page contents
top of page

Pránajáma - zázračný dych

Niekedy je najlepší liek jednoducho dýchať v tichu. Tým, že si vyhradíte čas a miesto venované dychu, otvoríte dvere pokoju a harmónii v každodennom živote. Len pár minút Pránajámy denne môže mať hlboký vplyv na kvalitu života a harmonizáciu všetkých dóš. Prečítajte si zaujímavý článok venovaný zázračnému dychu - Pránajáma.


Čo je Pránajáma?


Pránajáma, jogínske umenie dýchania, pochádza z koreňových slov prána a ayama. Prána znamená „životná sila“ a ayama znamená „expanzia, prejavenie alebo predĺženie“. Pránajáma je teda rozširovanie našej vlastnej prány tak, aby bola v súlade s univerzálnou pránou. Výsledkom je jednota, splynutie vlastného vedomia človeka s univerzálnym vedomím. Práve v tomto spojení si uvedomujeme, že nie sme len obmedzené fyzické telo. Pránajáma je kontrola dychu na fyzickej úrovni a kontrola prány (životnej sily) na jemnej úrovni. Dosahuje sa to vedomým vdychovaním (puraka), výdychom (recaka) a zadržiavaním (kumbhaka) dychu spolu so sústredenou pozornosťou na určitú časť alebo oblasť fyzického alebo jemného tela, ako je srdce alebo šiesta čakra. Ide o kľúčovú prax pre každého, kto sa zaujíma o duchovný rast. Pránájáma je štvrtá časť z ôsmich častí filozofie celej jogy:

  1. jama (etické normy)

  2. nijama (sebadisciplína)

  3. ásana (fyzické polohy)

  4. pránajáma (dýchanie)