page contents
top of page

Prečo prežívame stres z pohľadu véd?

V dnešnej zrýchlenej dobe zažívame stres tak často, že väčšina chorôb pochádza práve zo stresu. Podľa ajurvédy má stres aj inú stránku. Pretože stres vedie k utrpeniu, stáva sa impulzom k poznaniu seba samého nad rámec egoickej, vedomej mysle. Prečítajte si význam stresu a z pohľadu véd a zistite, ako nás vedia nepríjemné zážitky posunúť ďalej.


Stres a utrpenie z pohľadu véd


Stresová reakcia je prirodzená reakcia tela a zabezpečuje, že zvládneme danú úlohu. Ak dokážeme pri strese uznať inteligenciu, ktorá sa za danou úlohou skrýva, môžeme minimalizovať škodlivé účinky stresu. Védy učia, že utrpenie obsahuje energiu, ktorá nás prebudí k vyššej pravde, aby nás prinútila spýtať sa, kto skutočne sme a aká je naša večná identita v materiálnom svete. Prežiť utrpenie znamená čeliť prirodzenému obmedzeniu materiálnej existencie. Preto by sme pred utrpením nemali snažiť utiecť, ale pochopiť ho a objaviť pravdu života, ktorú odráža. Potom nás utrpenie môže oslobodiť do trvalej radosti.


Aj utrpenie môže byť príležitosťou spoznať súcit. Dalajláma povedal: “Keď si uvedomíme bolesť a utrpenie, pomáha nám to rozvinúť schopnosť empatie, schopnosť, ktorá nám umožňuje vžiť sa do pocitov a utrpenia iných.” Mnoho ľudí preto prijíma prastaré učenie véd, vrátane jedenia vegetariánskej stravy a každodennej meditácie.


Stres a komplex mysle a tela


Neexistuje lepší príklad interakcie mysle a tela ako vzťah príčiny a následku medzi chronickým stresom a zdravotnými problémami. Stres postihuje všetkých, mladých aj starých, bohatých aj chudobných. Život je plný stresu. Stres je skutočnosťou života, s ktorou sa musíme všetci vyrovnať. Prichádza vo všetkých tvaroch a veľkostiach, dokonca aj myšlienky nám môžu vytvoriť stres a spôsobiť, že ľudské telo bude náchylnejšie na choroby.


Hoci moderná medicína je postavená na materialistickej paradigme, napriek tomu pripúšťa účinky stresu. Stres spôsobuje hormonálne problémy, zápaly, srdcové choroby, depresiu, úzkosť, vredy a množstvo ďalších problémov. Mnoho ľudí sa preto obracia k starodávnej múdrosti védskeho učenia, kde sa meditácia a fytoterapia úspešne používajú už tisíce rokov.


Ajurvédska adaptogénna štvorica proti stresu


Vedeli ste, že existuje druh bylinky, ktorej skutočnou úlohou je chrániť vás pred stresom? Hovoríme im adaptogénne alebo “inteligentné” bylinky. Štyri najznámejšie adaptogény v ajurvéde sú Tulsi, Ashwagandha, Gotu kola a Amalaki. Ako už názov napovedá, adaptogény pomáhajú telu prispôsobiť sa. Začlenenie adaptogénov do každodenného života je jednoduchý spôsob, ako bojovať proti negatívnym účinkom stresu a zároveň posilniť imunitu, podporiť pokojnú myseľ a vyživiť telo vyváženou energiou.


1. Gotu Kola - “Bylinkové objatie” - je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, najmä pokiaľ ide o podporu mozgu a nervového systému. Vzácna bylina podporuje poznanie, duševnú jasnosť a sústredenie. Gotu Kola podporuje pokojnú, vyrovnanú myseľ, pokojný spánok a normálne pamäťové funkcie. V mnohých kultúrach sa Gotu Kola nazýva Brahmi – čo znamená Božská – slovo Brahmi sa vzťahuje aj na Saraswati, bohyňu vedomostí, hudby, umenia, múdrosti, učenia a reči.

