page contents
top of page

Shatavari - ajurvédska bylina pre ženy

Shatavari patrí medzi najobľúbenejšie bylinky pre ženy v ajurvédskej bylinnej lekárni. Slovo Shatavari znamená „žena s tisíckou manželov“, čo naznačuje tradičné použitie byliny na podporu a tonizáciu ženského reprodukčného systému. Shatavari sa už dlho používa pre podporu zdravia žien - podporuje krvný obeh, ako aj zdravý nervový systém a hormonálne funkcie. Prečítajte si celý článok o obľúbenej ženskej bylinke.


Shatavari v ajurvéde


Shatavari je veľmi uctievaná rastlina v ajurvédskej lekárni. Ako súčasť čeľade špargle je rastlina Shatavari známa aj ako Asparagus racemosus alebo „divá špargľa“. Je to adaptogénna bylina, schopná pomôcť telu vyrovnať sa s fyzickým a emocionálnym stresom. Shatavari sa po stáročia používa v ajurvédskej medicíne a považuje sa za tonikum - pomáha omladiť telo aj myseľ. V ajurvéde sa používa najmä pre ženy, pretože omladzuje celý ženský reprodukčný systém.


Ajurvédske vlastnosti: Vata - Pitta - Kapha +


Shatavari a jej účinky pre ženské zdravie


Shatavari doslova znamená „sto koreňov“. Ak ste niekedy videli úžasný koreňový systém tejto rastliny, pochopíte prečo dostala tento názov. Ďalší preklad slova Shatavari je „žena s tisíckou manželov“, čo signalizuje silné omladzujúce účinky pre celý ženský reprodukčný systém.


Shatavari je mimoriadne prospešná pre reprodukčné zdravie žien vo všetkých fázach ich života. Zvyšuje produkciu materského mlieka a má vyživujúci aj čistiaci účinok na ženské reprodukčné orgány počas celého života ženy. Shatavari sa tradične používa v ajurvéde na posilnenie ženskej plodnosti a môže sa používať aj počas tehotenstva na zabezpečenie výživy matky aj plodu. Pomáha stabilizovať emócie počas celého menštruačného cyklu.


Keď žena prechádza do perimenopauzy, jedným z bežných príznakov je zníženie estrogénu. Shatavari môže podporovať ženy počas perimenopauzy, ako aj menopauzy, pretože obsahuje fytoestrogény, ktoré sú prekurzorom estrogénu. Štúdie ukazujú, že fytoestrogény môžu znižovať návaly horúčavy, stabilizovať náladu a tiež pomáhajú udržiavať normálnu hustotu kostí. Shatavari s množstvom fytoestrogénov pomáha aj ženám, ktoré podstúpili hysterektómiu vyrovnať a obnoviť hladiny hormónov.


Shatavari a zdravie


Shatavari je vynikajúca bylinka pre ženy, ale môžu ju používať aj muži.

 • pôsobí ako silná podpora pohlavného tkaniva pre mužov i ženy

 • pomáha pri podpore imunitného systému a tkanív tela

 • má adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú telu a mysli odolávať stresu

 • ako nervové tonikum upokojuje nervový systém a zároveň ho obnovuje

 • používa sa na upokojenie hnevu a podráždenosti v mysli

 • privádza vlhkosť do suchých alebo zapálených membrán pľúc, žalúdka, obličiek, hrubého čreva a pohlavných orgánov

 • zmierňuje zápchu, vredy a chronickú hnačku

 • podporuje dýchací systém, najmä keď človek pociťuje ostrý, suchý kašeľ alebo bolesť hrdla

 • poskytuje pokožke zvlhčujúce vlastnosti, vďaka čomu je ideálna pre suchú pleť typu Váta alebo zmiešanú pleť typu Pitta

 • pri lokálnej aplikácii upokojuje stuhnutú šiju alebo boľavé kĺby

Šatavari je vhodná pre konštitúciu Váta a Pitta, alebo ak zažívate nerovnováhu Váta a Pitta dóše. Je výborná počas leta, kedy sa v našom tele prirodzene zvyšuje Pitta.

Tradičné užívanie Shatavari v ajurvéde


Shatavari môžete užívať vo forme toboliek podľa návodu na obale produktu. Výborný je taktiež bylinný prášok. Stačí zamiešať ½ čajovej lyžičky prášku Shatavari do ½ šálky vlažnej vody ráno a užívať 1-2 hodiny pred jedlom. Tento spôsob miešania práškových bylín s vodou sa nazýva ajurvédska churna. Churna je skvelý spôsob, ako všetky zmysly spojiť s rastlinou. Príležitosť ochutnať, dotknúť sa, ovoňať a vidieť bylinný prášok tiež zvyšuje element zeme, čo zase kultivuje uzemnenú energiu pre telo a myseľ.


Recept na mlieko so Shatavari pre „otváranie srdca“

 • 1 čajová lyžička prášku Shatavari

 • 1 lyžička ghee

 • 1 lyžička sušených okvetných lístkov ruží

 • ¼ lyžičky kardamónového prášku

 • ¼ lyžičky kurkumového prášku

 • ¼ lyžičky škoricového prášku

 • 1 šálka mlieka

Na varenie jednoducho skombinujte všetky ingrediencie v hrnci a krátko povarte na strednom plameni. Po zahriatí nápoj nalejte do svojej obľúbenej šálky. Vychutnajte si nápoj s trstinovým alebo kokosovým cukrom. Tento recept je vhodný pre dievčatá, dospelé i staršie ženy.


Shatavari ako zdravá sladkosť pre deti i dospelých


Na prípravu sladkej pochúťky zmixujte datle, hrozienka a figy v kuchynskom robote a potom pridajte Shatavari v pomere 4:1 (to znamená, že ak pripravíte jednu šálku zmesi datlí, hrozienok a fíg, primiešajte 1/4 šálky prášku Shatavari). Potom len vytvarujte guľôčky. Lepkavosť všetkých potravín pomôže spojiť prášok Shatavari.


Shatavari pre zapálenú pokožku


Zmiešajte prášok Shatavari s ružovou vodou a vytvorte pastu. Túto pastu môžete použiť na upokojenie pokožky, ktorá je začervenaná a zapálená, s vyrážkami a akné.


Shatavari pre suchú a starnúcu pleť


Terapeutickú masku na tvár vytvoríte zmiešaním 1 čajovej lyžičky prášku Shatavari s 1 polievkovou lyžicou ghí (prepusteného masla). Tento domáci liek môže pomôcť pri suchej pokožke a vráskach.


Kontraindikácie pri užívaní Shatavari


Ajurvéda neodporúča užívať Shatavari, ak je v tele vysoká Áma (toxíny) a taktiež pri vysokej Kapha nerovnováhe. Shatavari má diuretický účinok a mala by sa používať opatrne u ľudí, ktorí užívajú diuretiká. Neodporúča sa ani pri citlivosti na fytoestrogény. Pred užívaním sa poraďte s ajurvédskym lekárom.


Šatavari je božská rastlina. Pomáha v rôznych oblastiach - od obnovy zdravia a vitality ženského reprodukčného systému až po poskytovanie maximálnej hydratácie pre naše vnútorné orgány i pokožku. Jej energia pomáha zvládať akékoľvek výzvy, ktoré život prinesie. S každou výzvou prichádza veľké poznanie a rast. Shatavari nás v bežnom živote udržiava pokojné a naplnené intuitívnou múdrosťou.תגובות


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
 • Facebook Basic Square
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page