page contents
top of page

Zlaté kurkumové mlieko - poklad ajurvédy

Jedným z najpopulárnejších spôsobov ako premeniť kurkumu na elixír zdravia je zlaté kurkumové mlieko, známe tiež ako haldi doodh. V indickej kultúre je zlaté kurkumové mlieko tradíciou, ktorá sa považuje za veľmi zdravú a upokojujúcu. Zdravý, žiarivo žltý nápoj sa tradične vyrába ohrievaním kravského mlieka s kurkumou a ďalšími koreninami. Alternatívne sa môže zlaté mlieko pripraviť aj s rastlinným mliekom. Všetko o poklade ajurvédy si môžete prečítať v článku od Školy ajurvédy.


Rituál, ktorý si zamilujete


Všetci potrebujeme čas pre seba. Urobiť si čas a dopriať si upokojujúci, výživný nápoj, je prejavom pozornosti. Predstavte si, že sa po dlhom pracovnom dni schúlite do svojho obľúbeného kresla a vaše ruky objímajú teplý hrnček bohatého, krémového mlieka, ktoré je jemne pikantné a sladké. Pretože zlaté mlieko neobsahuje kofeín, môžete si dať svoju “zlatú hodinku” kedykoľvek počas dňa bez obáv, že budete hore celú noc. Aj keď ste kurkumu alebo zlaté mlieko nikdy neochutnali, možno vám tento nápoj bude okamžite povedomý, a to vďaka vôni upokojujúcich, hrejivých bylín. Jediné pravidlo je, že pri popíjaní máte ostať vnímaví a prítomní. Žiadne telefóny. Žiadne e-maily. Žiadne obrazovky. Len vy a pariaci sa hrnček zlatého mlieka ako prejav starostlivosti o seba.


To, čomu v dnešnej dobe hovoríme Kurkumové latte, má v skutočnosti dlhú a bohatú tradíciu. V rámci ajurvédskej medicíny je zlaté mlieko tonikum, ktoré vyživuje a zároveň lahodne chutí. Ojas, čo v sanskrte znamená sila, je základnou energiou života a podľa ajurvédskych textov zlaté mlieko pomáha prirodzene posilniť túto vitalitu. Ojas udržuje telo v zdraví a podporuje jasnosť mysle a emócií. Jedným dúškom pochopíte.