page contents Príbeh elixíru zdravia - ajurvédsky džem Chyawanprash
top of page

Príbeh elixíru zdravia - ajurvédsky džem Chyawanprash

Chyawanprash je lahodný výživný džem. V ajurvéde sa používa už tisíce rokov a ponúka široké spektrum zdravotných výhod. V sanskrte slovo “prash” znamená špeciálne pripravené jedlo a “Chyawan” je meno mudrca. Práve Chyawan získal ajurvédsku výživnú receptúru ​na obnovenie mladosti a vitality. Ako doplnok je Chyawanprash dodnes ideálny pre všetky vekové skupiny – milujú ho deti, dospelí aj starší ľudia. Ako osvedčený a bohatý zdroj vitamínu C a antioxidantov je ajurvédský džem pokladom ajurvédy a oceňovaný najmä vďaka účinkom na imunitu. Prečítajte si celý zaujímavý článok.

Príbeh ajurvédskeho elixíru zdravia

Ajurvéda je odvodená z Véd, čiže starovekých textov z védskeho obdobia súčasnej Indie. Preto je názov, použitie a pôvod mnohých bylín spojených s mytológiou. Legenda o Chyawanprash rozpráva o starom svätcovi, ktorý tak dlho meditoval, až bol celý pokrytý hlinou a bolo mu vidno len oči. Kráľovská dcéra na prechádzke lesom do nich zo zvedavosti pichla tŕňom. Svetec v návale zlosti privolal na jej kráľovského otca kliatbu. Kráľ sa hneď vydal za svätcom a prosil o odpustenie. Svetec mu odpustil, ale pod podmienkou, že mu dá svoju dcéru za ženu. Kráľ súhlasil. Mudrc Chyawan sa oženil s krásnou princeznou a spokojný s jej láskou a oddanosťou sa rozhodol získať späť svoju mladosť. Účinnú bylinnú receptúru na ajurvédsky elixír mladosti - Chyawanprash odovzdali Chywanovi nebeskí liečitelia – Ashwini Kumaras. A tak bol Chyawan požehnaný tajomstvom dlhovekosti a dobrého zdravia.


Výnimočné zloženie džemu Chyawanprash


Ajurvédsky džem Chyawanprash je dodnes vyrábaný podľa viac ako 4000 tisíc rokov starej ajurvédskej receptúry. Výroba Chyawanprash sa začína podobne ako pri klasickej marmeláde. Varením ovocia indického egrešu Amalaki. Potom pokračuje postupným pridávaním ďalších ingrediencií v rozomletom stave. Ajurvédsky prípravok obsahuje až 48 himalájskych bylín. Hlavnou zložkou džemu je ovocie Amalaki. Amalaki je božské ovocie s obrovským podielom vitamínu C, o ktorom sa hovorí, že vyklíčilo zo sĺz bohyne Lakshmi. Ďalej obsahuje ghí (má konzervačné účinky a posilňuje liečebné zložky džemu), med, prírodný surový cukor a dôležité minerály, ktoré podporujú stavbu tkanív. Hotový džem má podľa princípov ajurvédy všetky chute (okrem slanej), pozitívne ladiace všetky zmysly. Je príjemné kyslý s korenistou dochuťou dlhého korenia.


Účinky Chyawanprash

  • Primárnym účinkom Chyawanprash je posilnenie imunitného systému a podpora prirodzenej schopnosti tela produkovať hemoglobín a biele krvinky. Pomáha pri odstraňovaní Ámy (toxíny) ​​a podporuje krv, pečeň, slezinu a dýchací systém. Preto vyživuje a chráni prirodzené obranné systémy tela. Chyawanprash tiež buduje ojas - esenciu imunity a mladosti. Podporuje zdravú svalovú hmotu a tonizuje tkanivá.

  • Chyawanprash je veľmi výživný. Upokojuje Vátu, Pittu a Kaphu a považuje sa za najsilnejšiu Rasajánu (omladzujúce tonikum) pre všetky tkanivá v tele. Ide o úžasné tonikum pre srdce a pomáha tráviacemu, vylučovaciemu, močovému, dýchaciemu a reprodukčnému systému.

  • Chyawanprash je obzvlášť dobrý pre pľúca, pretože vyživuje sliznice a pomáha udržiavať dýchacie cesty čisté. Používa sa ako tonikum v zimných mesiacoch a ako silná podpora imunitného systému. Zlepšuje prirodzenú odolnosť, zvyšuje silu, energiu a vitalitu celej bytosti. Považuje sa tiež za jedno z najlepších rodinných tonikov – vhodné pre väčšinu vekových skupín, od detí až po starších ľudí.

  • Chyawanprash podporuje dobré trávenie, pretože na systémovej úrovni sa sila a imunita začínajú zdravým tráviacim ohňom - Agni. Ajurvéda hovorí, že trávenie sa začína zážitkom chutí a Chyawanprash obsahuje päť zo šiestich chutí (chýba mu iba slaná chuť). Chyawanprash naštartuje Agni bez zhoršenia Pitty. Je tiež účinným karminatívom (pre zdravý pohyb plynov tráviacim ústrojenstvom), podporuje pravidelné vylučovanie a podporuje zdravú hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, keď sú už v norme.

  • Podľa legendy bol Chyawanprash pôvodne vytvorený na obnovenie mužnosti staršieho mudrca Chyawana. Má mimoriadnu schopnosť vyživovať a revitalizovať reprodukčné tkanivá. Chyawanprash podporuje plodnosť, zdravé libido a buduje sexuálnu silu u mužov aj žien.


Ako užívať Chyawanprash


Pretože chuť hrá takú dôležitú úlohu v tráviacom procese a signalizuje telu, aby spustilo vlastné podporné mechanizmy, ajurvéda tradične odporúča bylinky ochutnať. Ako lahodný džem ponúka Chyawanprash plný zážitok chutí, čím saj zvyšuje jeho účinnosť.


Chyawanprash sa môže užívať samostatne, môže sa zamiešať do mlieka alebo vody, alebo sa môže natrieť na toast, chlieb alebo sušienky – ako každý iný džem. Užívanie v teplom mlieku (alebo mandľovom mlieku, ak kravské mlieko nie je akceptované) pomáha preniesť jeho tonizujúce a omladzujúce vlastnosti hlboko do tkanív.


Odporúčaná dávka sú 1 - 2 čajové lyžičky, raz alebo dvakrát denne, alebo podľa pokynov ajurvédskeho lekára. Deti môžu užívať 1/2 čajovej lyžičky denne. Ako Rasayana sa Chyawanprash zvyčajne užíva ráno alebo niekedy ráno aj večer. Chyawanprash je možné užívať dlhodobo v rámci podpory celkovej sily a imunity, dokonca aj na podporu prirodzených systémov tela pri návale stresu alebo choroby. Ide o výborné tonikum v zimných mesiacoch.


Vedľajšie účinky Chyawanprash


Aj keď je málo informácií o vedľajších účinkoch spojených s Chyawanprash, vo vedeckých štúdiách neboli pozorované žiadne negatívne účinky Amalaki (hlavná zložka). Vyhnite sa Chyawanprash, ak sú známe alergie na Amalaki alebo na akékoľvek iné zložky v džemi. Neodporúča sa pri vážnych poruchách trávenia alebo hnačke, vysokom krvnom tlaku, obezite a nadváhe.


Veríme, že aj vám silné účinky ajurvédskeho džemu Čavanpraš prinesú tie najlepšie výsledky pre celé telo.




Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page