page contents
top of page

Endometrióza - prírodná liečba s ajurvédou

Endometrióza je duševne stresujúca a fyzicky vyčerpávajúca choroba. Ide o bolestivý stav, kedy vnútorná výstelka maternice - endometrium, rastie mimo maternice. Endometrióza si vyžaduje osobitný druh liečby a špeciálnu starostlivosť. Staré texty ajurvédy načrtli sériu terapií, ktoré liečia a upokojujú panvovú oblasť. Poďme sa spoločne pozrieť na liečbu endometriózy pomocou najstaršej medicíny sveta.


Čo je to endometrióza?


Endometrióza má svoj pôvod v slove endometrium. Endometrium je vnútorná výstelka maternice. Endometrium rastie vo vnútri maternice počas dní bez menštruácie a počas menštruácie sa stráca. Endometrióza znamená prítomnosť aktívnych endometriálnych tkanív mimo dutiny maternice. Vnútorná výstelka maternice začína rásť mimo maternice. Tieto tkanivá endometria rastú a krvácajú každý mesiac ako normálne endometrium, ale keďže sú na abnormálnom mieste, nemajú počas menštruácie žiadny vývod, z ktorého by mohli vytekať vo forme krvi. V dôsledku toho sa začnú prichytávať na panvovú dutinu a vaječníky a spôsobujú silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu a silnú bolesť.


Najčastejšie symptómy sú:

  • Akútna bolesť v dolnej časti brucha alebo bolesť chrbta počas menštruácie

  • Bolesť v podbrušku alebo bolesti chrbta aj počas dní bez menštruácie