page contents
top of page

Endometrióza - prírodná liečba s ajurvédou

Endometrióza je duševne stresujúca a fyzicky vyčerpávajúca choroba. Ide o bolestivý stav, kedy vnútorná výstelka maternice - endometrium, rastie mimo maternice. Endometrióza si vyžaduje osobitný druh liečby a špeciálnu starostlivosť. Staré texty ajurvédy načrtli sériu terapií, ktoré liečia a upokojujú panvovú oblasť. Poďme sa spoločne pozrieť na liečbu endometriózy pomocou najstaršej medicíny sveta.


Čo je to endometrióza?


Endometrióza má svoj pôvod v slove endometrium. Endometrium je vnútorná výstelka maternice. Endometrium rastie vo vnútri maternice počas dní bez menštruácie a počas menštruácie sa stráca. Endometrióza znamená prítomnosť aktívnych endometriálnych tkanív mimo dutiny maternice. Vnútorná výstelka maternice začína rásť mimo maternice. Tieto tkanivá endometria rastú a krvácajú každý mesiac ako normálne endometrium, ale keďže sú na abnormálnom mieste, nemajú počas menštruácie žiadny vývod, z ktorého by mohli vytekať vo forme krvi. V dôsledku toho sa začnú prichytávať na panvovú dutinu a vaječníky a spôsobujú silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu a silnú bolesť.


Najčastejšie symptómy sú:

 • Akútna bolesť v dolnej časti brucha alebo bolesť chrbta počas menštruácie

 • Bolesť v podbrušku alebo bolesti chrbta aj počas dní bez menštruácie

 • Silné menštruácie, časté menštruácie alebo skoré menštruácie

 • Krvácanie medzi menštruáciami (medzimenštruačné krvácanie)

 • Zrazeniny počas menštruácie

 • Bolestivé močenie

 • Bolestivé vyprázdňovanie

 • Bolestivý pohlavný styk

 • Výkyvy nálad

 • Depresia

 • Neplodnosť


Čo hovorí moderná veda


Existuje mnoho teórií navrhnutých vedcami na vysvetlenie základnej príčiny endometriózy. Podľa teórie retrográdnej menštruácie, menštruačná krv prúdi smerom nahor z dutiny maternice cez vajíčkovody do panvovej dutiny. Počas periódy oddelené kúsky aktívneho endometria uviaznu na panvových orgánoch a preniknú do príslušného orgánu krvou. Ovariálne hormóny cirkulujú krvou. Nesprávne umiestnené endometrium začne rásť a pod vplyvom hormónov začne vypadávať ako endometrium maternice. Keď nesprávne umiestnené endometrium krváca, vytvára zrasty, zápal a vedie k silnej bolesti.


Čo hovorí ajurvéda


V ajurvéde nenájdeme žiadnu chorobu, ktorá by sa symptómami a patológiou úplne podobala endometrióze. Ajurvéda má však svoje zásady klasifikácie a diagnostiky chorôb. V pôvodnom texte Charak Samhita sa spomína, že aj keď lekár nedokáže pomenovať konkrétnu chorobu, znalosť dóše a miesta prejavu nikdy nezlyhá pri pokuse o vyliečenie choroby.


Podľa ajurvédy je tento stav spôsobený narušenou dóšou Váta. Hlavne Apána Vátou. Apána Váta je podtyp Váty zodpovedný za zostupné vylučovanie moču, stolice, plynov, dieťaťa pri pôrode a menštruačnej krvi. Apána Váta spôsobuje retrográdnu menštruáciu a vedie k hromadeniu alebo pohybu endometriálneho tkaniva, ktoré sa usadzuje v maternicových povrchoch, ako sú vajcovody a panvová dutina. So silnou bolesťou a slabou menštruáciou sa často spája zhoršená Váta. Nadmerné krvácanie a pocit pálenia vzniká v dôsledku Pitta dóše. Letargia a hlienovité krvácanie so zrazeninami je spôsobené zhoršenou Kapha dóšou.


