page contents
top of page

Všetko o včelom mede z pohľadu ajurvédy

Med je v očiach ajurvédy esencia lásky. Ako všetko v ajurvéde, aj med môže byť buď liečivý, alebo škodlivý v závislosti od toho, ako a kedy sa používa. Správna príprava, vhodné použitie a zladenie so správnym ročným obdobím sú základnými faktormi pri vychutnávaní si sladkého nektáru zdravia. Prečítajte si, prečo je med cenený oveľa viac ako len na osladenie čaju.


Med je esencia lásky


Med, mlieko a ghee patria z pohľadu ajurvédy medzi najzdravšie esencie z prírody, tzv. esencie lásky. V Ajurvéde kraľuje surový med ako liečivá sladkosť a je spájaný s láskavosťou, súcitom a spokojnosťou. O potravinách, ktoré nesú sladkú chuť, sa hovorí, že stavajú ojas - naša vitálna imunita, schopnosť predchádzať chorobám a cítiť skutočné uspokojenie. Med funguje aj ako katalyzátorový nosič iných liečivých látok, ktoré vedie hlboko do tkanív. Odľahčuje ťažšie jedlá, bylinky a stimuluje agni - tráviaci oheň.


Všetko o včelom mede z pohľadu ajurvédy

 • Staroveké texty ajurvédy hovoria, že med je veľkým prínosom pre slabé trávenie. Lyžica čerstvého medu, zmiešaná so šťavou z polovice citrónu v pohári vlažnej vody a užitá na lačno, je účinným pomocníkom pri zápche.

 • Podľa textov ajurvédy, keď sú v tráviacom trakte prítomné nestrávené potraviny a iné toxíny, med pôsobí ako preháňadlo a pomáha odstraňovať odpadové látky.

 • Med je pozoruhodný v budovaní hemoglobínu v tele, čo je do značnej miery spôsobené železom, meďou a mangánom, ktoré obsahuje. Staroveké texty uvádzajú, že pomáha udržiavať správnu rovnováhu hemoglobínu a červených krviniek.

 • Ajurvéda považuje med za veľmi prospešný pri podpore zdravia pľúc a rovnováhy dýchacích ciest. Ajurvédske texty tiež uvádzajú, že používanie medu je veľmi prospešné pri upokojovaní dráždivého kašľa alebo bolesti v krku. Pretože je upokojujúcim prostriedkom, pomáha upokojiť sliznicu horných dýchacích ciest. Z tohto dôvodu je často zahrnutý ako prísada do rôznych sirupov proti kašľu.

 • Med je považovaný za skvelý liek pre typy Kapha alebo pre kohokoľvek s Kapha nerovnováhou. Med sa často odporúča pri chudnutí, znižuje vysokú hladinu cholesterolu a uvoľňuje životne dôležité kanály v tele.

 • Med je často kľúčovou zložkou omladzujúcich a energizujúcich receptúr a tiež zvyšuje liečebné vlastnosti iných byliniek. Hláška „krajina mlieka a medu“ nám ponúka všetko dobré a často opisuje bohatstvo, hojnosť a radosť. Starovekí Gréci dokonca používali med na podporu svalov, obnovu sily, mužnosti a na zlepšenie vytrvalosti.

 • Pri vonkajšej aplikácii môže byť med pre pokožku upokojujúci. Preto je bežnou prísadou v ajurvédskych tvárových maskách spolu s ovsenými vločkami a kurkumou.

 • Med má antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové vlastnosti, ktoré z neho robia vynikajúceho ochrancu pred popáleninami, ranami a dokonca aj zjazvením.


Dôležitosť prípravy medu


So všetkými výhodami je med skvelým doplnkom akejkoľvek diéty. Zahrievaním stráca mnoho výživových vlastností. Staroveký ajurvédsky mudrc Charak napísal: „Nič nie je také znepokojujúce, ako Áma spôsobená nesprávnym príjmom medu.“ Podľa ajurvédy je Áma - toxická, nestrávená hmota v tele - považovaná za hlavnú príčinu väčšiny chorôb. Toxíny, ktoré sa hromadia v tele, môžu poskytnúť úrodnú pôdu pre všetky druhy nepríjemných zdravotných komplikácií. Charak objasňuje, že keď sa med zahrieva, stáva sa veľmi ťažko stráviteľným a vytvára nežiaduce účinky. Podporuje to aj moderná veda. Štúdia ukázala, že keď sa med zahrieva, vytvára chemikáliu nazývanú hydroxymetylfurfuraldehyd (HMF), látku spojenú v určitých formách s toxicitou a s karcinogénnymi účinkami.


"Nevarený med je nektár, varený med je považovaný za jed."


DR. Vasant Lad a Usha Lad


Z hľadiska ajurvédy je najlepšie uprednostniť surový, tepelne neupravený med a vyhnúť sa vareniu a pečeniu medu. Snažte sa vyhnúť obilninám, chlebu, pečivu a iným výrobkom „zdravej výživy“, ktoré obsahujú varený med.


Najjednoduchší spôsob, ako začleniť med do stravy, je zamiešať ho do vychladeného čaju alebo zjesť priamo z lyžice. Ak však chcete využiť úlohu medu ako nosnej látky, tu je niekoľko nápadov, ako začať.


