page contents
top of page

Zápal močových ciest - ako von z bludného kruhu podľa ajurvédy

So zápalom močových ciest sa už stretla takmer každá žena. K mnohým ženám prichádza nepríjemný zápal opakovane a často aj napriek antibiotikám nedochádza k zlepšeniu. V tomto prípade je skvelá ajurvédska medicína, ktorá nerieši len daný problém, ale aj príčinu ochorenia. Prečítajte si celý článok a inšpirujte sa ajurvédou aj vy.


Zápal močových ciest z pohľadu ajurvédy


Zápal močových ciest je stav, ktorý vzniká pri infekcii spôsobenej baktériami. Infekcia zvyčajne začína v močovej trubici a potom prechádza až do močového mechúra a ďalších častí močových ciest. Pri močení vzniká pocit pálenia a zvýšená frekvencia močenia. Tento stav je častejší u žien, pretože močová trubica je menšia (ľahšie sa infikuje) a je v blízkosti konečníka (zdroj kontaminácie).


Podľa ajurvédy má každý človek individuálnu konštitúciu s rôznym pomerom dóš. V organizme majú dóše svoju úlohu - Váta je energiou pohybu, Pitta je energiou premeny a Kapha je energiou štruktúry, spájania. Zápal močových ciest vzniká nerovnováhou Pitta dóše. ktorá spôsobuje zápal a infekciu močovej trubice, obličiek a močového mechúra. Ajurvédska liečba spočíva v obnove rovnováhy Pitta dóše.

Príznaky zápalu močových ciest

 • Neustála potreba močenia.

 • Vylučovanie menšieho množstva moču.

 • Pocit pálenia pri močení.

 • Zakalený a páchnuci moč.

 • Prítomnosť krvi v moči.

 • Bolesť v panvovej oblasti či v bruchu.

Faktory spôsobujúce zápal močových ciest

 • Jedlo a nápoje, ktoré sú korenené, pálivé, slané a kyslé.

 • Pitie kyslých ovocných štiav, kofeínových nápojov a alkoholu.

 • Potlačenie prirodzeného nutkania na močenie.

 • Dlhé, priame vystavovanie slnečnému a horúcemu dňu.

 • Emocionálne výbuchy hnevu, netrpezlivosti a žiarlivosti.

 • Práca s ohňom, chemikáliami a toxickými výparmi.

 • Pitie malého množstva vody (najmä v lete).

 • K infekcii močových ciest môžu prispieť aj stavy, ako je cukrovka, obličkové kamene, nehybnosť a tehotenstvo.

Liečba podľa ajurvédy


Ájurvéda poskytuje prirodzené spôsoby obnovenia rovnováhy v tele. Pri neopakujúcich sa zápaloch sa podávajú bylinné prípravky na zníženie Pitta dóše a navrhne sa strava harmonizujúca Pittu. Pri opakujúcich častých zápaloch sa odporúča ajurvédsky detox, zvaný Panchakarma. Panchakarma má za úlohu vyhnať z tela všetky toxíny a nastoliť rovnováhu všetkých troch dóš - Váta, Pitta a Kapha. Viac o Panchakarme si môžete pozrieť tu.


Ajurvédska fytoterapia


Pri zápaloch močových ciest sú veľmi účinné ajurvédske bylinky:

 • Shilajit

 • Guduchi

 • Gokshura

 • Varuna

 • Chanca piedra

 • Amalaki

Ajurvédska strava pri zápaloch

 • Strava má byť sladkej, horkej a zvieravej chuti s vylúčením kyslej, slanej a štipľavej.

 • Bolo by dobre si odvykať od vajec, mäsa, alkoholu a soli.

 • Horúčavu Pitty najviac ochladia obilniny, ovocie a zelenina.

 • Zelenina - okrem kyslej zeleniny a zeleniny v nálevoch, okrem štipľavej zeleniny je vhodná všetka.

 • Ovocie - len sladké a vyhýbať sa kyslému.

 • Mäso - mali by ste sa mu vyhýbať, predovšetkým potravinám z mora.

 • Strukoviny - obmedzene.

 • Orechy a semená - väčšina je nevhodná. Vhodný je kokos, slnečnica, tekvica.

 • Oleje - len malé množstvá - najlepší mandľový a ľanový.

 • Mlieko - sladká chuť prospieva, nejesť kyslé a tvrdé syry.

 • Sladidlá – pomáhajú okrem medu a melasy.

 • Korenie - veľmi málo, nevhodné je hlavne štipľavé. Vhodný je kardamon, koriander, fenykel, rímska rasca.

TIP: Zaujíma vás kurz varenia podľa ajurvédy? Naučte sa základné princípy v 3 mesačnom kurze - Ajurvédsky výživový poradca a posuňte vaše kulinárske schopnosti o level vyššie. Všetko o kurze si môžete pozrieť tu.


Liečba z pohľadu psychosomatiky


Stres sám o sebe nespôsobuje infekcie močových ciest. Ale môže spôsobiť väčšiu náchylnosť na infekcie a iné choroby, pretože zhoršuje imunitu. Stres môže tiež spustiť alebo zhoršiť príznaky močových ciest. Preto pri častých zápaloch je potrebné uvedomiť si, čo vám v živote spôsobuje stres a snažiť sa ho eliminovať. Zápal močových ciest sa spája aj s hnevom či žiarlivosťou, väčšinou na opačné pohlavie.


Jóga ako veľký pomocník


Liečba pomocou jógy má za cieľ obnoviť vyčerpanú energiu. Jógové ásany môžu pomôcť pri posilnení tela i panvového dna. Jóga sa pri zápale močových ciest nemusí robiť dlho. Len pár minút cvičenia denne a začnete pozorovať rýchle výsledky. Výborné pozície pre panvové dno sú napríklad tieto:


Chandra Namaskara - Pozdrav Mesiacu


Pozdrav Mesiacu pomáha tonizovať takmer všetky časti tela. Ochladzuje a upokojuje organizmus. Je vhodné cvičiť ho vo večerných hodinách


Pranajáma - Jógové dýchanie


Nazýva sa tiež jogínske dýchanie. Na obnovenie celkovej energie tela sa odporúča praktizovať Bhastrika Pranayama. Je to rýchle vdýchnutie a vydýchnutie vzduchu, čo veľmi posilňuje organizmus. Pránájáma v kombinácii s meditáciou dokáže regulovať krvný obeh v tele.


Utkatasana - Asána stoličky


Pozícia stoličky pomáha posilniť panvové dno. Aktivuje svaly močového mechúra a posilňuje ich. Pretože vyvíja tlak na kostrč, je ideálna pre ľudí, ktorí majú problémy s krížami.


Trikonasana - Asána trojuholníka


Asána trojuholníka pomáha dodávať pevnosť nohám, kolenám, rukám, hrudníku a členkom. Pomáha pri uvoľňovaní oblastí ako sú panva, slabiny, boky a podbruško. Posilňuje močový systém tela.


Liečba zápalov močových ciest môže byť náročná, no s pomocou vhodne zvolenej stravy, bylinných prípravkov, správnym nastavením mysle a pravidelným cvičením jógy či meditácie pocítite rýchle zlepšenie zdravotného stavu. Opakovaný zápal močových ciest odporúčame konzultovať so skúseným ajurvédskym terapeutom.


Čítajte tiež článok : Áma ako príčina všetkých ochorení댓글


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page