page contents
top of page

Zlaté kurkumové mlieko - poklad ajurvédy

Jedným z najpopulárnejších spôsobov ako premeniť kurkumu na elixír zdravia je zlaté kurkumové mlieko, známe tiež ako haldi doodh. V indickej kultúre je zlaté kurkumové mlieko tradíciou, ktorá sa považuje za veľmi zdravú a upokojujúcu. Zdravý, žiarivo žltý nápoj sa tradične vyrába ohrievaním kravského mlieka s kurkumou a ďalšími koreninami. Alternatívne sa môže zlaté mlieko pripraviť aj s rastlinným mliekom. Všetko o poklade ajurvédy si môžete prečítať v článku od Školy ajurvédy.


Rituál, ktorý si zamilujete


Všetci potrebujeme čas pre seba. Urobiť si čas a dopriať si upokojujúci, výživný nápoj, je prejavom pozornosti. Predstavte si, že sa po dlhom pracovnom dni schúlite do svojho obľúbeného kresla a vaše ruky objímajú teplý hrnček bohatého, krémového mlieka, ktoré je jemne pikantné a sladké. Pretože zlaté mlieko neobsahuje kofeín, môžete si dať svoju “zlatú hodinku” kedykoľvek počas dňa bez obáv, že budete hore celú noc. Aj keď ste kurkumu alebo zlaté mlieko nikdy neochutnali, možno vám tento nápoj bude okamžite povedomý, a to vďaka vôni upokojujúcich, hrejivých bylín. Jediné pravidlo je, že pri popíjaní máte ostať vnímaví a prítomní. Žiadne telefóny. Žiadne e-maily. Žiadne obrazovky. Len vy a pariaci sa hrnček zlatého mlieka ako prejav starostlivosti o seba.


To, čomu v dnešnej dobe hovoríme Kurkumové latte, má v skutočnosti dlhú a bohatú tradíciu. V rámci ajurvédskej medicíny je zlaté mlieko tonikum, ktoré vyživuje a zároveň lahodne chutí. Ojas, čo v sanskrte znamená sila, je základnou energiou života a podľa ajurvédskych textov zlaté mlieko pomáha prirodzene posilniť túto vitalitu. Ojas udržuje telo v zdraví a podporuje jasnosť mysle a emócií. Jedným dúškom pochopíte.


Prečo je zlaté kurkumové mlieko poklad ajurvédy?


Kurkuma je tiež známa ako Haridrā, čo doslova znamená žltá. Je to trváca rastlina pestovaná v celej Ázii a má charakteristickú žiarivo žltú farbu. Z ajurvédskeho hľadiska je kurkuma jedno z najpoužívanejších korenín, pretože vyrovnáva všetky tri dóše - Vátu, Pittu, Kaphu a práve v magickom spojení s mliekom a ostatnými koreninami vieme jej úžasné zložky nasmerovať k liečeniu tela. Zlaté mlieko ponúka mnoho výhod:

 • Zlaté mlieko je bohaté na antioxidanty. Antioxidanty chránia bunky pred poškodením, oxidačným stresom. Chránia pred infekciami a prispievajú k celkovému zdraviu.

 • Pomôže znížiť zápal a bolesť kĺbov. Kurkuma, zázvor a škorica, hlavné zložky zlatého mlieka, majú veľmi silné protizápalové vlastnosti.

 • Znižuje hladinu cukru v krvi a chráni naše srdiečko: Kurkuma, zázvor a škorica znižujú riziko cukrovky a srdcových chorôb.

 • Pomáha zlepšovať pamäť a funkciu mozgu. Zložky zlatého mlieka podporujú pamäť a zmierňujú pokles mozgových funkcií spôsobených napríklad Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

 • Pomáha pri zlepšovaní nálady a depresie. Kurkumín, aktívna zložka kurkumy, môže pomôcť znížiť príznaky depresie .

 • Zlepšuje trávenie. Zázvor a kurkuma zmiernujú tráviace ťažkosti . Kurkuma môže tiež pomôcť zmierniť príznaky u ľudí s ulceróznou kolitídou.

 • Kravské mlieko bohaté na vápnik a vitamín D buduje silné kosti.

 • Zlepšuje imunitu a chráni pred infekciami. Ingrediencie používané na výrobu zlatého mlieka majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ich antioxidačné a protizápalové vlastnosti posilňujú imunitný systém.


Ako zo zlatého mlieka vyťažiť maximum


Pre krvný obeh je ťažké absorbovať kurkumu a úplne využiť jej výhody. Je to preto, že väčšina kurkumínu v kurkume sa metabolizuje skôr, ako ho naše telo dokáže absorbovať. Existujú však dve primárne zložky, ktoré môžu zvýšiť absorpciu a biologickú dostupnosť kurkumy, pričom obe sú súčasťou tohto receptu.

 1. Čierne korenie: Piperín, alkaloid prítomný v čiernom korení, zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumy. Štúdie ukázali, že kombinácia malého množstva čierneho korenia s kurkumou môže zvýšiť hladinu kurkumínu v krvi až o 2000 %.

 2. Tuk: Kurkumín je rozpustný v tukoch (má nízku rozpustnosť vo vode), takže pridanie zdravého zdroja tuku (ako je kokosový olej alebo ghí ) umožňuje, aby sa kurkumín priamo vstrebával do krvného obehu.