 • Ajurvéda považuje med za najdôležitejšiu nosnú látku pre podporu pľúc. Po jedle zmiešajte ½ čajovej lyžičky bylinnej zmesi (napríklad Tulsi) s 1 čajovou lyžičkou medu a premiešajte, aby vznikla pasta. Konzumujte pastu priamo z lyžice, alebo pridajte teplú vodu a vypite ako čaj.

 • Na zmiernenie dýchacích ťažkostí a podporu dýchania skombinujte štipku mletého kardamónu, štipku kamennej soli, 1 čajovú lyžičku ghí a ½ čajovej lyžičky surového medu. Zmiešajte dokopy a podľa potreby jedzte z lyžice.

 • Med je výborný v teplých nápojoch, ako je napríklad zlaté mlieko z kurkumy alebo korenený chai. Med rozmiešaný v teplom mlieku (do 30 stupňov) je výživným prostriedkom na upokojenie ťažkých emócií.

 • Na podporu chudnutia odporúča ajurvéda konzumovať ráno a večer polievkovú lyžicu medu so štipkou dlhého korenia.

 • 2 čajové lyžičky medu s mrkvovou šťavou pomáhajú zlepšiť zrak a sú veľmi užitočné pre tých, ktorí sedia pred počítačom dlhé hodiny.

 • Zmes prášku z čierneho korenia, medu a zázvorovej šťavy v rovnakých množstvách, pri konzumácii trikrát denne, pomôže zmierniť príznaky astmy.

 • Pravidelné používanie jednej čajovej lyžičky cesnakovej šťavy zmiešanej s dvoma čajovými lyžičkami medu pomáha kontrolovať krvný tlak.

 • Jeden pohár teplej vody užitý s dvoma čajovými lyžičkami medu a 1 čajovou lyžičkou citrónovej šťavy skoro ráno zníži obsah tuku a prečistí krv.


Med je vo svete sladkosti jedinečný


V ajurvéde je šesť chutí potravín oceňovaných pre ich terapeutický účinok. Každá chuť ponúka telu iné kvality. Sladidlá a sladká chuť sú vo všeobecnosti studené, ťažké a mastné. Bývajú upokojujúce a budujúce, čo upokojuje Vátu a Pittu, ale zhoršuje Kaphu. Väčšina sladkostí je studená a ťažká a keď ich zjete na konci jedla, stlmia tráviaci oheň. V množstve chladivých sladidiel, surový med tancuje na inú melódiu, pretože prináša vzácnu kvalitu tepla. Aj keď je ťažký, môže odľahčiť ostatné látky, a to vďaka svojim suchým a sťahujúcim vlastnostiam. V dôsledku toho je to najlepšia voľba pre ľudí s Kapha konštitúciou alebo pre tých, ktorí pracujú v ťažkých a chladných podmienkach. Trochu medu v šálke koreneného čaju na konci jedla urobí z čaju liečivé tonikum, ktoré ponúka sladké potešenie i podporu trávenia.


TIP: Ako náhradu medu môžete použiť jaggery (šťava zo sušenej cukrovej trstiny). Jaggery upokojuje Vátu a zvyšuje Pittu a Kaphu. Jaggery však chýba schopnosť pôsobiť ako nosič iných bylín.


Med a ghee


Med a ghí sa často kombinujú a vytvárajú silné omladzujúce prostriedky, ktoré môžu slúžiť ako tonikum pre všetky tkanivá v tele. Podľa ajurvédy je ale med nezlučiteľný s ghí v rovnakých množstvách podľa hmotnosti, nie podľa objemu. Med je doslova ťažší ako ghí. Jedna čajová lyžička surového medu váži až tri čajové lyžičky ghí. Namiesto toho kombinujte med a ghí v rovnakých objemových množstvách. Vezmite si napríklad jednu čajovú lyžičku medu s jednou čajovou lyžičkou ghí. To poskytne bezpečnú, výživnú nosnú látku.


Kontraidikácie

 • Med sa odporúča konzumovať od jeseňe až po jar. V lete by sme sa mali medu kvôli jeho zahriejúcim účinkom vyhýbať. Na jar, v období Kaphy, sa odporúča konzumovať starší med, nakoľko v staršom mede prevláda horkejšia chuť, ktorá harmonizuje Kaphu.

 • Počas dňa je ideálne med konzumovať buď ráno alebo večer. Obed je obdobie Pitty, preto sa v ajurvéde neodporúča konzumovať zahrievajúce potraviny, ktoré dostávajú Pittu do nerovnováhy.

 • Sladkú chuť možno v ajurvéde považovať za chladivú, ale samotný med zahrieva. To znamená, že typy Pitta alebo osoby s Pitta nerovnováhou (prekyslenie, ekzém, psoriáza, ...) by sa mali vyhýbať užívaniu medu, najmä pravidelne alebo vo väčších množstvách. Niektoré vhodnejšie prírodné sladidlá, ktoré chladia a znížia Pittu, sú javorový sirup, datľový cukor alebo kokosový cukor. Pre Pittu je vhodný aj slabší med, napríklad agátový.

 • Nekŕmte medom deti mladšie ako jeden rok. Problém nie je med, ale baktéria Clostridium, ktorá sa zhromažďuje na povrchu medu, čím vzniká riziko detského botulizmu (druh bakteriálnej otravy). Tieto mikróby sú neškodné pre staršie deti a dospelých.


Med je v očiach ajurvédy esencia lásky a veríme, že aj vám prinesie pri správnej konzumácii veľa zdravotných výhod. Prečítajte si aj náš článok o ghee - zázračnom lieku na všetku.Kommentare


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page