page contents
top of page

Káva a ajurvéda

Káva je partner, s ktorým často zdieľame svoje rána a priateľ, s ktorým trávime voľný čas. Ale ako pri všetkých veciach, ktoré konzumujeme, sú chvíle, kedy pôsobia liek a chvíle, kedy pôsobia skôr ako jed. Kedy je podľa ajurvédy v poriadku dopriať si šálku kávy a kedy je čas, aby ste si dali prestávku? Prečítajte si celý článok.


Je káva len biznis?


Kávu podľa štatistík pije okolo 70% dospelej populácie Európy a je kótovaná na komoditnej burze ako jedna zo strategických potravín. Ak si vygooglite napríklad ASIC – Association for science and information on coffee a pozriete si témy medzinárodných konferencií o výskume kávy, zistíte, že vedci nárast pozitívnych tvrdení o pití kávy zdôvodňujú tým, že terajšie výskumy sa zameriavajú na pozitívne účinky, kým tie predošlé na negatívne účinky pitia kávy na ľudský organizmus.


Prednášky Školy ajurvédy obvykle začíname konštatovaním, že v našom dualitnom svete v akejkoľvek jeho oblasti existujú vedľa seba vždy dva koncepty – ľudský a božský. Ľudské koncepty sa vyznačujú nedokonalosťou a potrebou neustálych korekcií a tie božské sú dokonalé, trvalo udržateľné a nepotrebujú sa meniť. Zvlášť výrazne to vidno v oblasti zdravia a výživy. A koncept škodlivost i neškodlivosti kávy to nádherne demonštruje.


Pozitívne účinky kávy


Hádam najsilnejší z tromfov pre pitie kávy ako lieku sú niektoré výsledky štúdie European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). Tieto štúdie tvrdia, že bol robený výskum na vzorke pol milióna ľudí z desiatich krajín v dĺžke 16 rokov. V ňom sa uvádza, že skupina ľudí, ktorá denne pila najvyššie množstvá kávy, mala výrazne nižšie riziko úmrtia na zažívacie, obehové a mozgové choroby oproti tej, ktorej členovia kávu nepili vôbec. Tiež tvrdí, že u týchto ľudí bola zistená silnejšia imunita a nižší zlý cholesterol oproti ľuďom, ktorí kávu nepili. Ak mladé ženy a ženy v strednom veku pili jednu šálku kávy denne, tak ich riziko cukrovky sa znížilo o 13%. (Existujú však štúdie, ktoré dokazujú opak). Tiež bol robený výskum na mužoch a ženách vo veku 45 – 70 rokov, u ktorých bolo zistené zníženia výskytu diabetu o 67%, ak pili 12 !!! šálok kávy denne. U mužov, ktorí pili 6 a viac šálok kávy denne bola znížená pravdepodobnosť rakoviny prostaty signifikantným spôsobom. 1 až 4 šálky kávy denne vraj znižujú riziko Parkinsonovej choroby o 47%.


Vs. negatívne účinky kávy


Na druhej strane existuje veľa štúdií negatívneho vplyvu kávy na ľudský organizmus a ich závery poukazujú hlavne na negatívny účinok na nervový systém. Týka sa to hlavne hormónu (DHEA čo je dehydroepiandrosterón) zodpovedného za opravu poškodených buniek a tkanív, kognitívne funkcie a ochranu pred stresom. Z neho sa v tele vyrábajú ďalšie dôležité hormóny. Preukázaný je aj vplyv kávy na dopamín, ktorý robí veľa pozitívneho a príjemného, ale mozog si nárokuje na ďalší a ďalší dopin