page contents
top of page

Nespavosť z pohľadu ajurvédy

Spánok je jedným z najlepších elixírov a tonikov života. Spánok je prírodný omladzovač, ktorý osviežuje každú živú bytosť na Zemi. Akékoľvek zmeny v množstve, kvalite a spôsobe spánku prispievajú k rôznym poruchám spánku. Ajurvéda ponúka pri nespavosti množstvo techník a výsledky sú očarujúce. Čítajte viac.


Nespavosť postihuje čoraz viac ľudí na celom svete


Rýchly životný štýl zameraný na vysokú produktivitu narúša v živote každého človeka stabilitu. Odhaduje sa, že jeden z troch dospelých na celom svete trpí jedným alebo viacerými príznakmi nespavosti. Chronická nespavosť je bežnejšia než srdcové choroby, rakovina, cukrovka a niekoľko ďalších najčastejších chorôb. Výskumy tiež ukázali, že 75-90% ľudí trpiacich nespavosťou je ohrozených rozvojom rôznych bolestivých stavov, neurodegeneratívnych chorôb a žalúdočných porúch. Poruchy spánku spojené s týmito chronickými rizikovými faktormi nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu života jednotlivca a je potrebné rýchlo vyhľadať pomoc. V článku vám vysvetlíme, v čom vyniká ajurvédska liečba nespavosti.


Nespavosť z pohľadu ajurvédy


Ajurvéda radí spánok do jedného z 3 piliérov zdravej výživy. A to spolu s Aharou (jedlo) a Brahmacharya (vedomé vzťahy). Staroveká učebnica ajurvédy od Acharyu Charaka jasne spomína význam spánku v rôznych parametroch fyzického a duševného zdravia. Charaka hovorí, že spánok je dôležitý pre:

 • prežívanie radosti v živote

 • správny fyzický rast a výživu tkanív

 • imunitu

 • plodnosť

 • logické myslenie a uchovávanie získaných znalostí

 • dlhý a kvalitný život


V ajurvéde nespavosť nie je len choroba, ale aj symptómom nerovnováhy a znakom mnohých ďalších chronických fyzických, behaviorálnych, kognitívnych a duševných problémov. Liečba nespavosti v ajurvéde má dva ciele. Prvým cieľom je pomoc s kvalitou spánku a druhým je riešenie základnej príčiny a predchádzanie jej dlhodobým vplyvom na zdravie.


Dôležité je dostať telo opäť do rovnováhy


V ajurvéde sa nespavosť nazýva „Anidra“ alebo „Nidranasha“ a je spôsobená špecifickou nerovnováhou v troch dóšiach:

 1. Tarpaka Kapha - subdóša Kaphy, ktorá vyživuje bunky mozgu a prispieva k pokojnému spánku.

 2. Prána Vayu: subdóša Váty, ktorá pri narušení vytvára citlivý nervový systém a spôsobuje nespavosť. Je tiež spojená s depresiou, úzkosťou a znepokojením.

 3. Sadhaka Pitta: subdóša Pitty nachádzajúca sa v srdci. Ovláda všetky naše emócie, spiritualitu, rozhodnosť a túžby.

V ajurvéde dávame vychýlené dóše opäť do rovnováhy. Ajurvédske písma zdôrazňujú význam spánku, „nidry“, a to 6-8 hodín nepretržitého spánku, v ktorom sa myseľ, zmyslové orgány uvoľňujú a dočasne prestávajú vykonávať svoje príslušné funkcie.


3 cesty k liečbe

 1. Správne načasovanie spánku - je dôležité si ísť ľahnúť do 22:00 hodiny, kedy dominuje Kapha. Kapha je ťažká, preto sa v čase kedy dominuje najlepšie zaspáva. Zároveň je dôležité vstávať pred 6:00 hodinou, kedy dominuje Váta a zachytiť tak jej pohyblivú energiu, kedy sa vstáva najľahšie. Cez deň sa spať neodporúča.

 2. Využitie Kapha stravy - večera by nemala byť suchá, studená či ľahká, pretože bude zvyšovať Vátu. Je dobré zvoliť ťažšiu, no stále zdravú večeru, napríklad obilné kaše, palacinky, prívarky. Treba sa vyhnúť studeným nápojom a zvoliť teplé čaje, napríklad zázvorový. Večeriať je vhodné do 18:00 hodiny.

