page contents
top of page

Overené chudnutie podľa ajurvédy

Vedeli ste, že chudnutie patrí medzi najčastejšie dôvody, prečo ľudia navštevujú ajurvédskeho terapeuta? Chudnutie podľa ajurvédskych princípov prináša skvelé výsledky, aj keď primárnym cieľom v liečbe nie je chudnutie, ale navodenie rovnováhy s ohľadom na individualitu človeka. Prečítajte si celý článok a naučte sa žiť v súlade so svojím telom bez zbytočných kíl navyše.


V čom spočíva chudnutie podľa ajurvédy?


Podľa ajurvédy riadia telo tri telesné inteligencie nazývané dóše: Váta, Pitta a Kapha. Príčinou obezity býva nerovnováha Kapha dóše. Ak chcete rýchlo stratiť prebytočný telesný tuk, odporúčame dodržiavať stravovacie návyky a postupy v oblasti životného štýlu, ktoré znižujú obsah Kaphy v tele. Kapha je nevyhnutná pre silu, stabilitu, ochranu a imunitu. Je dôležité vyhnúť sa jej nadmernému množstvu, pretože môže rýchlo viesť k priberaniu.


1. Váta - typ ľudí, ktorí majú plochý hrudník, chudú postavu, menší vývoj svalov a viditeľné kĺby a žily. Nie je pravdepodobné, že by trpeli obezitou, okrem brušného tuku.


2. Pitta - typ ľudí so štíhlym telom, miernym vývojom svalov, jemnou pokožkou, hodvábnymi vlasmi, správnym metabolizmom a priemernou výškou.


3. Kapha - typ ľudí s väčšou hmotnosťou, správnym vývojom svalov, hrubou vrstvou pokožky, rozšírenou a mastnou pokožkou.


Príčiny nerovnováhy Kaphy

 • Príliš veľa spánku, málo pohybu

 • Príliš veľa ťažkých, studených, sladkých a slaných jedál

 • Potraviny, ktoré znižujú silu tráviaceho ohňa (napríklad spracované a studené potraviny)

 • Prejedanie sa

 • Stravovanie v nevhodnú dennú dobu

TIP: Dodržiavanie zdravého životného štýlu hrá pre telo nezastupiteľnú úlohu. Zlá strava je primárnou príčinou akumulácie toxínov v našich tkanivách, čo vedie k produkcii tukových buniek.


Prvotný krok je detox


Pri viacerých vážnych chorobách, ako aj pri chudnutí odporúčame vždy vykonať detox. Ajurvédá ponúka výborne prepracovaný detox zvaný - Panchakarma. Tento detox dáva tráveniu šancu na odpočinok a zároveň vylučuje toxíny z celého tela. Stlačí tlačidlo „resetovať“ metabolizmus a podporuje telo pri hľadaní zdravej rovnováhy. Mnoho našich klientov, ktorí mali nadváhu, zažili vďaka detoxu pozoruhodné výhody pri strate veľkého množstva nežiaduceho telesného tuku vo veľmi krátkom čase. Viac o Panchakarme si môžete pozrieť tu.


Základný jedálniček pri zvýšenej Kaphe

 • Liečivá chuť potravín je horká, štipľavá, zvieravá, obmedzovať je treba sladké, slané a kyslé potraviny.

 • Nejesť žiadne smažené alebo mastné jedlá a vyhýbať sa mliečnym výrobkom.

 • Obilniny - malé množstvo, najlepšie sú pohánka, proso, jačmeň, chlieb toastovať alebo nepoužívať.

 • Zelenina - hlavný liek pre Kaphu, okrem paradajok.

 • Ovocie - vyhýbať sa veľmi sladkému, veľmi kyslému a veľmi šťavnatému (vhodné sú jablká, marhule, broskyne, hrušky a sušené ovocie ).

 • Mäso - nepotrebuje, ale ak áno, tak nie smažené ale grilované alebo inak sušené.

 • Strukoviny - náhrada mäsa, najlepšie sú čierne fazule, mungo a šošovica.

 • Oleje - neprospievajú žiadne (v prípade potreby mandľový, kukuričný).

 • Sladidlá - všetky škodia, okrem surového medu.

 • Korenie - všetky prospievajú, hlavne zázvor a cesnak.

TIP: Polievková lyžica medu s 1 lyžičkou dlhého korenia ráno a večer výrazne naštartuje chudnutie.


3 základné pravidlá v ajurvéde

 1. Kapha potrebuje dodržiavať správne časy jedenia. Raňajky v čase od 6 do 8 hodiny. Obed od 11 - 13 hodiny a večera od 16 od 18 hodiny. Po 18tej hodine už nič nejesť! Ak príde hlad, výborná je obilninová káva.

 2. Raňajky môže Kapha vynechať alebo si dať len sucháre s obilninovou kávou. Ráno prevláda Kapha, preto sa treba vyhýbať jedlám, ktoré spôsobujú priberanie - mliečne výrobky, mäsové výrobky, polotovary, … Tak isto aj po 18 tej hodine opäť prevláda Kapha, preto ľudia, ktorí celý deň nič nejedia a prvé jedlo si dajú až večer, môžu trpieť obezitou.

 3. Kapha je tvorená prvkami voda a zem. Preto nadmerné pitie vody nepomôže pri chudnutí. Namiesto čistej vody sú na chudnutie podľa ajurvédy lepšie čaje, obilné kávy, džúsy v malom množstve.

Kapha potrebuje cvičiť


Kapha je typická svojou lenivosťou a stagnáciou. Rada sa pripútava a nemá rada zmeny. Pri chudnutí je dôležité prijať zmeny. Minimálna fyzická aktivita by mala byť aspoň 45 minút denne. Výborná je rýchla chôdza či jóga. Ráno sa pre Kaphu odporúča aj suchá masáž Garsana s rukavicami zo surového hodvábu.


Ajurvédske bylinky pri chudnutí


Medzi overené bylinky pri chudnutí patria Triphala, Guggul, Garcinia. Aj na záver článku pripomíname, že mimoriadne je účinná je kombinácia medu s dlhým peprom, ktorý zoženiete v takmer každej zdravej výžive. Kombinácia medu s dlhým peprom pomôže naštartovať spaľovanie tukov a zabraňuje priberaniu. Je však potrebné popritom dodržiavať ostatné zásady ajurvédskej liečby. Kaphe mimoriadne prospejú aj vôňe ako je grapefruit, eukalyptus či cédrové drevo, ktoré pôsobia stimulujúco.Článok je len informatívny. Pred začatím akejkoľvek diéty sa odporúčame poradiť so skúseným ajurvédskym terapeutom, ktorý navrhne jedálniček a liečbu na mieru podľa vášho zdravotného stavu. Ak sa chcete o základných princípoch ajurvédy dozvedieť viac, odporúčame kurz Ajurvédsky výživový poradca. Všetko o kurze si môžete pozrieť tu. V prípade záujmu je potrebné si vopred rezervovať miesto na ahoj@skolaajurvedy.sk.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page