Ako pripraviť zlaté kurkumové mlieko


Budeme potrebovať:

 • 1 a pol šálky plnotučného mlieka, najlepšie organického

 • 1 ČL mletej kurkumy

 • 1/4 ČL mletého zázvoru

 • 1 celá tyčinka škorice (alebo 1/4 ČL mletej škorice)⁠

 • 1 PL ghee

 • 1 PL sladidla podľa výberu (napr. javorový sirup, jaggery)⁠

 • Štipka mletého kardamónu alebo 2-3 strukov kardamónu

 • Štipka mletého čierneho korenia

Príprava:

 1. Zohrejte mlieko v malom hrnci na miernom ohni. Pridajte kurkumu, zázvor, škoricu, čierne korenie a kardamón. Ak s kurkumou začínate, začnite s nižším množstvom a postupne si prispôsobte množstvo podľa vašej chuti.

 2. Zmes priveďte do varu, ale nevarte. Nechajte 5-10 minút dusiť, občas premiešajte, kým nebude teplá a voňavá.

 3. Zlaté mlieko preceďte cez jemné sitko do svojho obľúbeného hrnčeka. Po miernom vychladnutí vmiešajte do mlieka ghee (alebo kokosový olej) a sladidlo podľa vlastného výberu (ak používate). Ak používate med ako sladidlo, uistite sa, že med nezohrievate. Zohriaty med je v ajurvéde považovaný za toxický.

 4. Vychutnajte si zlaté mlieko buď ráno alebo večer pred spaním. Je to tiež skvelý nápoj, ktorý si môžete vychutnať spolu s priateľmi a hosťami, najmä počas chladných zimných večerov.


Zlaté kurkumové mlieko počas rôznych ročných období


Počas všetkých ročných období je pre každého človeka vhodná šálka kurkumového mlieka. Môžete myslieť na malé zmeny so zmenou ročných období. Vhodné je pridávanie štipky zázvorového prášku spolu s kurkumou a kardamónom počas zimnej sezóny alebo pridávanie korenín, ako je muškátový oriešok spolu s kurkumou, keď nastane zmena ročného obdobia. Muškátový oriešok je veľmi silné korenie, ktoré pomáha bojovať proti infekciám a poskytuje dobrý nočný odpočinok. Pridaním niekoľkých semienok sabja alebo bazalkových semienok do kurkumového mlieka vzniká tonizujúci letný nápoj, pretože tieto semená majú chladivé vlastnosti.


Najčastejšie otázky


Kedy je najlepší čas na kurkumové mlieko?

Kurkumové mlieko je najlepšie piť pred spaním, ideálne 1 až 2 hodiny po večeri. To znamená, že ak si v noci plánujete dať mlieko z kurkumy, mali by ste si dať skorú večeru. Kurkumové mlieko by ste mali v ideálnom prípade vypiť večer pred 22:00 hodinou.


Aké mlieko mám použiť?

Na výrobu kurkumového mlieka je najlepšie organické kravské mlieko z akejkoľvek mliekarne v okolí.


Aký druh prášku z kurkumy použiť?

Uistite sa, že používate čistú kurkumu, ktorá je nefalšovaná a bez umelých farbív.


Aké korenie možno použiť s kurkumovým mliekom?

Môžete pridať korenie ako kardamón, muškátový oriešok, šafran, škoricu alebo čierne korenie. Každý má kurkumové mlieko rád inak, preto odporúčame vyskúšať a vylepšovať podľa vlastnej chuti.


Čím môžem nahradiť kravské mlieko?

Všeobecne platí, že mlieko prevarené s kurkumou znáša každý dobre. Ako alternatívu mlieka môžete použiť akékoľvek rastlinné mlieko. Rastlinné mlieka s kurkumou však nedávajú telu taký osoh ako kravské mlieko.


Môžem mať kurkumové mlieko každý deň?

Áno, kurkumové mlieko môžete konzumovať každý deň počas celého roka. Podľa sezóny môžete meniť korenie.


Aké sladidlo pridať do mlieka z kurkumy?

Môžete pridať akékoľvek sladidlo. TIP: Kombinácia kurkumy, mlieka a jaggery je silný nápoj plný zdravých vlastností. Jaggery je surový trstinový cukor. Pridanie sladidla, ako je jaggery, zlepšuje chuť a tráviace vlastnosti tohto mlieka.


Aká by mala byť teplota kurkumového mlieka?

Kurkumové mlieko je najlepšie horúce, pretože má čistiaci účinok na telo a podľa ajurvédy vyživuje aj bunky v mozgu. Do horúceho mlieka však nepridávajte med, zahrievaný med je pre telo jedom.


Spôsobuje kurkumové mlieko priberanie?

Naopak, je známe, že kurkumové mlieko stabilizuje hmotnosť, pretože zlepšuje metabolizmus a celkové fungovanie tela. Tak smelo do toho a vychutnajte si večer svoju šálku kurkumového mlieka bez pocitu viny.


Horúce mlieko z kurkumy upokojuje zmysly a má regeneračné a omladzujúce vlastnosti pre naše telo, myseľ a dušu. Šálka kurkumového mlieka večer, po ktorej nasleduje meditácia predstavuje dokonalý koniec dňa.
תגובות


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page