ajurvéde dominantná dóša ovplyvňuje spôsob, akým sa recituje mantra. Typy Váta alebo osoby s nadmernou Vátou môžu recitovať mantry rýchlo a majú nekonzistentnú prax. Typy Pitta môžu byť vo svojej mantrovej praxi hlasné a sústredené. Ľudia typu Kapha môžu recitovať mantry pomaly. Mantry sú silný nástroj pri vyrovnávaní dóš, upokojujú najmä prebytočnú Vátu a Pittu. Ak zažívate extrémne emócie, ako je úzkosť, depresia a zúrivosť, mantra môže byť silným liečebným nástrojom. Keď opakujete sanskrtské slabiky znova a znova, cielené orgány, telesné systémy a tkanivá sú omladzované.


Mantry ajurvédy

  • Existujú rôzne typy mantier. My sa zameriame na tie, ktoré sa najviac používajú v ajurvédskom liečení. Ako prvé sú známe ako Beeja mantry. V rámci ajurvédy existujú rôzne zvuky, ktoré rezonujú a súvisia s rôznymi čakrami v tele - zvuky ako Vam, Lam, Yam, Ham a tak ďalej.

  • Existujú rôzne orgány tela, ktoré sú riadené rôznymi čakrami. V závislosti od toho, ktorý orgán je postihnutý a ktorá z čakier nie je v rovnováhe, pomáhajú Beeja Mantry vyrovnávať frekvencie medzi čakrou a postihnutým orgánom, čo následne pomáha urýchliť proces hojenia.

  • Ďalším súborom mantier, ktoré sa vo veľkej miere používajú v ajurvédskom liečení, sú planetárne alebo astrologické mantry. Tieto mantry sa opakovane spievajú na potlačenie škodlivých účinkov negatívnych planét. Fungujú na základe vibračných zvukov na ľudský nervový systém, to má pozitívny liečivý účinok na chorobu alebo trápenie.

  • Ďalším aspektom ajurvédskeho liečenia mantrou je uctievanie rôznych božstiev. Ide o jeden z najsilnejších spôsobov používania mantier. Tieto praktiky dušu približujú k úplnému karmickému oslobodeniu a odovzdaniu sa. V ajurvéde sa hovorí, že človek si musí pamätať, že pokiaľ existuje myseľ, existuje aj telo, a kdekoľvek je telo, existuje možnosť a potenciál pre choroby a trápenia.


Základná mantra ajurvédy


Najzákladnejšou mantrou je Óm. Hovorí sa, že vesmír vznikol zo slabiky Óm. Óm je „prvotný zvuk“, takže je na začiatku takmer každej sanskrtskej mantry a často aj na konci.

​​

Hlavnou mantrou ajurvédy je Dhanvantari mantra:


“Om Dhanvantaraye Namah”


Táto mantra je považovaná za jednu z najliečivejších starovekých sanskrtských mantier a je prospešná pri fyzických a psychických problémoch. Používa sa na pomoc pri zotavovaní sa z chronických a iných telesných chorôb. Je vraj vhodná a prospešná aj pre deti so zdravotnými problémami.Hlavným cieľom mantry je podľa starovekých véd dosiahnuť hlboký vplyv na človeka a postaviť ho na cestu oslobodenia od všetkých foriem utrpenia. Tento článok je informatívny. Všetky zdieľané názory a informácie slúžia len na zdieľanie starých ajurvédskych textov.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page