 3. Siahnutie po bylinkách - v ajurvéde máme veľa účinných byliniek na spánok. Po bylinkách odporúčame siahnuť až v poslednom kroku. Konzumácia byliniek a tlmenie nespavosti nerieši daný problém. Vždy je na prvom mieste úprava životosprávy a denného rytmu.


Ajurvédske byliny na dobrý spánok


Bylinky na spánok delíme na:

 • 1. Bylinky s jemným účinkom - Gotu kola, Brahmi, Shankhapushpi, Amalaki, lupene ruží (môžu byť používané kýmkoľvek, veľmi bezpečne)

 • 2. Bylinky so stredne silným účinkom - Ašvaganda, muškátový orech, Bala, mak siaty, Šatavari, sladké drievko (na ich aplikáciu platia určité pravidlá)

 • 3. Bylinky so silným účinkom - Jatamansi, Sarpagandha, šafrán, Valeriána lekárska (ich použitie vyžaduje konzultáciu s odborníkom )

Poznámka: vychádzame z ajurvédskeho spisu Bhavaprakasha.


Nespavosť z pohľadu psychosomatiky


Za problémami so spánkom často stojí stres. V ajurvéde odporúčame znížiť stres úplne na minimum, nakoľko má na telo deštruktívne účinky. Keď máme v živote stres, nepomôže nám ani tá najlepšia životospráva a ani užívanie tých najúčinnejších bylín. Ájurvéda hovorí, že stres je hlavnou príčinou viacerých chorôb. Stres nás oddeľuje od našej skutočnej podstaty, od toho čo v skutočnosti sme. Úplné zvládanie stresu spočíva v dosiahnutí mieru (Shanthi) na všetkých úrovniach. Najsilnejším nástrojom je proces, v ktorom netreba nič robiť, len BYŤ - je meditácia. Je to prvotný krok zbavenia sa všetkého napätia a stresu v tele. Viac o strese si môžete prečítať v našom článku.


Overené tipy na nespavosť od Školy ajurvédy


Návšteva ajurvédskeho terapeuta


Ajurvédska diagnostika vie zmeniť život v obrovskej miere. Dostanete odpovede na otázky, nad ktorými si už dlho lámete hlavu. Zároveň zistíte, čo je pre vás vhodné a čo vás naopak rozlaďuje z rovnováhy. Súčasťou diagnostiky býva nastavenie vhodného jedálnička a návrhy pre zmenu životného štýlu.Zlaté kurkumové mlieko pred spaním


Mlieko je superpotravina, ktorá zaťaží telo a navodí príjemný spánok. Mlieko pre ťažšiu stráviteľnosť odporúčame konzumovať ajurvédskym spôsobom - varené s korením, ako je napríklad kurkuma, škorica a kardamón. Po vychladení môžete osladiť medom a piť do 18:00 hodiny. Podobným spôsobom sa dá pripraviť aj rastlinné mlieko, na nespavosť odporúčame makové mlieko.Olejová automasáž


Olejová automasáž je jednou z najobľúbenejších techník našich študentov. Naolejovanie tela teplým sezamovým olejom a následná teplá sprcha vie upokojiť telo, vypnúť prúd všetkých myšlienok a navodiť príjemné pocity. Ide o jeden z najúčinnejších spôsobov ako v ajurvéde harmonizujeme pohyblivú došu Váta.Večerná meditácia


Večer je dôležité nechať myseľ oddýchnuť. Nechajte všetky starosti za dverami a venujte sa len sebe, dovoľte si maximálne zrelaxovať. Namiesto pozerania televízora zvoľte krátku meditáciu na uvoľnenie všetkých častí tela. Meditácia môže byť spojená aj s ľahkou jógou, ktorá pripraví telo na spánok.Ajurvéda je najstarší medicínsky systém na Zemi a ponúka unikátne princípy liečby, ktoré vás svojou nadčasovosťou určite fascinujú. Sledujte Školu ajurvédy aj na sociálnych sieťach.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page