Príčiny vzniku endometriózy


Duševný stres je jedným z hlavných zodpovedných faktorov narušenia Apána Váty. Faktory ako neskoré počatie, konzumácia chladných, suchých, drsných, štipľavých a horkých jedál, nadmerná konzumácia surovej stravy, nadmerné cestovanie, užívanie návykových látok, nadmerná fyzická aktivita, cestovanie a potláčanie prirodzených prejavov tela (ako je hlad, smäd, slzy, močenie, kýchanie, plyny), môžu spôsobiť zhoršenie Váty v tele. Ďalej dlhodobé užívanie antikoncepčných tabliet môže byť tiež jednou z príčin endometriózy. Je však veľmi dôležité vyhýbať sa psychickému stresu a nadmernej fyzickej aktivite v období menštruácie. Psychický stres, nadmerná práca, emocionálny stres, strach, smútok a hnev sú hlavnými dôvodmi narušenia Apána Váty.


Ako ajurvéda lieči endometriózu


Prvým krokom v liečbe endometriózy je harmonizácia Váty. Vhodnú liečbu podľa stavu a konštitúcie jedinca vyberie kvalifikovaný ajurvédsky terapeut. Ajurvéda delí endometriózu na mierny, stredne ťažký a ťažky typ. V ajurvéde môže byť liečba endometriózy veľmi účinná pri miernych a stredne ťažkých typov. Všeobecné postupy sú:

 • Užívanie ajurvédskych bylín - Váta ajurvédske bylinky na zníženie bolesti a abnormálnych pohybov Váty. Kapha ajurvédske bylinky na zníženie rastu, priľnavosti a na udržanie plodnosti. Pitta ajurvédske byliny sa používajú na zníženie nadmerného krvácania.

 • Abhyanga - známa terapeutická ajurvédska masáž, je dobrou terapiou na zvládnutie endometriózy. Prospešná je masáž najmä v oblasti panvy s liečivými horúcimi sedacími kúpeľmi. Prečítajte si viac o Abhyange.

 • Panchakarma - hĺbkový detox ajurvédy. Panchakarma slúži ako holistická očista. Panchakarma nie je prospešná len ako možnosť liečby endometriózy, ale môže vám poskytnúť aj dlhotrvajúce zdravotné a omladzujúce výhody. Ak sa chcete dozvedieť viac o metódach a výhodách Panchakarmy, prečítajte si náš článok.

 • Strava - má v ajurvédskej liečbe významnú úlohu. Jedným z cieľov liečby je kontrola a riadenie Váty. Ak ajurvédske lieky kontrolujú Vátu, pacienti by nemali konzumovať žiadne jedlo, ktoré by mohlo zvyšovať Vátu.

Životný štýl pre zvládnutie endometriózy

 • Vyhnite sa jedlám zvyšujúcich Vátu a Kaphu.

 • Vyhnite sa vyprážaným, chladným a suchým jedlám, studeným nápojom, najmä počas menštruácie.

 • Konzumujte jedlo, ktoré môže pomôcť pri pravidelnom vyprázdňovaní.

 • Nedržte prirodzené nutkanie na záchod.

 • Vyhnite sa pohlavnému styku tesne pred, počas a krátko po menštruácii.

 • Pravidelne cvičte, aby ste si udržali zdravú telesnú hmotnosť.

 • Cvičenie jogy pomôže udržať dobrý rytmus dýchania a poskytne relaxáciu.

 • Cvičte dychové cvičenie - Pranajámu.

Vedeli ste, že? Odborníci sa domnievajú, že jogové polohy a pravidelné dychové cvičenia Pranajámy môžu mať posilňujúci účinok pri ajurvédskej liečbe endometriózy.


Moderná veda väčšinou predpisuje liečby, ktoré môžu poskytnúť rýchlu úľavu od symptómov endometriózy. Ale neodstraňuje hlavnú príčinu tejto poruchy. Ajurvéda je preto veľmi oceňovaná pri väčšine novodobých zdravotných problémov, ako je endometrióza, cukrovka, astma alebo artritída. Ajurvédske bylinky odstraňujú hlboko zakorenenú príčinu akejkoľvek choroby a prirodzene obnovujú biologickú rovnováhu v tele. S vhodnou stravou, životným štýlom a vedeckou medikáciou môže ajurvéda úplne vyliečiť alebo v závažných prípadoch účinne zvládnuť endometriózu znížením faktora bolesti, zápalu, zastavením ďalších výrastkov a vyhnúť sa komplikáciám, ktoré zvyčajne vedú k odstráneniu maternice.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page