page contents
top of page

Senná nádcha a alergie z pohľadu ajurvédy

Jeden z najčastejších problémov, kvôli ktorému prídu ľudia za ajurvédskym terapeutom je senná nádcha a iné alergie. Ájurvéda hovorí, že každá neznášanlivosť na určitú zložku je výsledkom slabého alebo nevyváženého tráviaceho ohňa. Každá zložka potravy a emócia, ktorú naše telo nestrávi sa premieňa na toxíny zvané Áma a práve Áma je v ajurvéde príčinou všetkých chorôb. Čítajte viac.


Čo je to alergia?

Alergia je precitlivená reakcia tela pri kontakte s látkou, ktorá je v skutočnosti neškodná. Ide o precitlivenosť na určité podnety či výrobky, ako sú lieky, potraviny, dráždivé látky, látky v prostredí, alebo na podmienky, ako je teplota a určité počasie. Precitlivená odpoveď pochádza z prirodzeného imunitného systému a pohybuje sa od mierne nepríjemného pocitu až po smrteľnú anafylaxiu.


Prečo alergia vzniká?

V ajurvéde používame termín Satmya, čo znamená tolerancia. Asatmya je výraz, ktorý znamená neznášanlivosť. Ájurvéda hovorí, že Asatmya je výsledkom slabého alebo nevyváženého tráviaceho ohňa - Agni. Dôsledkom slabého Agni vznikajú toxíny, zvané Áma. Preto sú alergie bežnejšie u ľudí s veľkou Ámou.


Alergia vzniká pri:

 • Slabý Agni (tráviaci oheň)

 • Akumulácia Ámy v tele (toxíny)

 • Nerovnováha dóš v tele (Vata, Pitta alebo Kapha)

 • Slabý imunitný systém

 • Vnútorný boj, neprijímanie vonkajšieho sveta, okolností v živote


V ajurvéde rozlišujeme 3 typy alergií

 • Alergia súvisiaca s Váta dóšou

 • Alergia súvisiaca Pitta dóšou

 • Alergia súvisiaca s Kapha dóšou

Alergia spojená s Váta dóšou

Ľudia typu Váta môže reagovať alergickou reakciou na suché, horké, korenené a sťahujúce jedlá, surové jedlá, studené jedlá, fazuľe, chladné suché a veterné počasie, nadmerný stres a nadmernú aktivitu.

Alergia spojená s Pitta dóšou

Ľudia typu Pitta bývajú citliví na korenené, kyslé a slané jedlá, fermentované potraviny, horúce počasie a extrémne slnečné podmienky. Títo ľudia majú veľmi citlivú pokožku a sú často alergickí na niektoré textílie, kovy, syntetické materiály.

Alergia spojená s Kapha dóšou

Ľudia typu Kapha môžu trpieť alergiou na sladké, kyslé a slané jedlá, vrátane mliečnych jedál, syrov, jogurtov, mlieka. Tiež vodnaté potraviny, ako je uhorka a vodný melón ,môžu viesť k alergickým reakciám. Alergie sa zhoršujú počas chladného, ​​daždivého a oblačného počasia. K typickým Kapha alergiám patrí aj senná nádcha.


V čom spočíva liečba alergií?

Na začiatku je pri akejkoľvek chorobe potrebné detoxikovať telo od Ámy. Vzniknutá Áma je podľa ajurvédy príčinou všetkých chorôb. Ako druhotný krok nastavíme vhodnú stravu a fytoterapiu.


Ajurvédske detoxikačné terapie sa delia na Šamana terapie a Šódhana terapie.

 • Šamana terapiejemnejšie detoxikačné terapie, ktoré majú „ukľudňovať“ dóše, ktoré sú v disharmónii a spôsobujú choroby. Sem patrí napríklad vhodné telesné cvičenie, podpora tráviaceho ohňa rôznymi prípravkami, vystavovaniu sa svitu slnka, mesiaca a čerstvému vzduchu, terapeutický pôst.

 • Šódhana terapie účinnejšie terapie, ktoré majú za cieľ doviesť dóšu, ktorá opustila svoje sídlo naspäť „domov“ a ukončiť tak jej zhubné pôsobenie „na cudzom území“ a tak človeka vyliečiť. Odstrániť príčiny aj následky. Pomáhajú vylučovať nadbytočné dóše von z tela, hlavne cez gastro-intestinálny trakt. Tu patrí Panchakarma. Panchakarma je známy typ ajurvédskej detoxikácie, za ktorým jazdia mnohé celebrity až na Srí Lanku. Viac o Panchakarme si môžete prečítať tu.

Alergie z pohľadu psychosomatiky

Pri alergiách je pre človeka veľmi dôležité, aby si uvedomil, čo vo svojom živote neprijíma a na fyzickom tele sa to prejavuje ako určitá alergia. Každá nespracovaná myšlienka, či emócia sa tak isto ako jedlo premieňa na Ámu. Preto je dôležité naučiť sa spracovávať aj svoje vnútorné pocity. Na ukľudnenie stavu mysle je výborná jóga a meditácia.


Účinná ajurvédska fytoterapia

Známe ajurvédske bylinky, ktoré používame namiesto antihistaminík sú:

 • Ašvagandha pri alergiách typu Váta

 • Shatavari pri alergiách typu Pitta

 • Sladké drievko alebo Pippali pri alergiách typu Kapha


Pred detoxikáciou a začatím užívania ajurvédskych bylín, odporúčame konzultovať zdravotný problém s kvalifikovaným ajurvédskym lekárom. Spôsob liečby sa môže líšiť v závislosti od dóše človeka a typu alergie. Ak sa chcete dozvedieť viac o ajurvédskej liečbe stravou, odporúčame navštíviť náš kurz Ajurvédsky výživový poradca.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page