page contents
top of page

Bylinný prášok vs. štandardizovaný extrakt - Ako si vyberať výživové doplnky na Slovensku?

Uprednostňujete aj vy prírodné doplnky pred “chémiou”? Cítime, že ľudia začínajú opäť dôverovať sile prírody a nachádzať v nej cestu k zdraviu. Pri výbere akýchkoľvek doplnkov sa často dostanete k pojmom bylinný prášok vs. štandardizovaný extrakt. V tejto situácii je najlepšie poznať fakty a rozdiely medzi nimi. Prečítajte si článok, v ktorom sa nato podrobne pozrieme.


Rozoznávame 3 typy bylinných extraktov:


1. Čistý bylinný prášok - bylinka upravená na prášok

2. Bylinný extrakt - extrakt z bylinky bez udania obsahu konkrétnych látok v extrakte

3. Štandardizovaný bylinný extrakt - určuje sa % zastúpenie účinných látok


Bylinný prášok - slabší, ale s celým škálom zložiek


Celá bylina je zvyčajne vysušená a zapuzdrená do toboliek alebo spracovaná a konzervovaná v alkohole. Bylinné prášky obsahujú všetky zložky rastliny a sú používané mnohými kultúrami už stovky rokov. V bylinnom prášku sa nachádza harmonická kombinácia všetkých zložiek, ktoré spolupracujú v rastline ako včely v úľe. Niektorí ajurvédski terapeuti sa prikláňajú práve k sušeným bylinkám, ktoré sú prijateľnejšie pre telo a dodajú nám celú kombináciu zložiek, ktorá bola v rastline vytvorená prírodou.


Štandardizovaný bylinný extrakt - silnejší, zvyčajne len s 1 zložkou


Štandardizovaný bylinný extrakt je bylinný extrakt, ktorý obsahuje jednu alebo viac zložiek v špecifickom, zaručenom množstve, zvyčajne vyjadrenom v percentách. Z rastlín sa zvyčajne extrahuje zložka, ktorá má najsilnejší účinok. Štandardizované extrakty tak majú výborné využitie pri vážnejších ochoreniach, kedy je potrebné nasadiť silnejšiu liečbu. Štandardizované extrakty sa stali v ajurvéde obľúbené, nakoľko sú veľmi účinné. Napriek tomu sa stále diskutuje, či je daná extrahovaná zložka skutočne prínosnejšia bez ostatných zložiek, ktoré sa spolu s ňou nachádzali v rastline.


Najdôležitejšie je kúpiť produkt, ktorému môžeme dôverovať


Či už sa rozhodnete pre sušené bylinky alebo štandardizované extrakty, dôležité je dôverovať značke. Niektorí výrobcovia miešajú štandardizovaný bylinný extrakt s čistým práškom a pri kúpe nekvalitného doplnku dochádza často k problémom so zápchou. Na Slovensku sú najkvalitnejší dodávatelia ajurvédskych výživových doplnkov - Planet Ayurveda (ponúka štandardizované extrakty) a Organic India (ponúka bylinné prášky).


Kapsule bývajú často vyrobené z tvrdenej želatíny, ktorá sa vyrába z hovädzích chrupaviek a bravčových čriev, preto odporúčame pozerať aj nato, aby bol výživový doplnok vyrobený z toboliek z rastlinnej celulózy.

Pri výbere výživových doplnkov určite myslite nato, že bylinné prášky prichádzajú s neporušenou životnou silou rastliny, ktorá bola daná prírodou. Rovnováha zložiek, ktorej bylinkári veria po tisícročia, sa často dostáva do zabudnutia pri modernej štandardizácii zameranej na jediný izolát. Napriek tomu, sú štandardizované extrakty nezameniteľné pri vážnejších chorobách, kedy prinášajú úžasné a rýchle výsledky. Oba spôsoby výroby doplnkov majú podľa nás svoje čaro, výber záleží od zdravotného stavu a tiež od toho, akú formu výživových doplnkov daný človek potrebuje a aká forma mu bude viac vyhovovať.


Chcete sa zorientovať vo svete ajurvédskej výživy?Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page