2. Amalaki - “Správca” - Amalaki pôsobí ako opatrovateľ tela, podporuje imunitu a zároveň omladzuje a posilňuje. Obsahuje vysoký zdroj vitamínu C a pomáha podporovať zdravý imunitný systém. Amalaki v preklade znamená „to, čo vás robí čistými a žiarivými“ – čo je dôkazom čistiacich a omladzujúcich vlastností.

3. Tulsi - “Kráľovná všetkých bylín” - Tulsi do živých bytostí vnáša sattvickú vlastnosť - princíp svetla, vnímania a jasnosti. Pomáha pri zlepšení mentálnych funkcií a má jedinečnú schopnosť otvoriť myseľ a srdce láske a oddanosti. Ako adaptogén môže pomôcť vyrovnať sa so stresom a chrániť orgány a tkanivá pred negatívnymi účinkami stresu. Jej adaptogénne vlastnosti zvyšujú Pránu (životná sila) a podporujú zdravé trávenie.

4. Ashwagandha - “Sila koňa” - Ashwagandha je silná ajurvédska bylina, ktorá sa po stáročia používa na podporu energie, vytrvalosti a vitality. Ako adaptogén revitalizuje a stimuluje prirodzenú stresovú reakciu tela a podporuje imunitu. Táto bylina ponúka silnú nutričnú podporu na omladenie mysle aj tela, pričom bojuje proti negatívnym účinkom stresu a podporuje správne fungovanie nadobličiek. Ashwagandha podporuje zdravú funkciu mozgu a normalizuje energiu, náladu aj spánok.


Pránajáma, joga, meditácia


Ajurvéda odporúča Pránajámu, jogu a meditáciu ako účinný prostriedok na resetovanie nervového systému a pestovanie zdravšej fyziologickej reakcie na stres. Aj keď nemôžeme žiť život úplne bez stresových situácií, určite môžeme zmeniť našu schopnosť vyrovnať sa s nimi. Nasledujúce terapeutické cvičenia pomáhajú stráviť a uvoľniť nahromadené napätie a stagnujúce psychické, emocionálne a fyzické toxíny. Zároveň podporujú plynulosť a uvoľnenosť v celom tele – fyzicky aj energeticky.


1. Pránajáma, dychové cvičenie, je jemnou esenciou životnej sily, ktorá oživuje každého z nás. Jedným z najlepších spôsobov, ako okúpať naše tkanivá v čerstvej Práne, je praktizovať Pránájámu. Cvičenie Nadi Shodhana je obzvlášť účinné pri odstraňovaní nahromadeného napätia a uvoľňovaní stresu.

2. Joga spája telo, dych a myseľ a poskytuje príjemné útočisko od chaotického rušného života. Cvičenie jogy rozpohybuje Pránu v tele, pomáha rozptýliť napätie, odstraňuje stagnáciu a podporuje plynulosť ako v tkanivách, tak aj v mentálnej a emocionálnej sfére. Joga zároveň pomáha vyvážiť všetky 3 dóše.

3. Meditácia je veľmi silný nástroj, v ktorom netreba nič robiť, len BYŤ. Krása a jednoduchosť meditácie spočíva v tom, že nepotrebujete žiadne vybavenie, len tichý priestor a pár minút. Meditácia funguje prostredníctvom silných účinkov na sympatický nervový systém, ktorý počas stresu zvyšuje srdcovú frekvenciu, dýchanie a krvný tlak. Meditácia je podľa véd prvotný krok zbavenia sa všetkého napätia a stresu v tele.


Pránajáma, joga a meditácia pomáhajú pomaly odstraňovať stres a vnášať do života blaženosť. Spolu s ajurvédskou fytoterapiou môže byť stres minulosťou pre každú bytosť. Prečítajte si tiež článok Pránajáma - zázračný dych alebo nahliadnite do ponuky vzdelávania v našej Škole ajurvédy - viac info nájdete tu.Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page