page contents
top of page

Váta si v zime vymieňa žezlo s Kaphou - Ako sa pripraviť?

Keď prídete do kontaktu s ajurvédou, ako prvé budete počuť o troch princípoch, došách - Váta, Pitta, Kapha. Dóše vznikajú ako následok spojenia 5. živlov v rôznych kombináciách. Každý človek má individuálnu konštitúciu s rôznym pomerom dóš. V organizme majú dóše svoju úlohu - Váta je energiou pohybu, Pitta je energiou premeny a Kapha je energiou štruktúry, spájania.


Každá dóša prevláda aj v určitej časti dňa a v určitom ročnom období. Jeseň a skorá zima sa považujú za sezónu Váta. Kapha sa objavuje v druhej polovici zimy a trvá do jari. V lete prichádza na rad Pitta, tá trvá do jesene a celý kolobeh sa opäť opakuje. V ajurvédskej praxi je dôležité poznať rytmy prírody, vedieť sa s nimi pohybovať a prispôsobovať sa im.


Bez ohľadu na to, aký typ dóše máte v konštitúcii, vás bude v každom ročnom období ovplyvňovať prevládajúca dóša. Zima je obdobie, kedy si Váta vymieňa žezlo s Kaphou. Ajurvédska medicína ponúka niekoľko účinných spôsobov, ako vyvážiť prebytok Kaphy a začať počas tohto obdobia prosperovať.