page contents
top of page

Guduchi - naštartuje imunitu a zharmonizuje dóše

Guduchi patrí medzi najcennejšie bylinky v celej ajurvéde. Guduchi je jednou z troch rastlín nazývaných Amrit. Amrit znamená „základ nekonečnosti“ alebo “ten, ktorý nehynie”. Hoci nevieme Guduchi dokázať nesmrteľné vlastnosti, sme presvedčení o jeho úžasných účinkoch na celý imunitný systém, detoxikáciu a omladenie tela. Prečítajte si celý článok o ajurvédskom nektáre nesmrteľnosti.


Guduchi v ajurvéde


Guduchi (Tinospora cordifolia) patrí medzi najuznávanejšie bylinky ajurvédskej medicíny. Guduchi znamená v doslovnom preklade „ten, ktorý chráni telo“. Táto bylina je známa aj pod inými názvami. Medzi najznámejšie názvy patrí „Giloy“ (hindčina) a „Amrit“ (sanskrt). Slovo Amrita je odvodené zo starovekých hinduistických písiem, kde sa Amrita používala na privádzanie mŕtvych späť k životu a na ochranu pred chorobami a starnutím. Niet divu, že Guduchi je v Indii označovaný aj ako „nektár nesmrteľnosti“ a „nebeský elixír“.


Guduchi je v ajurvéde vysoko cenený pre svoje detoxikačné, omladzujúce, posilňujúce a antireumatické vlastnosti. V súčasnosti sa využíva na prevenciu prechladnutia a chrípky, podporu imunity, kožné poruchy, artritídu, pečeňové poruchy či dnu. Guduchi je bylina s nespočetnými vlastnosťami, ktoré uznávali už starí Rišiovia v dobách véd, dávno pred modernou vedeckou technológiou.