page contents
top of page

Pitta si na jeseň vymieňa žezlo s Vátou - Ako sa pripraviť?

Upršaná a chladná jeseň je obdobie, kedy si v prírode Pitta vymieňa žezlo s Vátou. Vysoký vietor v prírode, čiže Váta prináša do tela únavu, nespavosť, bolesti kĺbov či zhoršenie trávenia. Pre väčšinu ľudí v našich zemepisných šírkach ide o jedno z najnáročnejších období. Ajurvédska medicína nám ponúka niekoľko účinných spôsobov, ako vyvážiť prebytok Váty a začať počas tohto obdobia prosperovať. Prečítajte si celý zaujímavý článok a dostaňte telo opäť do rovnováhy.


Ajurvéda počúva rytmy prírody


Keď prídete do kontaktu s ajurvédou, ako prvé budete počuť o troch princípoch, došách - Váta, Pitta, Kapha. Dóše vznikajú ako následok spojenia 5. živlov v rôznych kombináciách. Každý človek má individuálnu konštitúciu s rôznym pomerom dóš. V organizme majú dóše svoju úlohu - Váta je energiou pohybu, Pitta je energiou premeny a Kapha je energiou štruktúry, spájania.


Každá dóša prevláda aj v určitej časti dňa a v určitom ročnom období. Jeseň a skorá zima sa považujú za sezónu Váta. Kapha sa objavuje v druhej polovici zimy a trvá do jari. V lete prichádza na rad Pitta, tá trvá do jesene a celý kolobeh sa opäť opakuje. V ajurvédskej praxi je dôležité poznať rytmy prírody, vedieť sa s nimi pohybovať a prispôsobovať sa im.