page contents
top of page

Jarný detox - na čo si dať pozor?

Jarná detoxikácia organizmu je v dnešnej dobe veľmi populárna. Aj ajurvédski lekári propagujú výhody detoxikácie už tisíce rokov. Na rozdiel od moderných detoxikácií sa ajurvéda neobmedzuje len na tráviaci systém a na celkový detox hľadí z trochu inej perspektívy. Dokonca hovorí, že moderný jarný detox môže zhoršiť tráviaci oheň a byť dôvodom viacerých problémov. Prečítajte si celý zaujímavý článok.


Význam trávenia z pohľadu ajurvédy


Z ajurvédskej perspektívy ste taký zdravý, ako je váš Agni, teda tráviaci oheň. Pred piatimi tisíckami rokov nespomínali ajurvédski lekári žiadnu kyselinu chlorovodíkovú, ale dokázali opísať vlastnosti Agni v žalúdku a tráviacom systéme. Agni má vlastnosti horúceho, ostrého, ľahkého, suchého a jemného ohňa. Jedenie jedla, ktoré má základnú povahu Agni, podporuje optimálnu funkciu trávenia. Na druhej strane konzumácia potravín, ktoré sú v rozpore s vlastnosťami Agni, zhoršuje funkciu tráviaceho systému a podporuje vznik Ámy. Áma je nestrávený potravinový materiál - lepkavý, ťažký, vlhký, slizký a studený. Áma zhoršuje primeranú absorpciu častíc potravy potrebných na výživu buniek tela. A samotná Áma sa vstrebáva cez črevá a cirkuluje do tela. Toto je hlavná príčina chorôb z ajurvédskej perspektívy. Keď hovoríme o detoxikácii v ajurvéde, máme na mysli uvoľnenie a odstránenie týchto toxínov v tele. Odstránenie Ámy je prvým krokom liečebného procesu.


Agni a Áma


Ajurvéda nás učí, ako sa lepšie zladiť s našou najpravdivejšou vnútornou podstatou a ako oživiť vlastnú vrodenú inteligenciu, aby sme viedli veľmi jemný a autentický proces liečenia. Ak sa pozrieme na trávenie ajurvédskou optikou, pochopíme, že nájdenie rovnováhy správnou kombináciou potravín, zdravého životného štýlu a techník odbúrania stresu, prispieva k dobrému zdraviu. Sanskrtské slovo pre tento harmonický stav je Agni, prvé slovo napísané vo Vedách. V ajurvéde prekladáme Agni ako tráviaci oheň. Ale Agni sa netýka iba metabolizmu tráviaceho systému jednotlivca, ale celého vesmíru. Agni znamená kozmický solárny princíp spojený so svetlom, ohňom a transformáciou vo vesmíre. V tomto zmysle odkazuje na všetky zmeny a predstavuje maják pre hladkú a ničím nerušenú existenciu. V našom tele Agni:

 • premieňa jedlo na vedomie a riadi metabolizmus v tele

 • riadi trávenie, vstrebávanie a asimiláciu v GI trakte

 • dohliada na výmenu živín na bunkovej úrovni, dokonca aj na trávenie myšlienok a emócií

 • je naším obranným systémom číslo jedna proti chorobám

Protikladom Agni je Áma, ktorá poukazuje na toxické nahromadenie v tele. Áma vzniká nielen konzumáciou nesprávnych potravín, ale aj z emocionálnej, mentálnej a duchovnej nerovnováhy.


Moderný jarný detox vie Agni poriadne potrápiť


Moderný jarný detox vie Agni poriadne potrápiť. V ajurvéde je napríklad známe, že rôzne typy jarných detoxov tlmia tráviaci oheň. Predstavte si, že máte slabý Agni a začnete pôst či detox na ovocných šťavách alebo detox na RAW strave. Aj keď to všeobecne pomáha detoxikácii organizmu, pri slabom Agni, vás môže taký detox veľmi potrápiť. Cieľom detoxu je podľa ajurvédskej medicíny - zbavenie sa toxínov, teda Ámy. Ak si zhoršíte Agni nesprávnym detoxom, Ámy sa začne tvoriť ešte viac. Preto moderný jarný detox neprinesie vždy toľko úžitku, ako by ste čakali. Pre ľudí so slabým tráviacim ohňom odporúča ajurvéda konzumovať len poriadne uvarené zeleninové jedlá a tým tráviaci oheň podporovať. Výborným detoxikačným jedlom je Khičrí. Khičrí dodá primeranú výživu, je veľmi ľahko stráviteľné, vyživuje všetky tkanivá tela, je vynikajúce na odbúravanie a pomáha pri detoxikácii a čistení. Khičrí je ochutená zmes ryže a Mungo fazuliek a je základom ajurvédskeho spôsobu života. Ryža Basmati a fazuľa Mungo spoločne vytvárajú vyvážené jedlo. Vynikajúca proteínová kombinácia, ktorá je tridóšická.


Ajurvédsky prístup k detoxikácii


Na detoxikáciu tela a zbavenie sa Ámy existujú rôzne prostriedky. Najznámejším ajurvédskym detoxom je Panchakarma. Panchakarma obsahuje päť terapeutických krokov, ktoré možno vykonať bez poškodenia a oslabenia tela. Cieľom Panchakarmy nie je len odstrániť fyzické toxíny, ale aj obnoviť systém tela do rovnováhy na všetkých úrovniach – vrátane mysle a emócií. Panchakarma je opísaná v tradičných ajurvédskych spisoch ako Čaraka Samhita a tiež Aštanga Hridaya. Nie je to módny detoxikačný hit vymyslený človekom, nie je to jarná detoxikácia vymyslená pre konkrétny komerčnný produkt za účelom predaja. Ide o staré a preverené učenie tisíckami rokov a nespočetným množstvom ľudí. Viac o tejto technike si môžete prečítať v našom článku.


Ďalšie tipy prírodnej detoxikácie

 1. Medzi ďalšie ajurvédske detoxikačné terapie patrí začať deň s pohárom vlažnej vody ochutenej čerstvým plátkom citróna alebo limetky. Teplá voda stimuluje gastrointestinálny trakt a peristaltiku – svalové kontrakcie črevných stien. Citróny a limetky majú vysoký obsah minerálov a vitamínov a pomáhajú uvoľniť Ámu.

 2. Užitočné je aj ranné používanie škrabky na jazyk. Ajurvéda interpretuje povlak ako znak nestrávenej Ámy. Čistenie jazyka ho nielen zbaví nahromadenej Ámy, ale aj odkryje chuťové poháriky a prebudí žalúdočný oheň na ďalší deň jedenia a výživy.

 3. Nakoniec je tu meditácia, nadčasová prax, ktorá upokojuje myseľ a objasňuje myšlienky. Meditácia čistí myseľ od Ámy. Existujú rôzne spôsoby praktizovania meditácie a všetky majú svoje špecifické výhody v závislosti od toho, čo chcete dosiahnuť.


Starostlivosť a podpora tráviaceho ohňa môže byť veľmi silným pomocníkom na zlepšenie celkového zdravia. A hoci existuje veľa spôsobov, ako podporiť Agni, očista je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších dostupných prostriedkov. Zaujíma vás viac zo sveta ajurvédy? Nahliadnite do celej ponuky vzdelávania Školy ajurvédy.Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page