page contents
top of page

Guduchi - naštartuje imunitu a zharmonizuje dóše

Guduchi patrí medzi najcennejšie bylinky v celej ajurvéde. Guduchi je jednou z troch rastlín nazývaných Amrit. Amrit znamená „základ nekonečnosti“ alebo “ten, ktorý nehynie”. Hoci nevieme Guduchi dokázať nesmrteľné vlastnosti, sme presvedčení o jeho úžasných účinkoch na celý imunitný systém, detoxikáciu a omladenie tela. Prečítajte si celý článok o ajurvédskom nektáre nesmrteľnosti.


Guduchi v ajurvéde


Guduchi (Tinospora cordifolia) patrí medzi najuznávanejšie bylinky ajurvédskej medicíny. Guduchi znamená v doslovnom preklade „ten, ktorý chráni telo“. Táto bylina je známa aj pod inými názvami. Medzi najznámejšie názvy patrí „Giloy“ (hindčina) a „Amrit“ (sanskrt). Slovo Amrita je odvodené zo starovekých hinduistických písiem, kde sa Amrita používala na privádzanie mŕtvych späť k životu a na ochranu pred chorobami a starnutím. Niet divu, že Guduchi je v Indii označovaný aj ako „nektár nesmrteľnosti“ a „nebeský elixír“.


Guduchi je v ajurvéde vysoko cenený pre svoje detoxikačné, omladzujúce, posilňujúce a antireumatické vlastnosti. V súčasnosti sa využíva na prevenciu prechladnutia a chrípky, podporu imunity, kožné poruchy, artritídu, pečeňové poruchy či dnu. Guduchi je bylina s nespočetnými vlastnosťami, ktoré uznávali už starí Rišiovia v dobách véd, dávno pred modernou vedeckou technológiou.


Ako dôveryhodný priateľ je spoľahlivý a pripravený pomôcť s rôznymi problémami. Guduchi je vysoko sattvická bylinka - napĺňa ľudí ľahkosťou, jasnosťou a povznášajúcou energiou. Má jedinečný súbor energií, vďaka ktorým harmonizuje všetky tri dóše - je to tridóšická bylinka. Vďaka unikátnej energetike Guduchi pracuje na nastolení rovnováhy celého tela.


Guduchi účinky

 • Zlepšuje imunitu: Pôsobí ako prirodzený posilňovač imunity.

 • Podporuje zdravie pečene: Guduchi pomáha posilňovať a regenerovať pečeňové tkanivo a zvyšuje prirodzenú schopnosť pečene odstraňovať toxíny.

 • Podporuje zdravie kĺbov: Odstraňuje nahromadené toxíny z kĺbov a posilňuje kĺbové tkanivo, čím podporuje pohyblivosť kĺbov a ľahký pohyb.

 • Upokojuje podráždenú pokožku: Chladiace a Pitta - vyrovnávacie vlastnosti Guduchi pomáhajú zmierniť podráždenie pokožky a podporujú zdravú, lesklú pleť.

 • Napomáha zdravému tráveniu: Posilňuje a stimuluje trávenie a zároveň pomáha vyrovnávať črevnú flóru.

 • Reguluje metabolizmus a hladinu cukru v krvi: Guduchi pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi a podporuje zdravé metabolické funkcie.

 • Upokojuje nervový systém: Vyživuje a omladzuje nervové tkanivo, podporuje pocit stability, relaxácie a pokoja.

 • Podporuje reprodukčné zdravie: Odstraňuje prebytočné teplo z reprodukčného systému a zároveň tonizuje a omladzuje reprodukčné tkanivá.

Ajurvédske vlastnosti: Vata = Pitta = Kapha =


Užívanie Guduchi

Vďaka všestrannej povahe Guduchi možno použiť na podporu mnohých rôznych aspektov zdravia a pohody. Pre celkovú podporu užívajte ¼ až ½ čajovej lyžičky prášku raz až dvakrát denne. Môže sa zmiešať s teplou vodou alebo zapracovať do inej nosnej látky ako je med, mlieko alebo ghee. V tabletkovej forme užívajte Guduchi podľa pokynov na obale výrobku. Neviete si vybrať medzi štandardizovaným extraktom alebo bylinným práškom? Prečítajte si viac o tom, ako si vyberať výživové doplnku na Slovensku.


Kontraindikácie

Guduchi je omladzujúca, adaptogénna bylina, ktorá sa všeobecne považuje za bezpečnú pre všetky dóše. Je obzvlášť prospešný pre Vátu a Pittu. Vďaka silnému účinku môže Guduchi potenciálne spôsobiť nadmernú aktivitu imunitnej funkcie v prípade autoimunitného ochorenia. Tiež je najlepšie postupovať opatrne pri užívaní liekov, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Tehotným a dojčiacim ženám odporúčame, aby ste sa pred užívaním Guduchi porozprávali so svojím lekárom alebo ajurvédskym terapeutom.Ajurvédski terapeuti nazývajú Guduchi „kráľovnou všetkých bylín“. Veríme, že aj vám prinesie Guduchi tie najlepšie účinky pre celé telo aj imunitu. Poznatky o ajurvédskej fytoterapii si môžete prehĺbiť v rôznych moduloch vzdelávania od Školy ajurvédy. Všetky info o vzdelávaní nájdete tu.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page